Çok Yönlü Değişime Hazır Olun!

İnsanoğlu, diğer canlı türlerinden farklı olarak savunmasız bir bedenle dünyaya geliyor. Hâl böyle olunca onu diğer canlılardan ayıran akıl kullanma yetisini devreye alarak hayatta kalabiliyor ve geleceğin belirsizliklerine temkinli yaklaşabiliyor. İş dünyası açısından da durum benzer. Ayakta kalmak, rekabet gücünü elinde tutmak ve daha verimli olmak isteyen örgütler, 21. yüzyıl yetkinliklerini benimsemeye ve çok yönlü değişime girmeye çoktan başladı.

Değişimin önemi, farklı etkinlikler(Future Skills Fest, Webrazzi Summit., Human Resources Summit) kapsamında da anlatılmaya devam ediyor:

Bu etkinliklerden ilki, 16-17 Ekim 2020 tarihlerinde, on-line ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek olan Future Skills Fest. Festivalin mottosu: “Wake Up Call ile Keşfet, Tasarla, Geliştir ve Transfer Et! Gerçekleştirilme amacı ise adında saklı: Hem bireyler hem de kurum ve kuruluşlar tarafından merak konusu olan geleceğin yetkinliklerini masaya yatırmak ve katılımcılara dönüşümün yaşandığı bugünden uyanış çağrısında bulunmak. Festivalde, iş yapış biçimlerinin verimli hâle getirilmesi ve dalgalanmalarla belirsizliklere karşı direnç gösterilebilmesi için sahip olunması gelecek yetkinlikleri, motto olarak belirlenmiş başlıklar altında ele alınacak.

Future Skills Fest süresince yanıtları aranacak sorular şöyle:

  • Geleceğin meslekleri için gerekli beceriler ile yetkinlikler hangileridir?
  • Geleceğin dünyasında kurumların/kuruluşların daha fazla ön planda tutması gereken beceri ve yetkinlikler hangileri olmalı?
  • Dönüşüm sürecinde yeni kuşaklar, karşılaştıkları zorluklarla ne şekilde başa çıkacak?
  • Akademinin işin geleceğine entegre olmak için yapması gerekenler nelerdir?

Makers Türkiye’nin yeniden yetkinleştirme ve yeni yetkinlik kazandırma (upskilling ve reskilling) becerilerini geliştiren workshop tasarımlarını, online olarak kurumunuzda çalışanlarınıza verebilirsiniz. Geleceğe Hazır Çalışan Programımıza dahil olmak için size ulaşalım.

 

Bir diğer etkinlikse Webrazzi Summit. 21-22 Ekim tarihlerinde on-line olarak gerçekleştirilecek Webrazzi Summit 2020’de ele alınacak konular birbirinden çeşitli: yapay zekâ, dijital dönüşüm, e-ihracat, yatırım ekosistemi, yeni teknolojiler, internet girişimciliği… Tüm bu konular, Türkiye’den ve dünya genelinden alanında uzman kişilerce, tüm yönleriyle tartışılacak. Sunumları, workshop’ları ve panelleriyle katılımcılarının gelişimine katkıda bulunacak olan etkinlikte söz alacak olan yabancı konuşmacıların konuşmaları da simultane çevirmenler aracılığıyla katılımcılara ulaştırılacak. Webrazzi Summit 2020’nin iddiası, Türkiye’nin en etkili internet konferansı olmak!

Kurumunuzun insan, süreç, teknoloji ve tüm dijital dönüşümünde Design Thinking metodolojisinden, Lean Startup ve Agile Yaklaşımına kadar online olarak nasıl yararlanacağınızı Makers Türkiye ile belirleyebilirsiniz.

 

23 Eylül tarihinde on-line gerçekleştirilmiş olan Human Resources Summit de çok yönlü değişime katkıda bulunan etkinliklerden. Her sene düzenlenen etkinlik kapsamında bu yıl da birbirinden önemli konular ele alındı. İnsan kaynakları profesyonelleri ve çalışanlar için on-line toplantılardan oryantasyon sürecine, uzaktan çalışmadan yetenek yönetimine pek çok noktada dijitalleşme ve Çeviklik, dünya genelindeki uzmanların katılımıyla tartışıldı.

Uzaktan proje yönetimi, ortak çalışma ve çevik iş yönetimi gibi konular zorlaşmış olabilir bu konularda Makers Türkiye’den online Agile danışmanlık ya da Agile workshop alarak işlerinizi çok kısa sürede yoluna koyabilirsiniz.

Geleceğin Yetkinlikleri Nelerdir, Önemi Nedir?

Festivale katılmayı düşünenler için geleceğin yetkinliklerinin neler olduğu hakkında ön bilgilendirme yapmakta yarar var. Bilgi okuryazarlığı, eleştirel düşünme/problem çözme, küresel vatandaşlık/küresel farkındalık, inisiyatif alma,  iş birlikçi olma ve uyum sağlayabilirlik, liderlik ve girişimcilik/inovatiflik, üzerinde en sık durulan 21. yüzyıl yetkinliklerinden.

