Denizdeki Tuzluluk Oranını Artırmanın Tehlikesi

Tuzlu Bir Problem

Yeterli içme suyu bulunmayan bölgeler, deniz suyundan faydalanmaya çalışırlar ve içilebilir su üretmek için deniz suyundan tuzu artırma işlemleri gerçekleştirirler. Ancak araştırmacılar, bu işlemlerin denizin doğal ekosistemini olumsuz yönde etkileyeceğinden endişe duyuyorlar.

New Scientist dergisindeki bir röportajda Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden bir araştırmacı olan ve deniz suyunun tuzdan arındırılarak çekilmesinin etkileri üzerine çalışan Amy Childress, “Deniz suyunun bu şekilde arıtılması, denizdeki tuzluluk oranını artırmakta ve bu da 21.yüzyılın en önemli çevresel konularından biri olmaktadır” demişti.

Tuzdan Arındırma İstasyonu

Tuzdan arındırma teknik olarak, tuzlu sudaki tuzların içinde geçemeyeceği bir membran boyunca aktığı ters ozmos olarak olarak adlandırılır. Membranın bir tarafında içilebilir su üretirsiniz, diğer tarafında ise normal tuzlu sudan yaklaşık 2 kat daha konsantre olan tuzlu bir su üretmiş olursunuz. Yani içilebilir su üreteyim derken, diğer taraftaki suyu daha fazla tuzlu hale getirirsiniz. İşte bu da denizdeki tuzluluk oranını artırmakta ve ekosistemini olumsuz olarak etkileme ihtimali doğurmaktadır.

Tuz arındırma tesislerinin çoğu ise bu yoğun tuzlu suyu tekrardan denize boşaltır. Ancak işte bu noktada bazı araştırmacılar bu tuzluluğun, deniz canlılarının yaşamını bir noktada tehlikeye sokabileceğini düşünüyor.

Zaman Kaybını Önlemek

Bu potansiyel olarak bekleyen kötü sonuçları önlemek şöyle bir öneri söz konusu: tuzluluğu artan deniz suyu okyanusa tekrar boşaltılmadan önce, insanların artık içemeyecekleri tuzsuz haldeki sularla birlikte boşaltılması. Böylelikle arıtılan su yerine, nispeten kirli bir su denize karışmış olup tuz oranını dengelemeye çalışacak. Tabii bu, tuz arıtma tesisleri için  biraz maliyet oluşturacaktır ancak okyanusların habitatlarını korumak için buna değebilir. 4 milyar insanın su kıtlığıyla karşı karşıya kaldığı günümüzde daha fazla zaman kaybı yapmanın önüne geçmeliyiz.

Kaynak

futurism.com/desalination-salty-water/

bir yorum bırakın