Dünyada Gerçekleştirilen En Büyük Teknoloji ve İnovasyon Etkinlikleri

Kullanım alanı genişledikçe amacına hızla ulaşan teknolojik gelişmeleri ve inovasyonları duyurmanın ya da takip etmenin birkaç farklı yolu olsa da festival, konferans gibi etkinlikler, etkileşimleri yüksek olması sebebiyle bu yollar arasında öne çıkıyor. Dünyanın farklı noktalarında düzenlenen en büyük teknoloji ve inovasyon etkinliklerinin hangileri olduğunu merak edenler için hazırladık:

SXSW

SXSW, açık adıyla South by Southwest, 1987 yılından bu yana her ilkbaharda farklı tarihlerde, ABD’nin Texas eyaletine bağlı şehri Austin’de düzenlenen dünyanın en önemli etkinliklerinden biri. İnteraktif, film ve müzik endüstrilerini bir araya getiren konferans ve festivallerin ev sahibi SXSW’nin temel amacı, yaratıcı bireylerin belirledikleri hedeflere ulaşmalarına katkıda bulunmak. 

Uluslararası etkinlik süresince dünyanın dört bir yanından gelen profesyoneller, oturumlarda, sergilerde ağırlanıyor; katılımcılara çeşitli interaktif fırsatlar sunuluyor. 10 gün süren SXSW, bir nevi, bir araya gelmesi umulmayan farklı konular ile bireyleri buluşturuyor. 

Kurucumuz Ongun Tan‘ın da katılım sağladığı SXSW festivalden kendi deneyimlerini paylaştı: https://makersturkiye.com/sxsw-future-of-making-yapmanin-gelecegi/

TNW Conference

Dünyanın dört bir yanındaki girişimciler için referans olarak değerlendirilen TNW (The Next Web) Conference, teknoloji dünyasına farklı bir bakış açısı ve anlam katma amacıyla ilk kez 2006 yılında düzenlenen bir konferans. Geçen zaman içerisinde giderek daha anlamlı bir hâle gelen TNW, medyanın da konuştuğu bir etkinlik olmuş, hatta CNBC tarafından “gezegenin en samimi teknoloji festivali” olarak tanımlanmış.

Geleceğe yüzünü dönmüş olan TNW’nin amacı, T Nesli olarak ifade edilen, teknolojiye özel bir ilgilisi olan neslin kişisel bağlantı, bilgi ve veri ihtiyaçlarını, onları bir araya getirip dikkat çekici teknolojik hikâyeler ve fikirler sunarak karşılamak. 

Web Summit

Web Summit, küresel teknoloji endüstrisinin buluştuğu bir etkinlik. Forbes’e göre “gezegendeki en iyi teknoloji konferansı”, The Atlantik’e göre “geleceğin doğduğu yer” ve The New York Times’a göre “teknoloji endüstrisinin yüksek rahiplerinin büyük toplantısı” olan Web Summit, teknoloji yöneticilerini, startup kurucularını, politikacıları ve hükûmet temsilcilerini, teknoloji endüstrisinin geleceğini tartışmak üzere bir araya getiriyor. 

İlk kez 2009’da düzenlenen ve yönetim merkezi İrlanda’nın başkenti Dublin’de olan Web Summit, bugün, Portekiz’in başkenti Lizbon’da düzenleniyor. Etkinlik, endüstrinin karşı karşıya olduğu büyük zorlukların üstesinden gelenlerden bir şeyler öğrenmek, etkili yatırımcılar, kurucular ve gazetecilerle tanışmak veya sadece geleceğin inşa edildiği bir ortamın havasını solumak isteyen herkese hitap ediyor. 

Slush

Öğrenci odaklı Slush, dünyanın inovasyon ve girişimcilik temalı en önemli etkinliklerinden biri olup girişimciliğe yönelik tutumları değiştirmek, dünya genelinde girişimciliği teşvik etmek ve gelecek nesli güçlendirmek amacıyla düzenleniyor. Değişim aracı olmayı amaç edinen Slush, Finlandiya’nın başkenti Helsinki’deki 300 kişilik ilk toplantısının ardından 2015 yılında Tokyo’ya taşınmış ve katılımcı sayısını bir hayli artırarak (2019’da 6.000) dünya geneline yayılan bir dizi etkinlik hâline gelmiştir.

