Design Sprint Hakkında 5 Soru, 5 Cevap

Makers Türkiye’nin vermekte olduğu danışmanlık hizmetlerinin temelinde yer alan Design Sprint, gün geçtikçe kullanımı yaygınlaşan bir yöntem. Ne olduğunu ve aşamalarını daha önceki yazılarımızda açıklamıştık. Bu yazıda ise Design Sprint ile ilgili öne çıkan 5 sorunun yanıtlarına yer vereceğiz.

  • Desıgn Sprınt kullanılarak üretilen prototip, üretim için geliştiriliciye verilebilecek özellikte midir?

Şimdiye kadar ortaya konmuş hiçbir yöntem, bir günde bir ürünü nihai hâliyle üretmeye olanak sunmamaktadır. Dolayısıyla Design Sprint kullanılarak üretilen prototip de seri üretim için geliştiriciye verilebilecek seviyede olmaz. Design Sprint, yeni bir ürün üretmek ya da var olan ürünün özellikleri geliştirmek için kullanılmakla birlikte bu süreç içerisinde oluşturulan prototip, nihai ürün değildir. Geliştiriciye gönderilecek ürün olmasa da prototip, hem zaman kazandırması hem de seri üretimin risklerini bertaraf etmesi nedeniyle kilit bir rol üstlenir. Prototip, sürecin başlangıcında sorulan soruların yanıtlarının müşteriden alınması noktasında işe yarar. Yani, bir ürünün işlevselliğini taklit ederek ekibin doğrulamak istediği noktalarda kullanılır. Müşteri doğrulamasının akabinde prototip geliştirilip iyileştirilerek tam tasarım aşamasına geçilir. 

  • Desıgn Sprınt sadece ürün tasarımı için mi kullanılır?

Her ne kadar ilgili yazılarda genellikle ürün tasarımından bahsediliyor olsa da Design Sprint hizmet tasarımı için de kullanılabilir. Müşteri deneyiminin artırılmak istendiği tüm noktalarda Design Sprint’ten yararlanılabilir. Sürecin sonunda ortaya bir ürün konması şart değildir. Burada önemli olan adımlar izlenerek üretilmiş bir çözümdür. Bu bağlamda bir ortamın yeniden dekore edilmesi ya da müşteri deneyimini artırmaya yönelik yeni bir strateji belirlenmesi dahi mümkündür.

  • Desıgn Sprınt Süreci Sona Erdiğinde Ne Olur?

Fikirler ortaya konur, prototip hazırlanıp test edilir. Peki ya sonra? Testlerden elde edilen verilerle Design Sprint sürecinin sonuna gelinir. Bu noktadan sonra izlenen yol, verilere bağlı olarak değişecektir. Örneğin testler prototipin geliştirilmesi gerektiği sonucunu ortaya koymuşsa süreç ilgili geliştirmenin test edilmesine yönelik yeni bir Design Sprint sürecini doğurabilir. Bunun içinse ek araştırmalar yapmak gerekebilir. Bir diğer durumda, prototip müşteri tarafından tamamıyla reddedildiyse Design Sprint’in kullanıldığı yepyeni bir çalışmaya başlanmak zorunda da kalınabilir. Tüm bu olumsuz senaryolardan hariç, Design Sprint genellikle ekibi başarıya götürecek sonuçlara ulaştırır. Testlerle başarıya ulaşılmışsa ayrıntılı tasarım aşamasına geçilerek nihai ürün üretilir. Bu noktada yeni bir test ile müşteri doğrulaması yapmak fayda sağlar. Çıktı ürünle artık üretim safhasına geçilebilir.

  • Desıgn Sprınt kaç günde tamamlanmalıdır?

Ekibin özelliği ile başlangıçta belirlenen hedefe bağlı olarak Design Sprint’in sona erme süresi değişkenlik gösterebilir. Henüz Design Sprint yöntemini kullanmaya yeni başlanıyorsa ve ekibin prototip üretme ve test etmeyi öğrenmesi düşünülüyorsa beş günlük bir süre daha uygundur. Bununla birlikte zamanla süreç optimize edilip dört güne çekilebilir. Üç günlük bir Design Sprint çalışması ise ancak dar kapsamlı projeler ve tabiri caizse Design Sprint’te uzmanlaşmışlarca tercih edilmelidir. 

  • Desıgn Sprınt Haritasında Bugün mü, Gelecek mi olmalı?

Design Sprint yöntemi kullanılarak oluşturulan harita, yine projenin özelliğine göre değişkenlik gösterir. Haritanın içine bugün olabileceği gibi gelecek veyahut ideal olan dâhil edilebilir. Örneğin, mevcut bir ürün geliştirilmek ya da değiştirilmek istendiği için Design Sprint kullanılıyorsa haritada bugünün olması daha mantıklıdır. Esas önemli nokta, büyük faaliyetlere odaklanılması gerektiğidir. Bariz nokta atışının yapıldığı haritaların karışması ihtimali yüksektir. 

 

Makers Türkiye’nin Design Sprint Danışmanlık servislerinden yararlanarak aklınıza takılan diğer tüm soruların cevaplarına ulaşabilir, ürün ya da hizmetinizin tasarımını kusursuzlaştırma imkânı yakalayabilirsiniz. Size özel workshop tasarımlarımız hakkında detaylı bilgi edinmek ve danışmanlık hizmetlerimizden yararlanmak için lütfen tıklayınız.

 

Kaynaklar

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.