Eğitim Alanında Uygulanan 7 Yenilikçi Yaklaşım

Teknolojiyle birlikte geleneksel eğitim süreci ciddi bir dönüşüm geçiriyor. Dönüşüm sürecinde, değişen öğrenci ihtiyaçlarını ele alan yöntemler uygulanıyor İnovasyonun eğitimdeki rolü uzun zamandır dünyada büyük gündem yaratıyor.. Eğitimde alanında uygulanan 7 yenilikçi yaklaşımı ele alarak dönüşümün boyutlarına daha yakından bakacağız.

1-Teknoloji Araçlarından Faydalanma

Teknoloji araçları, eğitim süreçlerine entegre ediliyor. Akıllı tahtalar, tablet ile öğrenme ve eğitici uygulamalardan faydalanma bunlardan sadece birkaçı. Öğrenciler, teknoloji araçlarını kullanarak daha kolay tekrar yapabiliyor. Böylece öğrenilen bilgilerin kalıcılığı artıyor. Ancak teknolojinin bir amaç değil araç olduğunu unutmamamız gerekli. Doğru içerik ve mentor rolünü iyi yapabilen bir öğretmen ile doğru öğrenme gerçekleşebilir.

2-Etkileşimli ve Proje Tabanlı Öğrenme

Öğretmenin açıklayıcı ve öğrencinin pasif konumda olduğu geleneksel öğrenme modeli tamamen değişti. Şimdi, eğitim alanında uygulanan yenilikçi yaklaşımlar arasında etkileşimli ve proje tabanlı öğrenme var. Bu öğrenme yaklaşımında, öğrenciler öğrenme sürecinin aktif bir parçası oluyor.

3- e-Öğrenme Uygulamaları

e-öğrenme uygulamaları Türkiye dahil olmak üzere pek çok ülkede uygulanıyor. Bu yaklaşımın amacı, sınıf içinde verilen eğitimi online dersler ve uygulama malzemeleriyle desteklemek. Öğrenciler, e-öğrenme uygulamaları sayesinde istedikleri yerde ve istedikleri zamanda tekrar yapma imkanına sahip oluyor. Bu sayede sınıf daha verimli kullanılabiliyor. Öğrenme her ortamda ve her zaman yapılıyor, sınıf konuyu tartışmak için etkileşimli bir öğrenme ortamına dönüşüyor.

Eğitim Programlarımıza göz attınız mı?

4-Yaratıcı Uygulamalar

Artık eğitim ve öğretim dediğimiz kavram sadece ders anlatmak değil. Teknolojinin hayatımıza girmesiyle kodlama platformları, robot ve elektronik programlama dersleri, tasarım uygulamaları ve çok daha fazlası öğrenme sürecinin bir parçası haline geldi. Burada amaç, öğrencilerin bilgi ve becerilerini bu platformlarla birleştirerek ortaya bir ürün çıkarabilmesi. Ürün geliştirme mantığı ise, hem öğrencilerin motivasyonunu artırma konusunda oldukça faydalı hem de gerçek hayat ile entegrasyonu sağlayacağı için iş hayatına hazırlayıcı adım niteliğinde.

5-Oyunlaştırma ile Öğrenme

Oyunlaştırma ile öğrenme, özellikle ilkokul ve orta okul çağında öğrenciler için ideal yenilikçi bir yaklaşım. Bu yaklaşımda öğrenciler, matematik ya da tarih gibi hatırlaması zor konuları oyun ara yüzüne sahip uygulamalar aracılığıyla öğreniyor. Oyun gibi başarı aşamalarına sahip olduğu için öğrenciler daha fazla konu öğrenmek ve daha fazla başarı elde etmek için çaba gösteriyor. Sadece dijital ortamlar da değil, oyunlaştırma öğrencilere farklı kurguları anlatarak hiçbir dijital ortam(akıllı tahta, bilgisayar, vb.) kullanmadan da yapılabilir.

6-Okula Hazırlık Programları

Okula hazırlık programları, çocukların psikolojisine odaklanan bir eğitim yaklaşımı. Bu programlar ana okulu ve kreşlerden farklı olarak, çocukların akranlarıyla kaynaşmasına yardımcı oluyor. Okula hazırlık programları, farklı ülkelerde farklı şekillerde uygulanıyor. Akran eğitimi ile çocuklar kendi yaşıtlarından daha hızlı ve kolay öğreniyorlar.

7 -Sınıf Ortamının Dışında Öğrenme

Artık eğitim uygulamaları sınıf ortamının dışına çıkıyor. Sınıf dışı öğrenme de en az sınıf içi öğrenme kadar önemli. Bu uygulama kapsamında öğrenciler müze, teknoloji fuarı, şirket ziyaretleri ya da okul bahçesi gibi alanlarda konu ile ilgili bilgiyi görerek, deneyerek ve sorgulayarak öğrenme ortamı bulabiliyorlar.

Makers Türkiye Learn servisimiz ile binlerce çocuk için farklı eğitim modellerini kullanarak yenilikçi eğitimler verdik. Türkiye’nin ilk yeni nesil öğrenme inisiyatifi Makers Türkiye aynı zamanda 500’den fazla eğitmene de eğitmen eğitimi vererek bu yeni nesil yaklaşımların yaygınlaşmasını sağladı.

Daha fazla bilgi için iletişime geçebilirsiniz: etkiyarat@makersturkiye.com

bir yorum bırakın