Slush bugün, büyük etkinliklerini Finlandiya ile Çin’de, küçük etkinliklerini ise Singapur’dan New York’a, Londra’dan Berlin’e, Stokholm’den Paris’e 40’ın üzerinde farklı noktada, genellikle şubat ayı içerisinde gerçekleştiriyor. 

Şirketini büyütmek isteyenlere hitap eden Slush’ta pek çok bölüm var: Main Stage’te startup kurucuları ile girişimcilerin hikâyeleri dinlenebilir, Dialogue Stage’te mesleki beceriler öğrenilip kişisel tarzı yansıtan işler yapılabilir, Slush Café’de konuşmacılarla birlikte Q&A oturumuna katılabilinir ve Pitch Stage’te büyümek için yeni bir şeyler bulunabilir. 

VivaTech 

VivaTechnology, kısa adıyla VivaTech, inovasyonun kutlanması için dünya genelindeki startup’lar ile yöneticileri Fransa’nın başkenti Paris’te bir araya getiren bir etkinliktir. 124 bin katılımcı ile Avrupa’nın en büyük teknoloji konferansı olarak değerlendirilen ve 4’üncüsü 2019 yılında gerçekleştirilen VivaTech, en iyi konuşmacılardan sergilere, laboratuvarlardan canlı deneyim kazanma olanaklarına kadar pek çok aşamada, teknolojinin iş ve toplum yaşantısını değiştirme gücüne inanan herkes için bugünün ve yarının olanaklarını kutluyor. 

İlk iki günü profesyonellere yönelik olan ve son gün kapılarını halka açan 3 gün süreli etkinlik kapsamında, dünyanın dört bir yanından gelen girişimciler, yöneticiler, yatırımcılar, akademisyenler, öğrenciler ve medya kuruluşları bir araya geliyor. 

Küresel liderler ile köklü girişimciler arasındaki engelleri kaldıran VivaTech’in laboratuvarları, temalı, yüksek enerjili açık inovasyon şirketleriyle tam bir uyum içerisinde. Yeni bir şeyler öğrenmek, yatırımcı bulmak ve ağ kurmak isteyen herkese hitap eden etkinlik ayrıca, yeni ürünler ile otonom araçlar gibi demolar, bağlı fabrikalar ve alışveriş deneyimi olanakları ile geleceği yaşayarak öğrenme fırsatı sunuyor. 

 

Makers Türkiye olarak  sınırları aştık! Yaratıcı servislerimiz ve inovatif kurgularımızla VivaTech’e davet edildik. Avrupa’nın en büyük teknoloji konferansı olarak değerlendirilen etkinlik içerisinde 8-10 yaş katılımcılara teknoloji atölyeleri düzenledik. Siz de eğitim ve etkinlik kurgularımızdan faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Startup Grind

Startup Grind, dünyanın en büyük startup’lar, kurucular, yenilikçiler ve yaratıcılar topluluğu. Farklı pek çok etkinliğe ev sahipliği yapan, 55 ülkede, 100’den fazla şehirde girişimcileri buluşturan ve 100 binden fazla üyeye sahip olan Startup Grind, öğrenmek, öğretmek, yardım etmek ve ağ kurmak isteyen girişimcileri, tasarım/yazılım geliştiricileri ve gazetecileri bir araya getiriyor. 

Startup Grind, günlük yerel etkinlikler, konferanslar (Topluluğun ana faaliyeti koludur. 4’üncüsü Startup Grind Tech Conferece adıyla Barselona’da düzenlenmiştir.), startup programları, online medya ve içerik aracılığıyla bugün, dünya çapında 3,5 milyon kişiye ulaşıyor. 

CES 

Açılımı Consumer Electronics Show olan CES, startup’lar için dünya genelindeki en önemli etkinliklerden biri. ABD’nin Nevada eyaletinin ünlü kenti Las Vegas’ta, genellikle ocak ayı içerisinde gerçekleştirilen ekinlik, dijital pazarlamadan 3D baskıya ve robotiğe, teknolojinin her alanını kapsıyor ve 1967 yılından bu yana her yıl 100 binden fazla katılımcıyı ağırlıyor. 

Gezegendeki en etkili teknoloji etkinliklerinden biri olan CES’te ayrıca, startup’lar için özel olarak ayrılmış Eureka Park adlı bir bölüm de var. Yatırımcı arayanların ya da hikâyelerini paylaşan startup’larla tanışmak isteyenlerin bu parkta aradıklarını bulmaları kuvvetle muhtemel. 

 

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.


bir yorum bırakın