Dünyadaki Balık Sayısı Giderek Azalıyor Mu?

Balık, insanların hayatta kalmasında önemli bir yol oynar. Küresel olarak, maddi durumu ortanın altında olan 1 milyardan fazla insan balığı ana protein kaynağı olarak kullanmakta ve 250 milyon kişi de geçimini balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliği ile sağlamaktadır.

Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan WorldFish’e göre, balık tüketim talebi o kadar çok büyüyor ki endüstri bunu karşılamakta zorlanıyor ve şimdi yeni bir çalışmaya göre kürüsel avlanma konusunda geçmiş araştırmalardaki bazı önemli istatistiklerin yanlış olabileceğini vurgulanıyor.

Çalışmanın yazarları, geçmişteki araştırmaların yapıldığı raporlama ve kayıt tutma yöntemlerinin kalitesiz ve eskimişliğinden dolayı, günümüze nazaran araştırmacıların pek çok detayı gözden kaçırdığını düşünüyorlar.

Balık avlanma hızının artmasının son yıllarda geliştirilmiş veri toplama araçları sayesinde net bir şekilde görüldüğünü düşünüyorlar. Artık dünya balıkçılık endüstrisiyle ilgili daha net bir resim var ve eskiden gerçekten balık avlama trendlerini bilmiyorduk.

Geçmiş verilere dayanarak yapılan araştırmaya göre şu an 20 yıl öncesine nazaran çok daha az balık tutuyoruz. Yeniden yapılandırılan veriler, 1990’ların ortasınan bu yana yılda küresel olarak avlanan balıkların 1.2 milyon ton azaldığını gösteriyor.

Balık Sayısı mı Azaldı Yoksa Balıkçılık mı?

Balık avcılığındaki düşük sadece daha az balık avladığımız anlamına gelir. Ya da diyetler dünyanın önemli bölgelerinde yayılmaya başlıyor.

Buna rağmen araştırma süresince denizdeki tekne sayısı aynı kalmış ve hatta artmışsa bu yazarın da düşündüğü gibi gezegenimizin giderek daha az balığa sahip olduğuna dair bir işaret olabilir.

Geçmiş araştırmalar, deniz kirliliğinin ve iklim değişikliklerinin balık popülasyonlarındaki olumsuz etkisine dikkat çekmiştir ve eğer bu çalışma, balıkların yirmi yılı aşkın süredir düşüş gösterdiğinin kanıtıysa bu gezegenimizdeki deniz kirliliği ve iklim değişikliği problemlerini çözmek için aciliyet katmaktadır.

Kaynak

futurism.com/global-fish-catches-declining/

bir yorum bırakın