Edge Computing Nedir?

Edge Computing kavramını dilimize Sınır Bilişim şeklinde çevirmek mümkündür. Trend raporlarda kendine sıkça yer bulmayan başlayan ve gelecekte daha da yaygınlık kazanması beklenen Edge Computing, kurumsal işletmelere nasıl faydalar sağlar? Sınır Bilişim tam olarak ne anlama gelir ve ayrıcalıkları nelerdir? Bu ve benzer sorulara yanıtlar aramaya çalıştık.

Edge Computing Hakkında Genel Bilgiler

Edge Computing ya da Türkçe ismiyle Sınır Bilişim, uygulamaları ya da bilgi işlem yeteneklerini, kullanıcı veya nesnelere olabildiğince yaklaştırmak adına tasarlanan IT sistemlerini ifade eder. Pek çok özelliği ile Sis Bilişim ve Bulut Bilişim kavramlarından ayrılır. Açık bir BT mimarisi olan Sınır Bilişim sürecinde bilgi işlem, kullanıcıların var olan konumlarına oldukça yakın olan veri kaynağında oluşur. Geleceğin en etkili teknolojileri arasında gösterilen Edge Computing, kimi kaynaklarda “Uçta Hesaplama” ismiyle geçmektedir.

Akıllı telefonlarımızda yaygın şekilde kullandığımız aplikasyonlar, mevcut verilerini uzakta konumlanan buluta ulaştırıyor. Elbette bu süreçte söz konusu uzun yolculuktan verilerin aynı şekilde dönmesi gerekiyor. İşte tam olarak Sınır Bilişim bu noktada devreye giriyor ve olası zaman kayıplarının önüne geçiyor. Sistem, hesaplama noktasındaki yüksek potansiyelini ağların en uç noktalarına dek taşıyor. Bu anlamda Edge Computing günümüz özelinde oldukça büyük bir soruna çözüm üretiyor. Bilhassa yüksek bir hacme sahip olan ham verilerin aktarımı için ağ kaynaklarına büyük bir yük geliyor. Fakat Sınır Bilişim sayesinde verileri, bizzat kaynağına yakın konumlarda işlemek mümkün hale geliyor.

Sınır Bilişim, konum noktasında dağınık bir kullanıcı kitlesini bünyesinde barındıran işletmeler için iyi bir seçimdir. Bu yöntemle veriler, doğrudan cihazın kendisi, sunucu ya da yerel bilgisayar tarafından işlenebilir. Mesafe kısalabildiği için çok daha düşük bir internet bant genişliği ile hızlı veri akışı elde etmek mümkün olur. Akıllı cihazlarda ya da uygulamalarda verilere anında reaksiyon verildiğinden gecikmeler sıfıra iner. Sürücüsüz araçlar benzeri anlık veri işlemenin çok önemli olduğu teknolojilerde, Edge Computing kolayca fark yaratır. Dolayısıyla uzakta konumlanan uygulamanın verimli çalışmasını sağlayabilmek adına verileri açık buluta taşımak gereksizdir.

Edge Computing’in Avantajları

Edge Computing, genellikle bulut bilişim teknolojilerinin verim sağlayamadığı anlarda devreye girer. Bu nedenle Bulut Bilişim özelinde handikap gibi görünen durumlar, Sınır Bilişim’de ayrıcalık olarak karşımıza çıkar. Sınır Bilişim’i en önemli artısı, kaynakların optimum düzeyde ölçeklenmesini sağlamasıdır. Öte yandan çok daha verimli bir paylaşım olanağı sunan sistem, kurumsal güvenliği de artırır.

Edge Computing ile işletmeler kontrol kabiliyetlerini artırma şansı bulur. Bant genişliğinden kaynaklanan sınırlandırmalar büyük oranda ortadan kalkar. Bu sayede kullanıcı kitleleri adına son derece olumsuz bir durum yaratan hizmet arızaları da epey azalır. Yükleme sürelerinin kat kat azaldığı sistemde statik ön belleğe alma fonksiyonu daha rahat kullanmak mümkündür. Sınır Bilişim kısacası çok daha hızlı ve tutarlı bir deneyim yaratır. Yüksek kullanılabilirlik, doğrudan kullanıcı memnuniyeti ve pazar payı noktasında işletmelere avantaj yaratır.

Sınır Bilişim, yakın gelecekte akıllı uygulamalarda çok daha yoğun bir düzeyde tercih edilecektir. Başarılı bir uçta hesaplama yöntemi olan Edge Computing’in ek bir maliyet yükü getirmesi ve her ek işlevin bağımsız biçimde lisanslanması ise eksi taraflarını oluşturur.

Edge Computing Nerelerde Kullanılıyor?

Edge Computing çoğunlukla hızlı kimlik tanımlama benzeri zaman bakımından kritik olan anlarda önemli bir işlev görür. Ayrıca bekleme toleranslarının görece daha düşük olduğu sektörlerde karşılık bulur. Mesela borsa alanında bekleme toleransları son derece düşük seviyededir. Bekleme süreleri düştüğü için risk epey azalır.

Günümüzde sanal gerçeklik uygulamalarında ya da lokasyon merkezli uygulamalarda Edge Computing kullanmak zorunluluktur. Örnekleri daha da somutlaştırırsak; otomobil şerit değişimleri veya akıllı park sistemlerinden söz etmek olasıdır. Endüstri alanında, özellikle üretim odaklı hataları tespit etmek ve ürün kalitesini iyileştirmek adına kullanmak mümkündür. Öte yandan ağ optimizasyonunda, çiftçilikte, iş yeri güvenliğinde, sağlık sektöründe ve perakende alanında bu özel teknoloji etkin şekilde rol oynar.

Edge Computing (Sınır Bilişim) konusunda detaylı bilgi almak için Makers Türkiye ile iletişime geçebilirsiniz.

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.