Evde Çocuğunuzla Yapabileceğiniz 10 Faydalı Aktivite

Evde çocuğunuzla yapabileceğiniz aktivite Makers Türkiye

Çocuklarla birlikte yapılan aktiviteler, çocukların bilişsel, fiziksel, sosyal-duyusal ve dil gelişimlerine doğrudan, olumlu yönde etki etmesi dolayısıyla oldukça önemlidir. Peki, ne tür aktiviteler yapabilirsiniz? İşte, evde çocuğunuzla yapabileceğiniz 10 faydalı aktivite:

 #evdekal’dığımız bu dönemlerde çocukların evde kodlamayı ve algoritmayı öğrenebileceği yararlı platformları öğrettiğimiz Nedir Bu Kodlama? Çocuğun için Kodla Crash Course’umuzu bir çok yenilikçi kurumla gerçekleştirdik. Detaylı bilgi için: [email protected]

1-Gölge Kukla Tiyatrosu

Çocukların hem yaparken hem de yaptıktan sonra oynarken evde hoşça vakit geçirebileceği etkinliklerden ilki gölge kukla tiyatrosu. Tiyatro sahnesini ve kuklaları oluşturmak için gereken malzemelere (karton, havlu kâğıt, bant, fener, sünger vb.) kolayca erişebilirsiniz. Şaheseriniz tamamlandığında sahneye taşıyacağınız oyunu kendiniz yazarak ek bir etkinliği gölge kukla tiyatrosu etkinliğine dâhil edebilirsiniz.

Dörtkenar, derinliği olan bir kartonun taban kısmı maket bıçağı ile çıkarılır. Boş kalan kısım bir ekrana dönüşecek şekilde kâğıt havlu ya da astar kumaş ile iç kısımdan kenarlara bantlanarak kapatılır. Kukla olması istenen karakterler Eva kâğıdına ya da süngere çizilerek kesilir, tutmayı kolaylaştırmak ve hareket özgürlüğüne kavuşmak için bu karakterlere kürdan takılır. Fener kutunun iç kısmına, kâğıdı aydınlatacak şekilde yerleştirilir ve karakterler perdeye yakın bir şekilde tutularak tiyatro oyunu sahnelenir.

2-Hikâyeyi Tamamlama/Canlandırma

Hikâyeyi tamamlama oyunu, eğlenceli olduğu kadar bilişsel ve dil gelişimine de katkıda bulunması sebebiyle evde yapılabilecek faydalı etkinlikler arasında öne çıkıyor. Burada önemli olan çocuğunuzun yaşına uygun bir hikâye kitabı seçmek. (Balonla Beş Hafta, Küçük Kara Balık, Gulliver’in Gezileri, Fareli Köyün Kavalcısı, Çocuk Kalbi, Pinokyo, Açıl Sofram Açıl, Uçtu Uçtu Ali Uçtu vb. dünya ve Türk çocuk klasikleri arasına girmiş kitaplardan birini tercih edebilirsiniz.)

Canlandırma için olayların akışını takip edebilir, yeni bir olaya geçmeden çocuğunuzdan okuduğunuz sahneyi canlandırmasını isteyebilirsiniz. Hikâyeyi tamamlama içinse yine olay örgüsünü takip edebilir veyahut akışta herhangi bir cümle bitiminde okumayı durdurarak çocuğunuzdan hikâyenin geri kalanını kendince anlatmasını isteyebilirsiniz. 6 yaşından büyükse çocuğunuz, bu canlandırma ve hikâyeyi tamamlama etkinliklerini karşılıklı olarak da oynayabilirsiniz.

3-Mandallardan Tasarım Yapma/Mandallarla Basket Atma

Çocukların hayal güçlerini ve el becerilerini geliştirmek için evdeki mandalları kullanabilirsiniz. Birlikte seçeceğiniz (uçak, ev, kurbağa vb.) veya çocuğunuzun hayal gücüne bırakacağınız bir nesne ya da canlıyı sadece mandal kullanarak tasarlamak, çocuğunuzun vakti eğlenceli ve faydalı bir şekilde geçirmesinin yollarından biri. Diğeri ise atış alanından uzağa konmuş bir çöp kovası içerisine mandal atma yarışması düzenlemek. Yarışmayı etaplara bölebilir, çöp kutusunu her etapta daha ileriye koyarak oyunu daha eğlenceli hâle getirebilirsiniz.

4-Ceviz Yakalamaca

Koordinasyonu geliştirirken evde geçirilen zamanı eğlenceli kılan faydalı etkinliklerden bir diğeri de ceviz yakalamaca oyunu. Genişçe bir leğene su doldurduktan sonra içine yarım ceviz kabukları koyun ve sonra suyu karıştırarak anafor yarattıktan sonra çocuğunuzdan bu kabukları maşayla yakalayıp dışarı çıkarmasını isteyin. Bu oyunu karşılıklı oynayarak bir yarış hâline getirmeniz, etkinliğe rekabet katacaktır.

