Evrenin Çekilmiş En Büyük Fotoğrafını Görmeye Hazır Olun

Bilgi olsun diye: Hubble Uzay Teleskobu, evrenin detaylı görüntülerini çekerek
bizi büyülemişti. Geniş Açılı Kızılötesi Araştırma Teleskobu, şimdiye kadar
görülen evrenin en büyük resmini bize verecek şekilde görüntü yakalamaya çalışacak.

EVRENİN RESMİ

Hubble Uzay Teleskobu, evrenin harikalarını görmemizi sağladı. Bulutlardan patlayıcı galaksilere kadar, kağıt üzerinde teorize edilmiş olguları hayal edilebilecek canlılık ve ayrıntısıyla yaşanmaya başlamıştı. Teleskop gelişiminde önemli rol oynayan Dr. Nancy Roman’ın “Hubble’ın Annesi” çalışmaları sayesinde astronomik araştırmalar geleceğe yöneltildi. Şimdi Geniş Açılı Kızılötesi Araştırma Aracı sayesinde, bu görüş genişleyecek. 2020 yılının ortalarında başlaması planlanan bu proje ile evrenin şimdiye kadar en derin ve netlikteki büyük resmini görebileceğiz.
Bu araç, Hubble Teleskobu ile eşit derecede duyarlı olacak. Fakat 300 megapiksellik görüntüsü ve tek seferde Hubble’ın çekebileceği alanın 100 katı kadar alanı çekebilmesiyle fark yaratacak.

Poster VS. Duvarkağıdı

Bu projenin eş başkanı olan David Spergel, bu teknolojiyle neler görebileceğimizi daha iyi anlatmak için şunları söylüyor: “Hubble duvarda güzel bir poster fakat bu yeni teleskop evinizin tüm duvarını kaplıyor”
Bunun gibi teknolojik gelişmeler yalnızca bizi etkilemekle kalmaz, araştırma yapmamızı ve bu projeleri takip etme isteğimizi güçlendirir.
Hem teknolojik gelişmeler hem de eski kavramların geliştirilmiş hali olan teknikler bize evrenimizi daha iyi anlamamızı sağlayan yetenekler veriyor. Dahası, evrenin muhteşem sırlarını kavrayabilme yeteneğimiz sahip olduğumuz ham bilgiyle ve tabii ki sahip olduğumuz yorumlama yeteneğiyle iyidir. Bu yeni gelişmeler sayesinde, biliminsanları, araştırma yapmaya ve yeni bulgular bulmak için motive olur.
çeviri kaynağı: https://futurism.com/ready-largest-picture-universe-taken/

Yorum yap