Dünyadan 10 Farklı Makerspace

Makerspacelerin sayısı giderek artıyor. Farklı ülkelerdeki makerspacelerden örnekler sunarak sizlere de ilham vermek istedik. 10 farklı makerspace aşağıda yer alıyor!

  1. Makerversity
    Londra ve Amsterdam’da bulunan Makerversity; profesyonel üreticileri ağırlamayı hedefliyor. Misyonlarını; üreticilere ilham vermek, onlar için dünya çapında, şehir merkezlerinde uygun ortamlar sağlamak ve makerları desteklemek olarak açıklıyorlar.

2. HappyLab
Berlin’de bulunan HappyLab, fikirlerin ürüne dönüştürüldüğü bir makerspace olarak tanımlıyor kendisini. Burayı sadece bir alan olarak değil ihtiyaç duydukları her şeye ulaşabilecekleri bir ortam olarak sunduklarını belirtiyorlar. Dijital üretim ekipmanları bulunan HapplyLab; startupları, prototip geliştirmek isteyen öğrencileri, mimari modeller hazırlamak kişileri, tasarımcıları, yaratıcı fikirlerini hayata geçirecekleri bekliyor.

3. FamiLAB
FamiLAB; öğrenme ve yaratıcılığı, iş birliğini, kendimizi geliştirme ve çevremizdeki dünyayı zenginleştirmek için beceri ve araç paylaşımını destekleyen bir topluluktur. Bir çok buluşmaya ev sahipliği yapan FamiLAB herkese açık ücretsiz dersler de düzenliyor.

4. HeatSync Labs
Amerika’da bulunan HeatSync Labs; 3 boyutlu yazıcılar, elektronik, robotik, tekstil, ahşap, metal konularında makerlara güzel bir ortam sağlıyor. Genç makerlar için de bir çok eğitim ve atölye içeriği düzenleyen HeatSync Labs geleceğin makerları bir araya getiriyor. Araç, kaynak ve beceri sunduklarını vurguluyorlar ve ilgili olan herkesi ziyaret için bekliyorlar.

5. Artisan’s Asylum
Amerika’da bulunan Artisan’s Asylum kar amacı gütmeyen bir topluluk üretim merkezi. Elektronik, robotik, ahşap işleme, mücevherat ve metal imalatı, kaynak, hassas işlemeler, hızlı prototipleme, dijital imalat, serigrafi ve daha fazlası ile ortak imalat araçları ve teçhizatını üyelerine sunuyor. Üretim toplumunu desteklemek ve geliştirmek için etkinlikler de düzenliyorlar.

6. Crucible
Amerika’da olan Crucible endüstriyel sanatlar etrafında inşa edilmiş yenilikçi bir merkez The Crucible, bireylerin gelişimini ve sanat toplumunu geliştirmeyi hedefliyor. Sanat eğitimine yenilikçi bir yol sunan bu makerspace de yenilikçi projeler ortaya çıkıyor.

7. Techshop
Amerika’nın bir çok bölgesinde bulunan TechShop kullanıcılarına sınırsız bir içerik sunuyor. Düzenledikleri maker etkinlikleri, atölyeleri, yarışmalarla oldukça büyük bir kitleye ulaşmış bulunuyorlar. Genç makerlar için de yaz okulu gibi alternatifler sunulan makerspace’de her yaşa uygun program önerisi sunuluyor.

8. Metrix Makerspace
Metrix makerspace; yaratıcı girişimlerin ortaya çıkması için oldukça keyifli bir mekana ev sahipliği yapıyor. Kullanıcıların tasarım, üretim süreçlerinde yararlanabilecekleri bir atölye alanı bulunan mekanda bir çok atölye ve eğitim de düzenleniyor. Üyeler atölye alanındaki tüm üretim araçlarını kullanabiliyor ve kendilerini geliştirebiliyor.

9. Betahaus
Barcelona’da bulunan Betahaus; büyük bir ortak çalışma ve üretim alanına sahip. Girişimci, yatırımcı, profesyonel çalışma hayatından bireyleri ve makerları ortak bir çatı altında bulundurmak isteyen Betahaus diğer makerspaceler gibi yaratıcılığın giderek artmasını hedefliyor. Topluluğundaki bireylerin işlerini büyütmek, etkileşimlerini artırmak için bir çok etkinlik ve atölye düzenliyorlar.

10. MADE
MADE, Barcelona’da bulunan bir diğer makerspace. MADE, sanatçılara, tasarımcılara, mucitlere, girişimcilere, mühendislere, üreticilere kendi projelerini geliştirmeleri için yaratılmış esnek bir alan sağlıyor. Ortak üretim ve girişimcilik faaliyetleriyle topluluklarının gelişmesini hızlandırmaya çalışıyorlar.

PAYLAŞ