Daha İyi Bir Çalışan Deneyimi Sunabilmek için 6 Farklı Yol

İş başvurusunun yapıldığı ilk andan kurumun kapısından son kez çıkılan o ana dek geçen tüm süre, çalışan deneyimini doğrudan ilgilendirir. Tüm çalışanlar bu kritik süreçlerde birçok davranış, tutum ve yaklaşım biçimi ile muhatap olur. Tüm bunlar çalışan deneyiminin zeminini oluşturan ana unsurlardır. Söz konusu deneyimlerin çalışan için her zaman harika olduğunu söylemek hayalcilik olur. İş veren, geri dönüşleri aldıktan sonra mevcut ya da gelecekteki çalışanlarının çalışan deneyimini geliştirmek noktasında kullanabilir. İyi bir çalışan deneyimi için elbette birçok farklı fikir ve yaklaşım biçimi söz konusu olsa da temelde doğru kurum kültürünün oturması, bu süreci sağlam kılacaktır.

Olumlu ve iyi bir çalışan deneyimi günümüzde işletmeler adına hayati derecede önemlidir. Çünkü çalışan deneyimi ve müşteri deneyimi bir bakıma at başı giden kavramlardır. Özellikle de yetenekli çalışanları elde tutmak, onların aidiyet duygularını bir adım öteye taşımak, verimliliklerinin artmasını sağlayacaktır. Bağlı personeller, büyüme ve aynı zamanda sağlıklı bir şekilde ilerlemenin önemli  koşulları arasındadır.

İş yerlerinde çalışan deneyimi olgusunu geliştirmek adına farklı metotlara ya da stratejilere başvurulur.  Fakat bunun sadece tek bir dönemi kapsamadığını, çalışan deneyiminin devam eden bir süreç olduğunu vurgulamak gerekiyor. Kuruluşunuzda çok daha iyi bir çalışan deneyimi için yönelebileceğiniz bazı temel yolları sizler için derledik.

1.Çalışan Deneyiminin Derinliğine Odaklanın

Çalışan deneyimine dair yapılan en sık hatalardan biri de onu bir süreci parçası olarak ele almamaktır. Oysa çalışan deneyimi çalışanların sadece iş başladıkları günü kapsamaz. Bu, devam etmesi ve her zaman göz önünde bulundurulması gereken bir süreçtir. Yılda bir defa çalışanlarınıza yönelik anketler göndererek sürece dahil olamazsınız. Çalışanın işe başladığı her sabah, çalışan deneyiminin dinamikleri aktiftir. Dolayısıyla bu kavram tamamen günlük düzeyde gelişir ve dönüşür.

2.Başvuru Süreçlerini Kolay Hale Getirin

Yukarıda da aktardığımız üzere çalışan deneyimi, sanılanın aksine henüz iş başvuru aşamasında başlar. İş başvuru esnasında oluşan genel koşullar, aday için karar verme noktasında itici bir güçtür. Kişiler henüz bu aşamada işletmenize dair bir fikre sahip olabilir. Kalıcı ve güçlü bir izlenim yaratmak adına başvuru sürecine özel bir önem vermelisiniz. İş ilanlarınızda özellikle aday odaklı düzenlemeler ve hoş detaylar işinize yarayacaktır.

3.Dinleyin ve Empati Yapın

Müşterileri dinlemek ne denli önemliyse çalışan deneyiminin iyileştirilmesinde de personellere kulak vermek, onların fikirlerinin kıymetli olduğunu hissettirmek bir o kadar önemlidir. Çalışanların süreç boyunca edindikleri deneyimleri birer fırsata çevirin ve çalışan deneyimini geliştirmek adına gerekli aksiyonları alın. Çalışanlarınıza genel olarak samimi bir şekilde hitap edin ve mümkünse doğrudan hitap etmeye gayret gösterin. Öte yandan aynı şekilde onlardan içten geri bildirimler almaya çabalayın.

4.İş Yerinde Esneklik Sağlayın

Çalışan deneyimini bir adım öteye taşırken çalışma atmosferinin ne şekilde geliştiğini mutlaka düşünmek durumundasınız. İş döngüsünü etkileyecek pek çok faktörden söz etmek mümkün. Böyle bir çalışma akışı içinde çalışan kontrolü dışında oluşan durumlar ve olaylar, teslim tarihlerini ya da üretkenlik düzeyini etkiler. Anlayışlı olmak ve yeni durumlara adapte olmalarını sağlamak, iş içerisinde üretkenliği zaman içinde artıracaktır.

5.Ulaşılabilir İletişim Kanalları Oluşturun

İletişim kanalları üzerinde detaylı çalışmanın, çalışan deneyimi üzerinde her zaman olumlu bir etkisi vardır. Çalışanlar, farklı gerekçelerle yöneticileri ya da doğrudan İnsan Kaynakları temsilcileri ile temasa geçmek isteyebilir. Çalışanların bu konuda tedirgin olmaması, kendilerini rahat hissetmeleri gerekir. İdeal iletişim kanallarının yaratılması, oldukça kritik bir role sahip olacaktır. Çalışanların sorunlarına çözüm üretmek ve onları bilgilendirmek için özel mekanizmaların ya da iletişim kanallarının olması önemli bir koşuldur.

6.Görüşmeleri Bire Bir Yürütmelisiniz

Yöneticiler için bir işletmede düzenli olarak toplantılar yapmak elbette verimlilik açısından önemlidir. Bu tip toplantılar, sorunların ortaya çıkmasını ve belli çözümler üretilmesini de sağlar. Fakat bu toplantıların haricinde çalışanlarla bire bir görüşmeler yapmak, güven duygusunun pekişmesine yol açar. Bu yaklaşım da özellikle nitelikli personellerin işletme içinde kalma olasılığını yükselir.

Tüm bunların haricinde mentorluk veya benzeri programları geliştirmek ve çalışan bağlılığı teknolojilerine yatırım yapmanız da önemli olacaktır.

İşletmenizde daha iyi bir çalışan deneyimi için ihtiyacınız olacak profesyonel desteği Makers Türkiye ekibinden alabilirsiniz. Aşağıdaki form alanını doldurarak ya da iletişim kanallarını kullanarak Makers Türkiye ile iletşime geçebilirsiniz.

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.