21.yy Öğretmenlerine Teknoloji Yol Haritası

Öğrencilere müfredat konularını yeni yaklaşımlarla, daha merak uyandırıcı şekilde öğretmek ve ders planlarınızı eğitim teknolojileri tasarımları ile revize etmeniz için 21.yy Öğretmenlerine Teknoloji Yol Haritası eğitimini düzenliyoruz. 2 gün sürecek eğitimde hangi branştan olursanız olun derslerinizi teknoloji kullanarak daha etkin ve eğlenceli hale getirebileceksiniz. İşiniz kolaylaşırken, öğretme yetkinliğiniz artacak.

21.yy becerilerini, tasarım odaklı düşünce ile harmanlayarak eğitim teknolojileri desteği sayesinde geliştirmek artık çok kolay! Bu uygulamaları ve yaratıcı ders planı senaryolarını sizlerle paylaşmak ve gelişim sağlamak adına aşağıda yer alan eğitimi planladık!

Programı 5 ana başlıkta tasarladık. K-12 seviyesinde teknolojik ders tasarımı ile başlayarak, eğitim teknolojileri yaklaşım modelleri, okul kültürüne adaptasyon ve Web 2.0 araçlarının ders planlarında  zenginleştirilmesi ile devam edecektir. Maker araçlarının kullanılması ve okul içinde kulüp aktivitelerinin tasarımı ile bu program sona erecektir.

Program Kurgusu

K-12 Teknolojik Ders Tasarımı

  • Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi ile müfredat oluşturma
  • 21.yy becerilerinin teknoloji kullanımı ile kazandırılması
  • Eğitim Teknolojileri uygulama örnekleri
  • Disiplinler arası çalışmalar düzenleme
  • Maker kültürünün ders ve okul ortamına uyarlanması
  • Bilişim teknolojileri bağlantılı kulüp/sosyal etkinlik planı oluşturma
  • Tasarım Odaklı Düşünme

1. Eğitim teknolojileri yaklaşım ve modelleri

Gelişen bir ülkede eğitim sistemi de durağan bir yapı olamaz. Bu nedenle bizler her zaman hayatta öğrenen bireyler olmalıyız. Her zaman bilmediğimiz ve uğruna zaman harcadığımız değerler olmalıdır. Eğitim teknolojileri alanında da kendimizi geliştirmek adına ilk başta alanın yaklaşımlarını ve yapı taşlarını öğreneceğiz.

2. Eğitim teknolojilerinin okul kültürüne adaptasyon uygulamaları

Bu başlık altında okul olanaklarınıza göre eğitim müfredatı oluşturacağız. Özel ya da devlet okulunda olabilirsiniz bunun hiçbir önemi yok. Eğer geleceğe yön verecek nesiller yetiştirmek istiyorsanız, 21.yy becerilerini öğrencilere değer odaklı çalışmalarla öğretmek istiyorsanız bu eğitim tam da size göre.

3. Ders giriş etkinlikleri, öğrenci dinamiği ölçümü ve derse içi etkinlikler için Web 2.0 araçları kullanımı

Öğrencilerimin öğrenme biçimleri çok farklı, öğretme ortamım çok karma bir yapıya sahip gibi sorularla kendinizi yormayın. İşte tam da bu noktada bu atölye çalışmamızda sınıf kültürüne göre tekniklikler nasıl hazırlanmalı bunu öğreneceğiz. Teknolojinin içinde olduğu ve okul paydaşlarının yer aldığı disiplinler arası ünite planlama örnekleri paylaşılacaktır. Teknolojik araçlar ve uygulamalarla ünitelerinizi ve ders planlarınızı oluşturacağız.

4. Teknoloji ve maker kültürü ile farklılaştırılmış eğitim programı hazırlama

Oluşturacağımız ders planları haricinde özel gereksinimi olan öğrenciler için basic ve ileri seviye çalışma olarak nasıl planlamalar yapılacağının işleneceği bir atölye olacaktır. Eğitim psikolojisi ve eğitim teknolojileri kullanımının harmanlandığı bir atölye gerçekleştirilecektir. Bu bağlamda Bilişim Teknolojileri ve Yazılım-Tasarım dersi ile birlikte ünite planlaması etkinliği yapılacaktır. Maker kültürü #sendeyap çalışmaları “sınıf ortamında nasıl uygulanır, proje bazlı neler yapılabilir” çalışması düzenlenecektir.

5. Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi bağlantılı kulüp çalışmaları planlaması

Eğitim müfredatı dahilinde okulda gerçekleşecek olan kulüp-sosyal etkinlik çalışmaları için teknoloji bağlantılı bilgi paylaşımı ve etkinlik planlaması yapılacaktır.

Eğitim teknolojileri uygulamaları ve çok daha fazlası için yeni öğretmen eğitimimize kaydolun!


Sıkça Sorulan Sorular

1.Eğitim ne zaman ve nerede gerçekleşecek?
Kasım ve Aralık ayında gerçekleşen ve çok olumlu geri dönüşler aldığımız programımızı sizlerden gelen talep doğrultusunda yeniden açıyoruz. Program Taksim İstiklal Caddesi üzerinde olan Makers Türkiye Ofisinde gerçekleşecektir. Bir sonra ki “21.yy Öğretmenleri için Teknoloji” eğitimimizden önce tüm öğretmen eğitimlerimizden sömestir için teknoloji kampı hazırladık. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

2. Eğitime kimler katılabilir?
Eğitimimize mesleğine yeni başlayan ve ilk yılları olan kendini geliştirmek isteyen, Bilişim Teknolojileri ve Yazılım öğretmenleri, Teknoloji ve Tasarım öğretmenleri, Sınıf, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Türkçe, Matematik, İngilizce Öğretmenleri ve eğitim teknolojilerini derslerinde uyarlamak isteyen tüm eğitimciler katılabilir. Eğitimimiz tüm branşlardaki öğretmenlere hitap etmektedir.

3. Eğitim sertifikalı mıdır?
Katılımcılara Makers Türkiye “Okulunda Teknoloji Lideri” katılım sertifikası verilecektir.

Eğitmen Bilgisi

Ceyhun Duralioğlu
Yaklaşık 5 senedir eğitim teknolojileri tarafında uzmanlığı bulunan Ceyhun Duralioğlu, Türkiye’nin seçkin okullarında yüzlerce öğrenciye teknoloji eğitimi verdi. Aynı zamanda bulunduğu kurumlardaki teknolojik dönüşümü sağlamak için eğitimen eğitimi, alan ve etkinlik tasarımı konusunda ciddi deneyimi olan Ceyhun Duralioğlu şu anda Makers Türkiye Eğitim ekibinin yöneticisi.

 

4. Eğitim hakkında nasıl daha detaylı bilgi alabilirim?
Form doldurarak avantajlı erken kayıt fırsatlarından faydalanabilirsiniz. Daha fazla bilgi, sonraki eğitim duyuruları ve ön kayıt fırsatları için lütfen aşağıdaki formu doldurun.