Bu yetkinliklerin iş dünyası açısından önemine sırasıyla değinelim:

 

1.Bilgi Okuryazarlığı

Teknolojinin gelişimiyle birlikte bilgiye ulaşmadaki hız artmış bulunuyor. Bu da şirketlerin iş akışını hızlandırıyor. Beraberinde getirdiği avantajlar her ne kadar çok olsa da hız, bilgilerin doğruluğunun sorgulanması için yeterli zaman bırakmıyor. Bu durumda da geleceğin yetkinliklerinden bilgi okuryazarlığı öne çıkıyor. Bilgi okuryazarlığı, sahip olunan zaman içerisinde bilgilerin doğru bir şekilde çözümlenmesine ve doğruluk açısından değerlendirilebilmesine olanak sunuyor.

2.Eleştirel Düşünme/Problem Çözme

Eleştirel düşünme ya da problem çözme yetkinliği; olayı, durumu ya da fikri farkı açılardan irdeleyerek en doğru sonuca ulaşma noktasında fayda sağlıyor. Klasik bakış açısından sıyrılıp yeni ve yenilikçi çözüm önerileri ortaya konmasına olanak sunan yetkinliğin şirketler için avantajı büyük. Bu yetkinliğe sahip çalışanların bulunduğu şirketler, karşılaştıkları zorlukların üstesinden kolaylıkla gelebiliyor, krizleri fırsata dönüştürebiliyor ve gelişimleri önündeki tüm engellerden sıyrılabiliyor.

3.Küresel Vatandaşlık/Küresel Farkındalık

Bugün yerel çapta hizmet veriyor olsa da her işletmenin yüzünü dünyaya çevirmesi, gelişimleri açısından oldukça önemli. Bu noktada da küresel vatandaşlık/küresel farkındalık yetkinliği devreye giriyor. Bu yetkinlik, pazarda rekabet edebilmeye ve yenliklere kolay uyum sağlamaya katkıda bulunuyor. İşletmelerin kendilerini dünyanın iş gücü çarkının bir parçası olarak görmesi ve başarıya ulaşması için küresel vatandaşlık/küresel farkındalık yetkinliğine sahip olması gerekiyor.

4.İnisiyatif Alma

Hiyerarşik yapı, organizasyonlarda düzenin sağlanması adına bir gereklilik olsa da 21. yüzyıl yetkinliklerinden inisiyatif almanın şirket başarısına bulunduğu katkılar büyük. Yani, şirketlerde üstleri tarafından yetkilendirilmemiş olsa da gerekli durumlarda sorumluluk alacak yetkinlikte çalışanların olması şart. Bu yetkinlik, zaman yönetiminin başarılı bir şekilde yapılmasının yanı sıra bireysel gelişme de vadediyor.

5.İş Birlikçi Olma ve Uyum Sağlayabilirlik

Geleceğin iş dünyasında ekip çalışmalarına duyulacak ihtiyaç artacak. Uyum içerisinde çalışılabilmesi, iş birlikçi yaklaşım sergilenerek hem bireysel hem de kurumsal olarak atılımlar yapılabilmesi içinse iş birlikçi olma ve uyum sağlayabilirlik yetkinliğinin kazanılmış olması gerekiyor. Özetle doğru iletişim kurma becerilerine sahip çalışanlarca faaliyetlerine devam eden işletmelerin başarılı olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Zira uyumun olmadığı yerde başarıdan söz edilmesine ihtimal verilmiyor.

6.Liderlik

Yöneticilik kavramı, yerini yavaş yavaş liderlik kavramına bırakıyor. Bundaki en büyük etmenlerin başında Z kuşağının yakın geçmişte iş dünyasında yer almaya başlamış olması geliyor. Öte yandan ekiplerin bir yöneticiden ziyade bir lidere duyduğu ihtiyaç da aşikâr. En önemli 21. yüzyıl yetkinliklerinden biri olan liderlik yetkinliğini, diğer geleceğin yetkinliklerinin tek potada eritilmiş hâli olarak tanımlamak mümkün.

7.Girişimcilik/İnovatiflik

Girişimcilik/inovatiflik, şirketlerin gelecekteki konumlarını bugünden belirlemeleri adına önemli bir yetkinlik. Girişimci bir ruh ve inovatif bir bakış açısıyla durumları değerlendirebilen işletmeler sadece yeniliklerin mimarı olmakla kalmıyor, değişime daha açık bir hâle gelerek her alanda kendini güncelleyebiliyor.

Çok yönlü değişiminizi Makers Türkiye’nin desteğiyle tamamlayın! Detaylı bilgi için lütfen iletişime geçiniz.
Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.


bir yorum bırakın