Tüm Detaylarıyla MEXT (MESS Teknoloji Merkezi)

Detaylarıyla MEXT

Türkiye’yi, Türk sanayisini teknolojiyle bütünleşik şekilde mevcut konumundan daha ileriye taşıması amacıyla faaliyet gösteren MESS Teknoloji Merkezi’ni (MEXT) daha önceki yazımızda tanıtmıştık. Bugünkü yazımız Detaylarıyla MEXT’te ise Türkiye Metal Sanayicileri Sendikasının (MESS) kurmuş olduğu teknoloji merkezinin dehlizlerinde gezineceğiz.

 

 

MEXT hakkında önceki yazımızı okumak için tıklayınız.

Dijital Fabrika, Eğitim ile Gelişim, Ekosistem ve Dijital Olgunluk Değerlendirme; dünyanın en büyük dijital dönüşüm ve yetkinlik gelişim merkezi MEXT’in topyekûn faydaya ulaştıracak bölümleri. Yakından bakalım:

Dijital Fabrika

Mext’in Dijital Fabrika’sıyla amaçladığı, teknolojinin etkin bir şekilde kullanılarak üretimi daha verimli hâle getirmek ve böylelikle global rekabette Türk sanayisini avantajlı bir konuma yükseltmektir. Bu amaçla fabrikada sanayicilerden mühendislere tüm gruplara “dijital dönüşüm” konusunda deneyim kazanması imkânı veriliyor. Güncel ve rekabetçi çözümler, burada, Türkiye menşeli girişimciler, teknoloji şirketleri ve üniversitelerle birlikte hayata geçiriliyor. Fabrikada yerli ve yabancı en iyi teknoloji firmalarının imzasını taşıyan makineler ile ekipmanlar kullanılıyor. Bu firmalar, ileri çözümlerini fabrikanın yanı sıra MEXT’in konsept sergi alanında da sunma imkânı buluyor.

Dijital Fabrika’da iki üretim hattı bulunuyor: Kesikli ve sürekli üretim hatları. Kesikli üretim hattında dişli kutusu üretimi yapılıyor olmakla birlikte MESS üyeleri bu üretim sürecini uygulamalı olarak öğrenme şansına sahip oluyor. Sürekli üretim hattı ise dünya genelinde bir ilke imza atıyor. Buradaki üretim uygulamaları, gerçek tesislerin kontrol merkezi ile entegre olmuş sanal bir demir-çelik tesisinde gerçekleştiriliyor.

Fabrikadaki üretimlerin tasarımı yapılırken dünyanın önde gelen teknoloji firmaları ile MEXT’le eş değer hizmetler veren teknoloji merkezleri inceleniyor. Üretimlerse dijital olgunluk açısından birbirinden farklı seviyede olan üyelerin her birinin ihtiyacını tam olarak karşılayacak uygulamalar hâlinde sunuluyor ve global gelişmeler takip edilerek güncelleniyor.

Eğitim ve Gelişim

10 bin m2lik alanda kurulu MEXT Eğitim Merkezi’nde, MESS üyeleri için özel eğitim programları hazırlanıp uygulamaya alınıyor. Bu eğitimlerden yararlanan üyeler arasında orta ve üst düzey yöneticiler, mühendisler, uzmanlar ve saha çalışanları bulunuyor.

Dijital dönüşüm süreci, tasarım odaklı düşünmeyi öğrenmekle başlıyor. Bu doğrultuda MEXT, işbu metodoloji çerçevesinde üyelerine yepyeni bir bakış açısı kazandırmayı hedefliyor. Bu hedef doğrultusunda da tasarım odaklı düşünme metodolojisini kıtalara yayan enstitülerle iş birliği yapıyor. Eksiksiz bir gelişim imkânı sunan eğitim programlarının uygulamaya alınmaya başlanmasıyla birlikte üyeler, dijital teknoloji kullanılarak yapılan üretimin, alışılagelmiş, klasik üretimden farkını bizzat deneyim kazanarak keşfediyor.

Ekosistem

MESS Teknoloji Merkezi, canlı, dünyanın bilgi birikimini yerli firmalara aktaran bir ekosistemi bünyesinde barındırıyor. Teknoloji merkezinde, Boston Dynamics’in robot köpeği SPOT adlı robot köpeği bulunuyor. Bu sahiplik, Avrupa için bir ilk. SPOT’un, MESS üyeleriyle birlikte ortaya konacak yeni senaryolar sayesinde Türk sanayisine önemli katkılarda bulunması bekleniyor. Örneğin, insanlar için çalışmaya elverişli olmayan üretim ortamlarında SPOT görevi devralacak ve üretim, güvenli bir şekilde gerçekleştirilecek. Veyahut SPOT, sanayi ortamını kamera ve sensörleriyle tarayacak, üretimi aksatan ya da sağlığı/çevreyi tehdit eden arızaları anında tespit edecek. Yerli geliştiricilerin de yeni uygulamalara imza atma, böylelikle SPOT’u sanayinin hizmetine sunma imkânları var.

MEXT, anıldığı üzere yerli ve yabancı önemli teknoloji firmaları, yerli ortaklar, bilgi ve eğitim iş ortaklarıyla birlikte yol alıyor; üyelerine onlarla ortak çalışma imkânı sunuyor. Dünya Ekonomik Formu (WEF) ile iş ortaklığıyla ise dünya sanayisinin henüz kullanmaya başlamadığı teknolojilere, yerli sanayinin erişmesini sağlıyor. MEXT, 2020 Ocak ayı itibarıyla WEF’in 7. bağlı kuruluşu olmuş durumda. Yapay zekâ ve makine öğrenimi, Nesnelerin İnterneti, akıllı şehirler ve robotik, ana çalışma başlıkları. Bu başlıklar altında MEXT, iş birlikçileriyle aktif projeler üretiyor.
MEXT, yerel ve uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapan 240 kişi kapasiteli bir konferans salonuna da sahip.

Dijital Olgunluk Değerlendirme

Dijital Olgunluk Değerlendirme çalışması, MESS üyelerinin her birine teknoloji dönüşüm yol haritası saptanması amacıyla hazırlanmıştır. Üyelerin güçlü ve gelişime açık yönlerine yönelik değerlendirmeler yılaşırı ve Fraunhofer Enstitüsü iş birliği ile yapılıyor. Öte yandan dönüşüm hızını artırmak adına MEXT’te üyelerin, başarılı yerli ve yabancı kurumlarla bir araya gelerek iş birliği yapabilmesi için uygun ortam yaratılıyor.

Daha detaylı bilgi edinmek için MEXT’in web sitesini ziyaret edebilir ya da sosyal medya hesaplarını takip etmeye başlayabilirsiniz.

 

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.


bir yorum bırakın