Evrimin İzlerini Vücudumuzda Bulabilir Miyiz?

(Vox/YouTube)

Vücudumuz, artık kimsenin ihtiyaç duyamayacağı kadar antik kalıntılarla dolu bir müzedir. Bazılarımız 20’lik dişlerini kullanarak kulaklarını hareket ettirebilir. Böylece, insanların hayvan atalarından kalma özellikle barındırdığını anlayabiliriz.

Aşağıdaki videoda açıklandığı gibi bu tuhaf izler, doğal seçilim yoluyla evrim çerçevesi içinde anlam ifade ediyorlar. İngilizce altyazılı olarak da izleyebilirsiniz.

Mesela şu anda kendinizde test edebileceğiniz bir durum var. Kolunuzu resimdeki gibi ters çevirin, serçe ile baş parmağınızı birbirine değdirin. Muhtemelen bileğinizin ortasından çıkan bir tendon göreceksiniz.

Eğer buna sahip değilseniz şanslısınız. Dünyadaki insanların yalnızca %10-%15’lik kesiminde, her iki kolunda veya ikisinden birinde bu tendon ortaya çıkmıyor.

Bu tendon, çoğumuzun sahip olduğu bir kas yolan palmaris longus’a bağlıdır ancak bu tendonun orada ortaya çıkmasının gerçek bir nedeni veya gerekliliği yoktur. Videoda açıklandığı gibi, bilim insanları bu kasın kollarımızdaki varlığının, kolumuzda olmamasıyla karşılaştırıldığında insanlara daha belirli bir kol veya kavrama gücü vermediğini bulmuştur. Yani gereksizdir ve doğal seçilimdeki yerini kaybederek yavaş yavaş insanların vücudunda oluşmamaya başlamıştır. Hatta bu kas o kadar gereksizdir ki cerrahlar onu çıkarır ve vücudun herhangi bir yerinde plastik cerrahi işlemleri için kullanırlar.

Öyleyse, neden böyle gereksiz bir kas ve tendon yapısı dünyadaki insanların %85-%90 kadarında bulunuyor? Çünkü günümüzde birçok memeli türünde palmaris longus bulunuyor ve özellikle maymunlar hareket etmek için bu kasa ihtiyaç duyuyor.

Bir tane daha örnek verilebilir. Bazı insanlar kulaklarını oynatabiliyor.
Hayvanlardan bize kalan başka bir evrim izi, insanlarda yine gereksiz bir şekilde bulunuyor. Genellikle kulağımızı oynatmayı insanlara hava atmak için kullanırız ve başka bir işimize yaramaz.

Kedi, tavşan, ceylan gibi hayvanlar sesin geldiği yöne doğru kulaklarını hareket ettirme becerisine sahipler. Bir kediye seslendiğinizde veya ufak bir ses çıkardığınızda kulağının nasıl hareket ettiğini görebilirsiniz. Evrim geçirdiğimiz yaratıklar da bu özelliği milyonlarca yıl önce kullanıyordu. Ancak zamanla gereksiz hale geldi ve günümüzde bazı insanlar bu özelliğe sahip. 500 yıl sonra bu özelliğimizi tamamen kaybedebiliriz…

Kaynak:

https://www.sciencealert.com/proof-evolution-you-can-find-on-your-body-palmaris-longus-tendon-video-vox?perpetual=yes&limitstart=1