Çocukların Evde Teknoloji Kullanabilmesi İçin Gerekli Araçlar

Makers Türkiye olarak 2014 yılından beri verdiğimiz eğitimler sonucu çalışan memnuniyeti kapsamında birçok yenilikçi kurumun çalışan çocuklarına teknoloji workshopları düzenledik. Tecrübelerimizin birikimi olarak #evdekal’dığımız bu dönemlerde çocukların evde kodlamayı ve algoritmayı öğrenebileceği yararlı platformları yaş gruplarına göre  bu yazımızda sıraladık.

5-15 Yaş Arası Tüm Çocuklar İçin
  • Code.org programlamayı eğlenceli bir şekilde öğretmek için hazırlanmış bir web sitesidir. https://code.org/ Google, Microsoft, Facebook ve Twitter mühendisleri bu eğitim içeriğini oluşturmaya yardımcı olmuşlardır. Okuma bilen ve bilmeyen tüm öğrenciler için!
  • ABCya! oyun tabanlı öğrenme odaklı bir web sitesidir ve anaokulundan 5. sınıfa kadar olan sınıf düzeyleri için seçenekler sunuyor. https://www.abcya.com/  Aile ve sınıf oturum açma imkânlarıyla, sınıf bazında veya ebeveyn işbirliği ile oyun tabanlı öğrenmeyi kolaylaştırıyor. 

 

6-15 Yaş Arası Tüm Çocuklar İçin
  • Google tarafından geliştirilen, çocuklar için dijital vatandaşlık kuralları ve internette  güvenlik ipuçları üzerine kurgulanmış harika bir platform Interland! https://beinternetawesome.withgoogle.com/tr_all/interland   Oyun kurgularını takip ederek teknoloji kullanımı hakkında bilinçleniyor ve bilgileniyorlar. Yaratıcılıklarını da kullanarak güvenlik alanlarını oluşturup dijital vatandaşlığın temel ilkelerini öğreniyorlar. Çocuklar uygulama içerisinde oyun oynayarak kişisel bilgilerini saklamanın önemini yazılım korsanlarından kaçarak öğreniyorlar.  En güzel tarafı ise oyunda nazik olma nezaket puanı kazandırıyor 🙂 
  • Code Mino blok tabanlı kodlama öğretimine katkı sağlayan güzel bir uygulama. https://beeacademy.net/codemino/  Birbirini takip eden 3 farklı bölümden oluşuyor.  Uygulama aynı zamanda metin tabanlı dediğimiz Python ve Javascript kodlarını da göstermektedir. Bu özelliği sayesinde blok tabanlı kodlamadan metin tabanlı alana geçip kod yazmaya imkan veriyor.
  • Compute It, farklı bölümlerden oluşuyor ve oyun algoritmalarının nasıl işlediğinin anlaşılmasına yardımcı oluyor. http://compute-it.toxicode.fr/  Bu araç/uygulama diğer tüm uygulamaların tam tersi şekilde çalışmaktadır. Normalde görev verilir biz kodları yazarak o görevi yerine getirmeye çalışırız. Compute It ise kodları veriyor ve o kodların sonuçlarını göstermemizi istiyor. Not: Mouse değil klavye ile çalışıyor 🙂
  • Lightbot çocuklara adım adım algoritmanın nasıl işlediği gösteren bir uygulama. https://lightbot.com/flash.html Bilgisayar haricinde cep telefonu ve tabletler için de ayrıca uygulamaları bulunmaktadır.
  • Şu web siteleri ise okuma bilen tüm öğrencilere yönelik kodlama ve algoritma öğrenimini destekleyen web siteleridir. https://www.hackercan.com/tr/ https://algodijital.com/  Hackercan tamamen Türk geliştiriciler tarafından oluşturulmuştur.

 

8-15 Yaş Arası Tüm Çocuklar İçin

  • Scratch 8-15 yaş arası çocukların kullanımına göre tasarlanmış algoritma ve kodlama öğrenim platformudur. https://scratch.mit.edu/  Burada çocuklar kendi oyunlarını dahi geliştirebilirler.

 

9-15 Yaş Arası Tüm Çocuklar İçin

  • Silent Teacher’da, metin tabanlı kodlama çıktılarının ne olduğunu bularak ilerlersiniz. Bu uygulama, çocukların zihinlerini epey çalıştırmaktadır. http://silentteacher.toxicode.fr/  Bu kodlama oyunu için çocukların, daha öncede az da olsa kodlama eğitimi almış olmaları daha fazla keyif almalarını sağlayacaktır.

 

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.


*

bir yorum bırakın