Dikkat Çeken Kurum İçi Girişimcilik Projeleri

Fikirlerin ortaya çıkarılması ve hayata geçirilmesi süreçlerinin nasıl ele alınması gerektiğini bilmek, bir şirketin inovasyon gerçekleştirmesi için gereklidir. Kurum içi girişimcilik uygulamaları ise işte bu bilgiyi elde etmede kullanılan en önemli araçtır. Yol gösterici ve tetikleyici etkisiyle kurum içi girişimcilik, inovasyon sürecinde kimi zaman tek başına yeterli bir faaliyet olabiliyor. Bu faydaların fark edilebilirliğini sağlamak amacıyla bizler de bu yazımızda Türkiye’den ve dünyadan dikkat çeken kurum içi girişimcilik projelerine yer vereceğiz:

 

  • Google (Alphabet)

Başlangıcından bu yana girişimcilik kültürünü benimseyen Google, kurum içi girişimcilikle ortaya çıkardığı projelerle de adından sık sık söz ettiriyor. Bu başarının ardındaysa Google’ın kişisel projeler için sunduğu %20’lik zaman dilimi var. Yani, Google çalışanları, kuruluşta geçirdikleri sürenin %20’sini kişisel projeleri için değerlendirme şansına sahip. Bu imkân, bugüne değin Gmail, Google News, Google Glasses, Google Adsense vb. temel ürünlerin ortaya çıkmasının temel nedenlerinden biri olarak görülüyor. Bu yazımızda örnek olarak ilgili ürünlerden Gmail ile Google Haberler’i (Google News) sırasıyla ele alalım. Paul Buchheit, 2001 yılında başladığı proje kapsamında arama özelliği bulunan, ekstra depolama alanı sunan ilk e-posta servisini (Gmail) yaratmıştır. Bugün, uzantısı @gmail olan adreslerin kullanım yaygınlığına bakıldığında projenin başarısı da gözler önüne seriliyor. Google Haberler ise Krishna Bharat tarafından yaratılmış ilham veren Google ürünlerinden biri. Google’da araştırma bilimcisi olarak çalışmakta olan Bharat’ın projesi, 25 bin haber kanalından derlediği haberleri yapay zekâ kullanımıyla doğru hedef kitlesiyle buluşturmayı başarıyor.

Yeni girişimlerde bulunmak isteyenler şimdi sıra sizde! Makers Türkiye’nin “kurum içi inovasyon ve kurum içi girişimcilik” isteğini karşılamak üzere Yalın Girişimcilik gibi metotlarla kurguladığı Crash Course, 1 ya da yarım günlük online workshop tasarımları için bize ulaşın.

 

  • Ford Motor Company

Otomotiv sanayisinin öncü kuruluşlarından Ford Motors, rekabetin yoğun olarak gözlemlendiği sektörde, kurulduğu 1903 yılından bu yana ayakta kalabilmeyi başarmış durumda. Bu başarısı ise elbette tesadüf değil: Şirketin sırrı, kurum içi girişimciliği ilkesi belirlemiş olması. Bu kültürün yansımasını, her yıl araştırma dışı departmanlardan gelen 3.500 yenilikçi fikirde görmek mümkün. Dikkat çeken projelerden birinin yaratıcısı, Ford bünyesinde çalışan Doug Martin imzalı. Martin, arabasından damlayan sudan ilham alarak arabaların klima sistemlerinden gelen suyu içme suyuna dönüştürme fikrini ortaya koymuştur. Ford, geliştirilen fikir üzerine üretilen arabalarını, “Try On-The-Go H2O” reklam kampanyasıyla lanse etmiştir.

  • Sony Computer Entertainment

Sony Computer Entertainment adıyla kurulan Sony Interactive Entertainment, Sony’nin yan kuruluşu olup video oyunu ve dijital eğlence alanında faaliyet gösterir. PlayStation oyun konsolu üreterek sektöründe lider konuma ulaşan şirketin bu başarısının temelindeki isim, Mühendis Ken Kutaragi. Kutaragi, oyun endüstrisinin geleceğinin tahmin edilemediği dönemde kızlarının oyun konsoluyla uğraşarak yeni bir konsol yaratmıştır. Grubun CEO’su Norio Ohga tarafından desteklenen proje kapsamında yapılan üretimlerle de yüksek satış rakamlarına ulaşılmıştır. Bu gelişmenin ardından kurulan Sony Computer Entertainment’in CEO’su olarak da elbette Ken Kutaragi düşünülmüş. Bugün kimse oyun endüstrisinin büyüklüğünü tartışmıyor!

 

  • Société Générale

Avrupa’nın ana finans şirketlerinden biri olan Société Générale için kurum içi girişimcilik, girişimciliğin grup içinde teşvik edilmesi anlamını taşıyor. Dâhili Start-Up Çağrısı adında kurum içi girişimcilik programı kullanan şirket, üretilecek hizmet ve ürünlerine şekil veriyor. Şirketin kurum içi girişimciliğiyle ortaya çıkan başarılı projelerinden biri Elyxir. Bir finansal koçluk uygulaması olan proje kapsamında çeşitli parametreler analiz edilerek kullanıcılar rasyonel kararlar almaya yönlendiriliyor, doğru ürünlerle buluşturuluyor.

  • Shutterstock

New York,  Amerika merkezli Shutterstock, stok fotoğraf, film ve müzik ile düzenleme araçları sunan bir sağlayıcı. Her yıl 24 saatlik hackathon’lara ev sahipliği yapan Shutterstock, bu sayede yenilikçi projelere imza atıyor. Örneğin Spectrum ve Oculus gibi. Sırasıyla değinecek olursak Spectrum, renk bazlı arama yapılmasını sağlarken Oculus, bir veri analiz aracı olarak her gün kullanılmakta.

  • Softtech

Sırada, 2019 yılında düzenlenen Corporate & Startup Day etkinliği kapsamında “En İyi Kurum İçi Girişim Projesi” kategorisinde ödül alan Softtech var. Yazılım şirketi Softtech, bu başarısını lojistik sektörüne yönelik ortaya çıkardığı GullsEye Terminal İşletim Sistemi’ne borçlu. Kurum içi girişimcilikle doğan GullsEye, GullsEye Lojistik Teknolojileri AŞ unvanıyla faaliyetlerini sürdürüyor. Ayrıntılı bilgi edinmek için lütfen tıklayınız.

  • Aygaz

2019 yılında düzenlenen Corporate & Startup Day etkinliğinden “En İyi Kurum İçi Girişim Projesi” ödülüyle ayrılan bir diğer kurumsa Aygaz. Kuruluş, kurum içi girişimcilik ile ortaya çıkardığı Aykargo projesi ile bu ödüle layık görüldü. Ayrıntılı bilgi edinmek için lütfen tıklayınız.

 

 

Kurum içi girişimcilik sayesinde Türkiye’de ve dünyada geliştirilen projelerin tamamına burada yer vermek mümkün değil. Bu nedenle, yine eksik kalacak olsa da, Türkiye’de ses getiren projelere imza atan ve atmaya devam eden bazı şirketleri anmak isteriz: 3M, Akbank, Anadolu Grubu, Anadolu Jet, BKM Express, Borusan Holding, Boyner, Brisa, Garanti Bankası, GD Holding, Intel Türkiye, Koç Holding, L’Oréal Türkiye, LC Waikiki, Pfizer, TEB, Total Oil Türkiye, Turkcell, Vodafone Türkiye, Yemek Sepeti

 

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.


bir yorum bırakın