Denizanalarının Gözlerinin En Az 8 Kez Evrimleştiği Keşfedildi

Gözler, denizanası içeren bir grup olan knidliler türü için en az 8 kez tekrar yaratılmıştır. Bulgular, evrimin komplike görsel organları nasıl ortaya çıkardığını açıklamaktadır.

Kaliforniya Üniversitesi’nin evrim, deniz biyolojisi, ekoloji departmanlarında çalışan profesör Todd Oakley, “Gözler, bilim insanlarının üzerinde çalıştığı en komplike organlardan biridir” diyor.

“Komplike sinir sistemine sahip olan hayvanların  gözleri birden fazla kez evrimleşmiştir. Fakat knid türü çok daha az komplike sistemine sahiptir. Buna rağmen gözlerinin birçok kez evrimleştiğini görmek şaşırtıcıydı” diye ekliyor.

Araştırmacılar, knidliler türü arasındaki bağa dair geniş bir genetik veri seti oluşturdular.

Gözler ışığı algılar ve nöronlar aracılığıyla bunu elektrokimyasal impulslara dönüştürür. Bu süreç, komplike sinir sistemine sahip varlıklarda görmeye öncülük eder. Yine de denizanası gibi basit organizmalar, insanlar ve hayvanlardaki gibi opsin(retinada ışığa duyarlı bir protein) kullanan göz tipine sahiptir.

Image Credit: David Liittschwager/UC Santa Barbara

Araştırmacılar, oluşturdukları genetik verileri geniş bir literatür araştırmasıyla birleştirerek, knidlerdeki opsin proteinlerinin tarihsel geçmişini ortaya çıkardılar. Daha önceki bir araştırmada Oakley’in ekibi, knidlerde kaşındıran hücrelerin işlevsiz hale getirilmesi için opsinlerin gözlerin dışında olduğunu keşfetmişti.

Oakley Evrim Laboratuvarı’nın baş yazarı Natasha Picciani, “Knidli soy ağacımıza dahil ettiğimiz türlerde, gözlerin birçok kez üretildiğini görmek mümkün. Tarihsel süreç boyunca değişen morfolojik detayları ve opsin proteinleri farklı fakat bu gözlerin bağımsız olarak evrimleştiğini destekler. Çalışmamız, evrimin doğasını yani basit yapı taşlarının farklı yollarla karmaşık şeyler inşa etmek için kullanılabileceğini göstermektedir” diyor. Bu sonuç, farklı soy türlerinde meydana gelen benzer özelliklerin bağımsız kökenini gösteren “yakınsak evrim kavramı”nı da destekliyor. İnsan ve hayvanlarda bulunan göz yapısının, denizanaların da da bulunabilmesi ve bu gözün bizlerdekine oranla birçok kez evrimleşmesi bu blogun ana düşüncesi…

Kaynak:

https://www.universal-sci.com/headlines/2018/8/6/jellyfish-have-evolved-eyes-at-least-8-times

Yorum yap