Çoğu İnsanın Bilmediği Google'daki 9 Arama Yöntemi

Yaşadığımız çağda internet sayesinde her an istediğimiz bilgilere ulaşabiliyoruz. Sadece birkaç dakika içinde en lezzetli pasta tarifleri bulabilir veya dalga-parçacık ikiliği teorisi hakkında bir takım bilgileri öğrenebiliriz. Ancak çoğu zaman, ihtiyacımız olan bilgiyi elde etmek için geniş bir bilgi kütüğünü elden geçirmek zorundayız ve bu, dakikadan çok saatler dahi alabilir. İşte bu yüzden aradığınız bilgiyi en kısa sürede bulmanız için Google’da arama yapmanın etkili yöntemlerinin listesini sunuyoruz sizlere 🙂

9. Önemsiz Arama Kelimeleri

Bu kelimeleri sorgu sonuçlarınızda görmek istemiyorsanız, başlarına “-“ koyun, örneğin izafiyet teorisi Einstein’ın fakat başında “-” olduğu için adı geçmiyor 😀

8. Eş Anlamlı Kelimeleri Kullanarak Arama

Dilimiz, eş anlamlılar açısından zengindir. Bazen araştırma yaparken eş anlamlı kelimeler kullanmanız da istediğiniz bilgiyi bulmanızda size yardım edebilir.
“Sağlıklı yemek” terimini ararsanız, sağlıklı yemek yeme ilkeleri, yemek tarifleri, sağlık yemek gibi sonuçlara ulaşabilirsiniz. AltGr + ü, tuş kombinasyonuyla “yaklaşık işaretini” yazabilirsiniz.

7. Web Siteleri İçinde Arama Yapın

Bazen beğendiğiniz bir içeriği arkadaşlarınıza göstermek istediğinizde onu tekrar bulmanız gerekir. Siteye girip “ara” kısmına yazarak bulmak yerine, Google’da şu şekilde aratabilirsiniz.

6. Yıldızın Gücü

Aradığımız şeyi bulmak için ihtiyacımız olan bir anahtar sözcüğü unuttuğumuzda bunun yerine “*” koyun. Aradığınız sonuçları bulabileceksiniz.

Maker Hareketi Nedir? Öğrenmek için hemen tıklayınız!

5. Arayacağınız Şeyle İlgili Birden Fazla Kelime Mi Uçup Gitti?

Tek bir kelimeden ziyade, arayacağınız bilgi cümlenin yarısı kadar ise, ilk ve son sözcükleri yazmayı deneyin ve aralarına “AROUND(yaklaşık unutulan kelime sayısı” yazın.

4. Bir Zaman Aralığı Kullanın

Bazen acilen belirli bir süre zarfında yaşanmış veya yazılmış olayları bulmak gerekir. Bunu yapmak için tarihler arasındaki 3 nokta yardımıyla, arama sorgunuza bir zaman çerçevesi ekleyebilirsiniz. Örneğin:

3. Benzer Web Sitelerini Bulma

İnternette beğendiğiniz bir şey bulduysanız, bununla ilgili daha fazla içeriğe ulaşmak için, beğendiğiniz içeriği okuduğunuz sitenin adresini “related:”ın yanına ekleyin. Arada boşluk bırakmayın.

2. Tüm Cümleyi Yazın

Arama cümlenizi tırnak işareti içerisine alın, bu cümlenin geçtiği site en üstte sizin karşınıza çıkacaktır. Sitenin neresinde olursa olsun, aşağıda da göreceğiniz üzere koyu bir şekilde fark edileceğini göreceksiniz.

1. Ya Bu, Ya Da O

Bazen, aramaya başladığımız bilgiyi yazarken, kelimeleri doğru olduğunu hatırlayamayız. Ancak bu problemin bir çözümü var artık. Aradığınız bilginin birkaç varyasyonunu daha yazın ve araya “or” kelimesini koyun.

Daha fazlası için makersturkiye.com
kaynak: https://brightside.me/wonder-curiosities/10-ways-to-search-google-for-information-that-96-of-people-dont-know-about-256760/

Yorum yap