Covid Döneminde Nesiller Arasındaki Dijital Tüketim Değişimi

Covid19 virüsünün salgın ilan edilmesinden sonra tüm dünyadaki hükümetler ve kurumlar farklı izolasyon önlemleri aldılar. Alınan önlemlerin dozu, zamanlaması ve türü ne olursa olsun, çoğumuz fiziksel sosyalleşmekten yoksun kaldık. Bir çok psikolojik sonuçlarının da olacağı aşikar olan bu süreçte, biz Makers Türkiye olarak, dijital davranış değişiklikleri kısmı ile çok ilgileniyoruz. Kurumlarla beraber sıkça yaptığımız teknoloji okuryazarlığı workshoplarının, 21.yy yetkinlikleri geliştirme programlarının büyük önem kazandığı yeni dünyada, uzaktan etkin çalışmaktan tutun da, kalabalık bir evde fayda üretebilmek, akıl ve kalp sağlığımızı yerinde tutmak dikkatlice ele alınması gereken bir konular olarak ortaya çıkıyor.

Nesİlden nesile farklar
Farklı Nesillerin Ortalamaya Göre Davranışı

Biliyorsunuz, farklı yaş grupları farklı nesil isimleri ile adlandırılıyor. Bu yaş grupları farklı kaynaklarda ufak değişiklikler gösterse de az çok birbirine benzer grup tanımları geçerli oluyor. Bu yazıda bahsedilen Gen Z (Z Jenerasyonu, 8-23 Yaş) , Millenials (24-35 Yaş), Gen X (36-54 Yaş) ve Boomers ise 55-75 Yaş arası olarak gruplandırılmış. World Economic Forum sitesinden yayınlanan Global Web Index kaynaklı ve Visual Capitalist görselleştirmesiyle oluşturulan tabloya baktığımızda, salgın ilanı sonrasında her nesilden gelen ilk davranış değişikliği, Youtube, Tiktok, Instagram gibi görsel ve video bazlı servislerin tüketiminin arttığı yönünde. Buna sebep olarak daha fazla zamanlarının olduğunu belirten katılımcılar aynı zamanda Covid19 virüsü haberleri okumak ve araştırmak ile de oldukça fazla zaman harcıyorlar. Ancak haber kaynaklarına olan güven de çok iyi durumda değil. Bundan yazının devamında bahsediyorum.

 

yenİ nesil oyun oynarken eskiler  yemek tarifi bakıyor
Farklı yaş grupları farklı dijital mecraları tüketiyor

 

 

Evde kaldığımız dönemde dijital araçlarla çok daha fazla iç içe olmamız kaçınılmaz.

  • Bu durumda farklı mecraların tüketimine nesil farklılıkları penceresinden baktığımızda millenialların video ve oyunlarla oldukça fazla zaman geçirdiğini görüyoruz.
  • Z-jenerasyonu ise tiktok, instagram gibi mecralarda komik video, meme ve standart videolar izleme oranı diğer nesillere göre çok daha fazla.
  • Bu ara oldukça popüler olan canlı webinarların dijital tüketimdeki yeri neredeyse en alt sırada. İnsanların çok uzun zaman aynı  mecrada kalamayışı bunu açıklıyor. Yine de en çok webinar izleyen nesil Millenial’lar.
  • Yine milleniallar yemek tarifi aramakta, sağlıklı beslenme ve yaşama ile ilgili araştırma yapmakta diğer nesillere göre çok önde görünüyor.

 

 

İnternette veri doğrulama ve güven

Çağımızın en büyük problemlerinden biri olan dezenformasyon, Covid19 döneminde de geçerli. Bu durum kullanıcılara sorulduğunda en sağlıklı ve doğru verinin %69 güven endeksi ile WHO (Dünya Sağlık Örgütü) sayfası olduğu sonucu ortaya çıkıyor.  Haber sitelerine güven %16 seviyelerinde oldukça düşük iken, uzman bloglarına bile güven %20’lere inmiş durumda. Hükümetlerin yayınladığı bilgiler ise WHO’dan sonra ikinci sırada %49 güven puanlaması ile karşımıza çıkıyor.

Yeni dünya mı, geçici bir durum mu?

Bunu hep beraber göreceğiz. Baby Boomer’lardan Z jenerasyonuna kadar dijital servisleri çok daha fazla kullandığımız, yeni servislere abone olduğumuz ve olacağımız bir dönemdeyiz. Normalleşme sonrası dijital servisleri daha çok kullanacağımız da ortada. Ancak bunu, mevcut araçlarla ve bu teknoloji okuryazarlığı seviyesinde dijital dönüşüm gerçekleşti diye yorumlamak yanlış olur diye düşünüyorum. Değişim ve dönüşüm arasındaki farkı hep beraber zamanla göreceğiz.

Sağlıklı günler!

Kaynak: WeForum  & Makers Türkiye Müşteri Anketleri

bir yorum bırakın