Elon Musk’ın Planı: Dünyayı 1 Saatte Dolaşmak

16 Mayıs sabahı Elon Musk, en sevdiği iletişim platformu Twitter’da, SpaceX ile The Boring Company’nin yeraltı hız yuvarını (Hyperloop: Türkçe uyarlamasıyla hız yuvarı, Elon Musk tarafından geliştirilmekte olan üst düzey bir hızlı ulaşım aracıdır.) birleştirme planını duyurdu.

Sonuç? Dünyanın neresinde olursanız olun sizi yaklaşık 1 saat içinde istediğiniz yere götürebilecek bir ulaşım sistemi.

SpaceX COO’su (Baş İşletme Görevlisi) Gwynne Shotwell geçtiğimiz günlerde, Elon Musk’ın Eylül ayında açıkladığı SpaceX’in BFR projesi hakkında yeni bilgiler verdiği TED Talks’da Chris Anderson ile konuşma yaptı.

Bu arada BFR nedir diye sorabilirsiniz:

Uçak yolculuklarını oldukça kısa sürelere indirecek olan BFR projesiyle binlerce kilometrelik yollara birkaç dakika içerisinde varılacak. SpaceX çatısı altında kurulan BFR projesinin mottosu ‘Earth to Earth’ (Dünya’dan Dünya’ya) olacak. Falcon 9 benzeri roketle yolcu taşımacılığı yapılacak BFR projesinde binlerce kilometrelik yollar çok kısa bir sürede aşılacak. Dikey uçak yolculuğunun tasarlandığı BFR projesinde ulaşım, deniz üzerine kurulu bir plaftormdan rokete binerek gerçekleştirilecek. Roket fırlatıldıktan sonra ateşleyici ve kapsül ayrılıyor; ateşleyici fırlatıldığı yere dönerken kapsül ise hedefe doğru yol alıyor. Bu esnada yolcular, uzaydan Dünya’nın eşsiz manzarasını seyrediyor. Elon Musk’ın yeni projesi BFR dünyanın pek çok noktasına 30 dakikadan kısa bir sürede ulaşım vadediyor.

BFR projesinde tasarlanan ulaşım araçları saatte maksimum 27 bin kilometre hıza ulaşabilecek. Bu durumda normalde 15 saat olan New York-Şangay yolculuğu 39 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleşecek. Hong Kong’dan Singapur’a 22, Los Angeles’tan Toronto’ya 24, Bangkok’tan Dubai’ye 27, New York’tan Paris’e 30 dakikada gidilebilecek. BFR ile yapılacak yolculuğun ne zaman başlayacağı ve ne kadarlık bir ücrette olacağı henüz belirtilmedi. (mynet)

Shotwell’e göre, ilk BFR günde bir düzine gezi yapabilecekken her yolculukta 100 yolcu taşıyabilecek. New York City’den Şanghay’a bir biletin kabaca 2.000 dolara mal olması bekleniyor.

Elon Musk’ın o tweet’i:

Yani Shotwell’e göre dünyanın bir tarafından diğer tarafına BFR ile gitmek 30 ila 40 dk arasında sürecek. Ve Elon Musk tweetinde, şehir merkezinden yeraltı hızyuvarı fırlatma bölgesine 15 dakikalık bir yürüyüş süresi vadediyor. Kısa sürede bu araca ulaşım sağlanabilecek.

Kaynaklar

futurism.com/elon-musk-bfr-earth/

mynet.com/haber/guncel/spacex-catisi-altinda-elon-musktan-bfr-projesi-bfr-nedir-3288459-1

bir yorum bırakın