Elektrikli Araçlar (EV) Hazır ama Biz Hazır Mıyız?

Pek çok kullanıcı ya da üretici; benzinli, gazlı veya mazotlu araçların alternatiflerini kapsamlı bir şekilde araştırmaya başladı. Günümüzde tam da bu sebeple elektrikli araçlar konusunun oldukça popüler bir noktaya geldi. Çevre duyarlılığı, maliyet ve enerji açısından cazip bir seçenek olarak kabul edilen elektrikli araçların kullanıcı deneyimi şu an tam olarak istenen düzeyde değil. Fakat bu ayrıcalıklı araçların önümüzdeki senelere damga vuracağı düşünülüyor. Kullanıcılar açısından elektrikli araçları ve geleceğini inceleyeceğiz.

Kullanıcılar eski alışkanlıkları olan benzinli, gazlı veya mazotlu araçlarını terk etmekte zorlanıyorlar. Elektrikli araçlar söz konusu olduğunda özellikle şarj sürelerine ilişkin yaşanan endişeler, bu geçişi biraz olsun yavaşlatıyor. Yeni bir araç çözümü aramasına rağmen kullanıcılar, elektrikli araçlara mesafeli yaklaşabiliyor. Öte yandan üretici kurumlar ise bu handikapları ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalara hız veriş durumda.

Elektrikli Araçlar Konusunda Neden Tereddüt Ediliyor?

Elektrikli araçlar benzinli araçlara göre iyi bir seçenek gibi görülüyor olmasına rağmen satın alma konusunda pek çok kişinin kafasında soru işaretleri var. Bu soru işaretlerinden biri elektrikli araçların modelleri arasında seçeneğin az olması. Genel olarak spor veya büyük araçlar için elektrikli araçlarda bu tip seçenekleri bulamıyorlar. Üreticiler çeşitliliği arttırmak, elektrikli kamyon gibi seçenekleri piyasaya sürmek adına hazırlanıyorlar. Bir yandan da tüketiciler için elektrikli araç fiyatları da ciddi bir engel olarak karşımızda durmaktadır.

Uzun süreler boyunca pil, malzeme gibi sebeplerle elektrikli araçlar daha yüksek maliyetliydi. Hatta bu maliyetlere ev şarj istasyonu gibi ek giderler eklenince satın almak daha da güçleşmeye başladı. Bu sorunlara çözüm olarak evlerde yer alabilecek şarj istasyonlarının yanı sıra halka açık şarj istasyonlarının olması da son derece etkili. Üretici firmalar çok daha uygun fiyat seçenekleriyle de elektrikli araçların üretimine hız kazandırdılar.

Müşterileri elektrikli araç almaktan alıkoyan bir başka konu da şarj süreleridir. Bilindiği gibi çok hızlı biçimde eski tip araçlara benzin almak mümkündür. Üretici kurumlar şarj sürelerini en aza indirmek için çalışmalarına devam ediyorlar. Bugün itibarıyla 1 saat gibi kısa bir sürede büyük oranda şarj edilen arabalar üretiliyor. Şarj süresinin yanı sıra aracın menzili ve hızının düşük olması ile ilgili kaygılar da mevcut. Yine elektrikli araçların gidecekleri menzilinin uzaması için şarj istasyonlarının yaygınlaşması gerekiyor. Son olarak tüketicileri elektrikli araçlarla ilgili tedirgin eden bir diğer durum yangın endişedir. Elektrikli araçlarda kullanılan lityum pillerin sönmesi, güç yangınına sebep olabilmektedir.

Elektrikli Araçlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

COVID-19 virüsünün dolaşımının bitmemesine rağmen iş dünyasında fiziksel düzeyde işe gitme sürecine geri dönüldüğünü görüyoruz. Beyaz yakalı çalışanlar, iş yerlerine gidip gelme noktasında güncel petrol fiyatlarını doğal olarak göz ardı edemiyor. Ayrıca küresel iklim krizi ile ilgili duyarlı tüketiciler de karbondioksit salınımını azaltmak adına bir çözüm olarak elektrikli araçları görebiliyor. Bu sebeple tüketicilerin ciddi bir bölümü hibrit veya elektrikli araç arayışına yönelmek istiyor. Söz konusu bilincin önümüzdeki dönemlerde toplumun geneline yayılması, elektrikli araçların başarısında etkili bir faktör olacaktır.

Elbette dünyadaki araç piyasasında elektrikli araçlara büyük oranda geçmek zaman alacaktır. ABD yönetimi, 2030’da satılan araçların %40’nın elektrikli araçlardan oluşmasını hedeflediklerini açıkladı. Öte yandan üreticilerin elektrikli araçları çevreci araçlar olarak sunmak adına yoğun çalışmaları devam ediyor. Önümüzdeki 20-30 yıl içerisinde elektrikli ve hibrit araçların tüm dünyada çok daha gelişeceği ön görülüyor. Bu girişimlerin yanı sıra yenilebilir enerji kaynakları ile elektrik üretimi de gündemde olan konular arasında. Aynı zamanda yangın tehlikesine karşın pil teknolojisinde de yeni çözümlerin üretilmesi şart. Üreticilerin pilleri geri dönüştürülebilir hale getirmeleri şart. Aynı zamanda bu pillerin çevreye olan zararlarının da azaltılması gerekiyor.

Elektrik şebekeleri gelecekte tüm elektrikli sistemlere yetecek kadar gelişmek zorundadır. Eğer elektrikli araçların tüketimi artarsa buna paralel olarak elektrik tüketimi de artacaktır. Petrolden de sorunsuz bir biçimde vazgeçilmesi için dünyanın belli bir süreye ihtiyacı vardır. Diğer bir seçenek olan hibrit araçlar ise bu ara dönemde değerlendirebilecek farklı opsiyonlar arasındadır. Gelecekte elektrikli araçlarla ilgili gelişmeler, hem tüketiciler hem de üreticiler açısından belirleyici olacaktır. Önümüzdeki yıllarda bu özel araçların çok daha çevreci bir yaklaşım ile kullanıcıların hizmetine sunulması ve elbette teknolojisinin kullanıcı beklentilerine göre gelişmesi bekleniyor.

Geleceğin teknolojisi olarak görülen elektrikli araçların üretim ve hedef kitle ile doğru noktada buluşması adına deneyim tasarımının inceliklerinden faydalanabilirsiniz. Makers Consulting’in profesyonel ekibinden müşteri deneyimine dair danışmanlık desteği alabilirsiniz.

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.