Crash Course (Hızlandırılmış Kurs)

CRASH COURSE NEDİR?

Crash course bir konuda hızlandırılmış ve yoğun eğitim programlarına verilen isimdir.  Bu kurslar süre olarak kısa olmasına rağmen, anlatılan konuda çok geniş bir içeriğe sahiptir. Crash course sizi bir kursta uzman yapmaz. Crash course anlatılan belirli bir konuda:

  • Konsepte hakim olmanızı sağlar,
  • Son gelişmeleri takip etmenizi sağlar,
  • En önemli bilgileri size sunar,
  • Detaylı bilgi almak için izlemeniz gereken yolları anlatır.

Herkesin belli uzmanlık alanları vardır ama farklı konular hakkında bilgi ve fikir sahibi olmak insanları çok yönlü kılar. Çok yönlü insanlar birbirinden alakasız gibi görünen konuları ilişkilendirerek daha yaratıcı çözümler üretir ve başarılıdırlar. Bir konu hakkında en hızlı şekilde bilgi sahibi olmanın yolu da aslında bir crash course’a katılmaktır. Bu kursların içerikleri çok özel olarak hazırlanır ve anlatılan konuya dair en öz bilgiler seçilerek bunları anlatmayı amaçlar, gereksiz detaylardan kaçınır. Ayrıca bir crash course’ta yeni öğrendiğiniz bir yetkinliği deneyimleme şansı da bulursunuz.

crash course
NEDEN HIZLANDIRILMIŞ KURS DEĞİL DE CRASH COURSE?

Crash Course‘ların bir özelliği hızlandırılmış olması ve görece kısa sürmesidir. Ama herhangi bir hızlandırılmış kurstan çok daha farklı özellikleri de vardır. Bu yüzden Türkçe karşılığı olarak hızlandırılmış kurs demek hem haksızlık olur hem de anlam kaybı yaşamasına sebep olur. İngilizce bir deyiş olarak ortaya çıktığı için Türkçe’de henüz tam bir karşılığı yok. Aynı durum bazı Türkçe deyişlerin İngilizce’ye çevirilmesinde de yaşanabiliyor ve çevirmenlerin işini epey zorlaştırıyor. Kitaplarda ve filmlerde zaman zaman anlam olarak eksik gelen cümlelerle karşılaşmışsınızdır. Örnek vermek gerekirse Lost In Translation filminin birebir çevirisi Çeviride Kayboldu olmaktadır ama bunun yerine filmin anlamıyla daha alakalı olarak Bir Konuşabilse adıyla Türkçe’ye çevirilmiştir. Benzer şekilde Nuri Bilge Ceylan’ın Mayıs Sıkıntısı isimli filmi İngilizce’ye Clouds of May yani tam çevirisiyle Mayıs Bulutları olarak geçmiştir ve çeviri sürecinde anlamının bir kısmını kaybetmiştir.

İşte bu sebeplerden hızlandırılmış kurs, aslında crash course kavramını tam olarak  karşılamıyor. İyi ve anlamını kapsayıcı bir çeviri bulana kadar hızlandırılmış eğitimlerimizde crash course ismini kullanıyoruz. Eğer güzel önerileriniz varsa mutlaka bizimle paylaşın! Bu konuda kesinlikle her türlü öneriye ve değişime açığız.

crash course eğitimleri ne kadar kapsayıcıdır?

Crash course eğitimleri anlatıldığı konu hakkında mümkün olduğu kadar çok kapsayıcı olur. Ama bu kapsayıcığına karşılık, mümkün olduğu kadar az detay içerir. Örnek vermek gerekirse, crash course konseptiyle oluşturduğumuz Artırılmış Gerçeklik ile Tanış eğitimimizde artırılmış gerçeklik ile yapılan neredeyse her çeşit uygulamayı anlatıyoruz, canlı örneklerle bu uygulamaların bazılarını deneyimliyoruz ama bu uygulamaların nasıl çalıştığına dair teknik detayları en azda tutuyoruz. Bu kurslar sayesinde kimse bir konuda uzman olamaz, bir konuda uzman olmak için bazen yıllarca çabalamak gerekebiliyor. Yine artırılmış gerçeklik örneği üzerinden gidersek, bu konudaki uzman bir kişi uygulamasında görsel işaretlere ek olarak konum bazlı işaret kullanmak için yapması gerekenleri bilir ve buna göre çalışır. Ama bizim crash course’umuza katılmış birisi bu detaylara hakim olmadığı için sadece görsel işaret kullanır ve bazı özel durumlar için konum bazlı bir uygulama yapmak istediğinde daha ileri bilgilere ihtiyacı olacaktır. Bu kurslar doğası gereği detaylara yer vermez, eğer bir yere uçakla gitmek isterseniz oraya hızlı gidersiniz ama yolun kenarındaki sincapı görmeme ihtimaliniz çok yüksektir.

hızlandırılmış kurs

YouTube’da CrashCourse isimli bir kanal kısa videolarla sizi birçok konuda bilgi sahibi yapmayı amaçlıyor. 10 milyona yakın takipçisi bulunan kanal sadece bu kurslardan oluşuyor ve crash course konseptini daha iyi anlamanız ve yeni konularda bilgi sahibi olmanız için bu kanalı incelemenizi öneriyoruz. Kanalın dili İngilizce olsa da videolarına altyazı koyuyorlar ve YouTube’un otomatik çevirisi aracılığıyla Türkçe altyazılı olarak izleyebiliyorsunuz ve gayet anlaşılır oluyor. Örnek olması açısından yapay zekayla ilgili bir videolarını da aşağıya ekledik.

BİR KURS NE KADAR KISAYSA CRASH COURSE DENİLEBİLİR?

Bu kursların bir özelliği kısa sürmesi ama ne kadar kısa olmalı sorusunun cevabı duruma bağlı olarak değişir. Her konunun kendine has bir aktarma süresi olduğunu düşünebiliriz. Okuldaki derslere benzetebiliriz bu durumu. Örneğin haftada 8 saat matematik dersi varsa, buna karşılık geometri için haftada 4 saat ayrılıyor. Aynı şekilde bazı konularda crash course 2 saat sürerken bazı konularda 1 hafta ya da 10 dakika sürebilir. Hatta bazı YouTube videoları 1 dakikada bile çok şey anlatmayı başaran bir konsepte sahip ama buna crash course değil en azından yıldırım kurs desek azdır.

Makers Türkiye Crash Course eğitimlerinde süre olarak 2 saate göre planlama yaptık. Bu süreyi seçerken amacımız mümkün olduğu kadar geniş içerikli bir eğitim sunmanın yanında kazandığınız yeni yetkinliği deneyimlemenizi de sağlamak. Makers Türkiye eğitimleri atölyemizde gerçekleştiği için kurs sırasında öğrendiklerinizi canlı canlı deneyebileceğiniz kurgular hazırladık. Örneğin daha önce bahsettiğimiz artırılmış gerçeklik eğitiminde sadece nasıl uygulama yapıldığını anlatmakla kalmıyor; denemeniz için artırılmış gerçeklik görsellerinden faydalanıyoruz.

Bütün eğitim programlarımız hakkında bilgi sahibi olmanız için eğitim sayfalarını da yazımıza ekledik. Crash course konseptine yönelik başka sorularınız varsa iletişim formu doldurarak veya telefonla arayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

bir yorum bırakın