Dünya Üzerindeki En İyi 5 Yapay Zekâ Örneği

Dünya üzerindeki en iyi yapay zekâ örneklerini günlük hayatta konuşmak artık çok da garipsenmiyor. Çünkü bir bilim kurgu filminin konusu değil pek çok gelişme. Hatta günlük yaşamımıza kadar giren yapay zekâ örnekleri bizi şaşırtmıyor. Ancak şaşırtacak örnekler de yok değil elbette. Dünya üzerindeki en iyi yapay zekâ örneklerini sıralayarak bu konuyu bir inceleyelim istedik. İşte dünyanın en iyi, en şaşırtıcı yapay zekâ örnekleri!

1 – Algoritma Devrimi

Çoktan başlamış olan bir devrimden söz ediyoruz. Algoritma devrimi; markaların, müşteri ilişkileri servisi gibi ya da sipariş verme, ödeme yapma gibi süreçleri Chatbot’lara emanet etmesi ile karşımıza çıkıyor. Bunun daha ileri aşamalarının ayak sesleri de geliyor. Yani yakın zamanda botlar, sosyal medya odaklı olarak geçmiş ilgi ve tercihlerimizi analiz ederek kaynaklar bulup sıralama yapacak. Çok heyecan verici değil mi?

2 – Wordsmith

Kısaca rapor yazıcı yapay zekâ olarak tanımlanan bir tasarım… Excel ya da Google çalışmalarınıza odaklayabileceğiniz Wordsmith, sizin için yüzlerce sayfalık raporları özetleyebiliyor. Hatta bazılarının işini elinden alıyor bile diyebiliriz. Dünya üzerindeki en iyi yapay zeka örneklerinden biri olarak, Wordsmith oldukça ilgi çekici bir gelişme…

3 – Jill

Georgia Tech’te 300 kadar öğrenci eşliğinde gerçekleştirilen bir yapay zeka deneyimi, yapay zeka ve yapay zekaya bakış açısında önemli veriler ortaya koydu. Bu deney, öğrencilerin bir foruma yönlendirdiği 400 kadar soruya cevap almasıydı. Ancak sandıkları gibi cevap veren bir insan değil, bir yapay zekâydı. Bunu öğrendiklerinde ise durumdan gayet memnun olduklarını, bunun muhteşem olduğunu söylüyorlardı. Yapay zekânın bu kadar insanlar arasına karışması gerçekten de büyük bir devrim.

4 – Geliştirilen Google RankBrain Uygulaması

Bugün Google, RankBrain ile konum, hava durumu ve alışkanlıklar gibi belli verilerimize göre sonuçlar sunma kabiliyetine sahip. Ancak geliştirmeye devam ettiği bu özellik, Google tarafından hayal edilen dünyada bize yapay zekâ ile karşılıklı konuşma fırsatı tanıyacak.

5 – Andrew; Yapay Zekâya Sahip bir Asistan

Dünya üzerindeki en iyi yapay zekâ örneklerinden biri olan Andrew, sizin için planlama yapabiliyor, randevularınızı hatırlatıp, önemli maillerinizi hatırlatıp, sizin için cevaplar dahi yazabiliyor. Kısacası artık asistanınızı bir yapay zekâ ile değiştirebilirsiniz.

bir yorum bırakın