Dünyanın En Hızlı Kamerası Zamanı Dondurabilir

Bir lazer işaretleyici üzerindeki butona bastığınızda, tüm ışını anında görünür. Gerçekte fotonlar, hortumdan su fışkırır gibi göremeyecek kadar hızlı çıkar.

Her neyse, insan gözünün görmesi için bu fotonlar çok hızlıdır. Caltech ve Quebec Üniversitesindeki araştırmacılar dünyanın en hızlı kamerasını icat ettiler ve saniyede akıl almaz şekilde 10 trilyon kare çekebiliyor. Bu, uzayda ışık nabzının kamera görüntülerini kaydetmek için yeterli.

Araştırmacıların Light: Science & Applications dergisinde yayınlanan bir makalede anlattığı sıra dışı kamera, sıkılaştırılmış ultra hızlı fotoğraf (CUP) adlı bir teknoloji üzerine kurulu.

CUP, saniyede etkileyici 100 milyar kare çekebilir; ancak aynı anda statik bir görüntü kaydetmek ve bazı zor hesaplamalar yaparak araştırmacılar, 10 trilyon kareyi yeniden yapabildiler.

Gülünç Hız

Kamera, saniyede 4.4 trilyon çekim yapan bir fotoğraf makinesiyle 2015 yılında hız rekorunu ikiye katladı. Bu mucitin yaratıcıları, biomedikal ve malzeme araştırmalarında yararlı olacağını umuyorlar.

Ancak dikkatlerini çoktan yeni kurulan rekorlarını kırmaya vermişlerdi.

Bir basın açıklamasında ‘’Kendi başına bir başarı’’  diyor baş yaratıcısı olan Jinyang Lliang. ‘’Ancak hızı şimdiden saniyede bir katrilyon kareye çıkaracak olasılıkları görüyoruz!’’

 

https://www.sciencealert.com/the-world-s-fastest-camera-can-freeze-time-show-beams-of-light-in-slow-motion?perpetual=yes&limitstart=1

Yorum yap