Cloud Computing ile Edge Computing Arasındaki Farklar

Pek çok kurum bulut bilişimi BT altyapısının önemli bir parçası gibi görür . Hem maliyet tasarrufu hem de kullanım oranlarındaki yükseklik ve kaynak yönetimindeki eksiklik, cloud computing kavramını cazip kılar. Fakat bunun yanında kurumlar veri toplama ya da analiz noktasında bazı ciddi problemlerle karşılaşmışlardır. Bu durum, alternatif yönelimleri ortaya çıkarmıştır. Tam da bu noktada Edge Computing’ten söz etmek doğru olacaktır. Söz konusu sorunla beraber uç bilgi işlemde bariz bir artış yaşanmıştır. Edge Computing teknolojisi, istemci verilerin hemen yakın çevresinde kaynağa son derece yakın biçimde dağıtılan bilgi teknolojisi mimarisini ifade eder. Cloud Computing ile Edge Computing farkları, bu içeriğimizin odak noktasını oluşturuyor. Her iki kavramın avantajlarını ve dezavantajlarını gelin birlikte inceleyelim.

Cloud Computing Nedir?

Cloud computing, bilişim sunucudan depolamaya, veritabanından yazılıma kadar pek çok bilgi işlem hizmetinin bulut üstünden sağlanması ve bu bağlamda daha hızlı bir inovasyon, ekonomik bir ölçeklendirme ya da esnek kaynakların oluşturulması anlamına gelir. Sadece kullanılan bulut işlemlerine yönelik  ödeme gerçekleştiğinden maliyetlerde düşüş olur ve altyapı çok daha verimli düzeyde çalışır. Değişmekte olan iş gereksinimleri ile örtüşen ölçeklendirmeler yapmak mümkündür.

Bulut bilişimde görece esnek bir çalışma yaklaşımı söz konusudur. Farklı iş yüklerini sorunsuz bir şekilde çalıştırırken diğer yandan kaynak paylaşımına da onay verebilmektedir. İş odaklı öncelikler noktasında son derece başarılıdır. Cloud Computing ile Edge Computing farklıar, avantaj ve dezavantajların sıralanması ile netleşecektir. Bu bağlamda bulut bilişimin avantajlarına ve dezavantajlarını kısaca anımsayalım.

Cloud Computing Artı ve Eksileri

Günümüzde aktif şekilde yararlanılan tüm bulutların aynı olmadığını belirtmeliyiz. Bu nedenle salt bir bulut bilgi işlem türü, tüm kullanıcılar adına geçerli olamaz. Bulut hizmetleri; genel, hibrit ve özel olmak kaydıyla üç farklı şekildedir. Peki Cloud Computing’in avantajları nelerdir?

  • Esnek bir yapıda kaynak sağlama özelliğine sahiptir. Ani artış ve düşüşlere uygun şekilde kaynak öncelikleri oluşturur.
  • Sanallaştırmadaki yüksek başarısı sayesinde taşınabilirlik konusunda fark yaratır.
  • Donanım ve yazılım satın almaktan kaynaklı maliyetleri ortadan kaldırır.
  • Küresel ölçekte hizmetten kolayca yararlanabilirsiniz.
  • Düşük ağ gecikme sürelerine sahiptir.
  • Veri güvenliği sayesinde işlerin sürdürülebilirliğini artırır.

Tüm bu olumlu yönlerinin yanında Cloud Computing’in dezavantajlarından söz etmemiz gerekiyor. Örneğin internet tabanlı bir hizmet olduğu için internetin olmadığı bir alanda ulaşım olanağı söz konusu değildir. Ayrıca düşük internet hızı, veri alışveriş hızını da olumsuz etkileyecektir. Öte yandan bu teknolojinin gelişmesinden sonra bilgi teknolojileri alanında çalışacak kişilerin istihdamına ihtiyaç azalmaktadır. Öte yandan hala bir kaynak tavanından söz etmek mümkündür.

Edge Computing Nedir? Avantajları Nelerdir?

Edge Computing, istemci verilerin kaynağa yakın biçimde dağıtıldığı özel bir teknolojidir.  Pek çok ihtiyaca başarılı bir şekilde karşılık vermeyi başaran Edge Computing, Türkçede genellikle “Kenar Bilişim” şeklinde geçer. Uygulamaya göre değişmekle beraber, bu mimaride veriler, akıllı aygıtlarca işlenebilir ya da müşterinin konumuna yakın bir ara sunucuya aktarılır. Bir anlamda bilişim sistemlerini optimize etmenin en etkili metotları arasında yer alır. Burada bulut bilişimini bir adım öteye taşıyarak çok daha yayılmış bir bilişim bulut mimarisine dönüştürmektedir.

Bilindiği üzere büyük bir ham verinin ağ üstünden iletilmesi, kaynaklar için ağır bir yüktür. Bu tip senaryolara verileri doğrudan kaynağın yakınlarında işlemek, verimliliği artırır. Örneğin kullanıcı kitlesi coğrafi açıdan dağınık bir kurum için söz konusu hizmet oldukça idealdir. Yerel düzeyde bulut hizmet olanaklarını genişletmek ya da performans düzeyini artırmak adına tercih edebilirsiniz. Daha düşük gecikme, düşen maliyetler, daha geniş erişim ve veri egemenliği, Edge Computing’in ayrıcalıkları arasındadır.

Edge ve Bulut arasında doğru seçim yaparken kullanım amacı ve motivasyonları esas alınmalıdır. Örneğin geniş veri iş yükünün daha belirleyici olduğu senaryolarda merkezi bir bulut platformundan faydalanmak akıllıca olacaktır. Karar verme noktasında aciliyetin önemli olduğu durumlarda, verileri optimize etmek, filtrelemek ve analiz etmek adına Edge Computing’ten yararlanılabilir.

Kurumların teknolojik gelişmeleri yakalaması için farkındalık seviyesindeki webinar içeriklerimiz bulunmaktadır. Detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.