5-Çim Adam Yapma

Yetişkinlerin çoğunu çocukluk yıllarına götüren, yapılırken ve sonrasında bakılırken verdiği keyif hiç unutulmayacak olan çim adam etkinliği, evde çocuğunuzla yapabileceğiniz en faydalı aktivitelerden zira çocuğunuz hem yapılış esnasında el becerilerini geliştirecek hem de çimlerin uzamaya başlamasıyla kendi yarattığı eserini izlemekten keyif alacak. Çim adam yapmak için naylon çorap, çim tohumu, talaş ve yapışkan gözler ile ağız gerekiyor. İlk olarak naylon çorabın içine çim tohumlarını eklemeli, ardından iri bir patates boyutuna gelene kadar talaş ilave ettikten sonra çorabı düğümleyerek ters çevirmelisiniz. Gözlerini ve ağzını yapıştırdıktan sonra çim adamı, gövdesinin bir kısmının içeride kalacağı uygun bir saksı içine yerleştirmeli ve günde iki kez sulamalısınız. (Su, talaşı tamamen ıslatacak ölçüde olmalıdır.)

6-Balon Tenisi

Evdeki eşyalara zarar vermeden çocukların eğlenmesine olanak sunan aktivitelerden biri de balon tenisi. Çocukların birikmiş enerjilerini üzerlerinden atmanın en keyifli yollarından biri olan bu aktivite için bir adet balon, ikişer adet tahta çubuk ve plastik tabak gerekiyor. Plastik tabaklara takacağınız çubuklar raket görevi görecektir. Karşılıklı oynayacağınız balon tenisi oyununa heyecan katmak için balonun yere düşürülmemesi kuralını getirebilirsiniz.

7-Tebeşir Boyası Üretme

Hangi çocuk resim yapmayı sevmez ki; hele ki kâğıt, sınırları olmayan kaldırım ya da yol taşlarıysa? Evde çocuğunuzla birlikte bu sonsuz kâğıdı boyamada kullanabileceğiniz tebeşir boyası üretmeye ne dersiniz? Hem üretirken hem de bu tebeşir boyalarla sokakları renklendirirken çok eğleneceksiniz. İhtiyacınız olan malzemelere ulaşmanız da bu malzemelerden boya üretmeniz de oldukça kolay. Mısır nişastası ya da klasik bebe pudrası, gıda boyası ve su, üretimde; plastik kaplar ve boya fırçaları ise üretim sonrasında kullanacağınız malzemeler. Su ve mısır nişastasını eşit miktarlarda bir kaba koyarak karıştırın, içine dilediğiniz renk gıda boyası ekleyin. Karışımı plastik kaplara ekleyin ve fırça yardımıyla kullanın. Başlangıçta sulu bir çizim ortaya çıksa da suyun kurumasıyla renkler baskın hâle gelecektir.

8-Renkli Köpük Baloncuk Yapma

Köpük baloncuğu sevmeyen çocuk yoktur, desek abartmış olmayız. Çocuğunuzla birlikte geri dönüşüm malzemelerini değerlendirerek bu baloncukları renklendirmek eğlenceli bir aktivite olacaktır. İhtiyacınız olan şey kullanılmayan plastik su şişesi, eski çorap, lastik ya da koli bandı, bulaşık deterjanı, su ve gıda boyası. Su şişesinin tabanını kesip yerine şişenin üstüne gelecek şekilde geçirdiğiniz çorabı lastikle/koli bandıyla sabitleyin. Bir kap içerisine ekleyeceğiniz bulaşık deterjanını suyla köpürtüp içine dilediğiniz renk gıda boyasını ekleyerek de baloncuk için gerekli sıvıyı üretin. Farklı renk sıvılar üreterek çocuklarınızın baloncuklarını gökkuşağına dönüştürebilirsiniz. Çocuklarınızın yapması gerekense çoraplarını bu sıvıya batırmak ve şişenin ağız kısmından nefes vermek.

9-Oyuncak Bulma

Çocuklarınızın dikkatini belirli bir noktaya toplamasını sağlamak ve vakti eğlenceli kılmak için yapabileceğiniz aktivitelerden bir diğeri de oyuncak bulma oyunu. Plastik 3 bardağı masaya ya da çıplak zemin gibi kayar bir alana baş aşağı yerleştirin ve içlerinden birinin altına küçük bir oyuncak koyun. Daha sonra yerlerinden kaldırmadan bir-iki dakika boyunca bardakların yerlerini hızla değiştirin ve bardak çevirme işlemini durdurduğunuzda çocuğunuza oyuncağın hangi bardağın altında olabileceğini sorun. Bardakların sayısını çocuğunuzun seviyesine göre artırmanız mümkün.

10-Kelime Hatırlama

Çocuğunuzun hafızasını kuvvetlendirmeye ve bunu yaparken de vaktini keyifle geçirmesine olanak sunan aktivitelerden biri de kelime hatırlama oyunu. Oyun kapsamında hayali olarak bir markete ya da pazara gidilir, alınan ürünlerin ismi sırayla söylenir. Sırası gelen yarışmacı, ilk alınan üründen kendi sırası gelene kadar alınan ürünleri tek tek sayar ve kendi aldığı ürünü ekleyerek sırasını savar. Örneğin anne “Pazara gittim; bir kg elma aldım.” diyerek oyunu başlatır, baba “Pazara gittim; bir kg elma, bir kg portakal aldım.” diyerek oyunu devam ettirir, çocuk “Pazara gittim; bir kg elma, bir kg portakal, bir kg armut aldım.” diyerek başka oyuncu yoksa sözü annesine bırakır. Sırayı karıştıran ya da ürünleri hatırlamayan kişi oyundan elenir.

 

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.


bir yorum bırakın