Evrendeki En Güçlü 7 Patlama

Dünya üzerinde oluşan her türlü patlamayı unutun. Evrendeki patlamalar her şekilde bizim yaptıklarımızdan üstün. Madde – enerji dönüşümü benzeri görülmemiş güçlü patlama olaylarını tetikler.

İşte Evrendeki En Güçlü 7 Patlamanın Gösterimi

7. Tip Ia Supernova

İki cüce yıldız çarpıştığında, çarpışmaları sonucu ortaya çıkan yıldız kalıntılarını yok eden bir füzyon reaksiyonu başlatır.

Büyük Macellan Bulutu’nda bulunan ve yaklaşık 165.000 ışıkyılı uzaklıkta bulunan süpernova 1897a’nın kalıntıları. Bu bir asırdan fazla süredir bize en yakın gerçekleşen süpernova.

6. Çekirdek Çöküşüyle Oluşan Süpernova

Dev bir yıldızın çekirdeğindeki yakıt bittiğinde çekirdek çöker. Enerjisini serbest bırakır ve bir nötron yıldızı ya da karadelik oluşturur.

(NASA/CXC/M. Weiss)

Bu şema, astronomların hipernova olayını tetiklediklerini düşündüğü çift üretim sürecini göstermektedir. Yeterince yüksek enerjiye sahip fotonlar üretildiğinde, elektron/pozitron çiftleri oluşturarak yıldıza zarar veren bir basınç düşüşüne ve reaksiyona neden olurlar.

5. Hipernova

Ultra dev yıldızlar, içlerinde antipartiküler/parçacıklar oluşturur ve bu da felaket getiren bir yıkıma ve yıldızın kendini tahrip etmesine neden olur. En enerjik süpernova çeşididir.

(J. Wise/Georgia Institute of Technology and J. Regan/Dublin City University)

4. Kuazarlar

Dev karadelikler maddeyi besledikçe onu ısıtır ve hızlandırırlar, yüksek enerjili ışık yayar ve tüm galaksiye nazaran daha çok parlarlar.

(Dana Berry / Skyworks Digital, Inc.)

Aktif olarak beslendikleri zaman Samanyolu benzeri bir galaksinin tamamı kadar parlak bir şekilde ışık saçabilirler.

3. Nötron Yıldız Birleşmeleri

Elektromanyetik sinyaller aracılığıyla kütle enerjilerini doğrudan muazzam bir patlamaya dönüştürürler.

(NSF / LIGO / Sonoma State University / A. Simonnet)

2. Gama Işını Patlamaları

Evrendeki en parlak elektromanyetik sinyalleri sağlayan, nötron yıldız birleşmeleri veya süpernovaların özel bir durumu.

Yerçekimi dalgaları üreten iki birleşen karadeliklerin bilgisayar simülasyonu. (Werner Benger, cc by-sa 4.0)

1. Kara Delik Birleşmeleri

Birleşme anında güneş kütlesini saf enerjiye dönüştürebilir ve bu evrendeki tüm yıldızların birleşmesinden oluşacak parlaklığı bile gölgede bırakabilir.

(NASA / GSFC)

 

kaynak

medium.com/starts-with-a-bang/the-7-most-powerful-fireworks-shows-in-the-universe-683596958e5b

Yorum yap