Çalışan Yaşam Döngüsü Nedir? 6 Aşamalı Anlatım

Nitelikli bir iş modeli oluşturmak adına yetenekli ve fark yaratan personelleri organizasyona dahil etmek büyük bir öneme sahiptir. Uzun ömürlü ve mükemmeliyetçi bir çalışan deneyimini kurgulamak adına kalıcı bir kültürün oturması gerekir. Çalışan yaşam döngüsü olarak bilinen model, bunu başarabilmek adına kullanabileceğiniz enstrümanlardan sadece bir tanesidir. Bu içeriğimizde çalışan yaşam döngüsünün tam olarak ne anlama geldiğini ve bu organizasyon modelinin bilinen aşamalarını aktarmaya çalışacağız.

Çalışan Yaşam Döngüsü Ne Anlama Geliyor?

Çalışan yaşam döngüsü genel olarak insan kaynakları profesyonellerince tercih edilen etkili bir iş modelidir. Bu modelle, çalışanların yolculuğunu ya da şirketle beraber ne şekilde gelişim gösterdiğini kurgulamak ya da ön görmek mümkündür. Pek çok açıdan müşteri yaşam döngüsü ile benzerlikler barındıran bu özel model, işletmeler tarafından yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Çalışan yaşam döngüsünün temel çıkış noktasında; çalışanlara ait deneyimin, tıpkı müşterilerin deneyimi kadar kıymetli olduğu fikri bulunur.

Model, bir işletmede yer alan çalışanların elde ettiği deneyimlere kapsayıcı bir bakış açısını ifade eder. Oluşturulan stratejiler neticesinde çalışanların motivasyonu artırmak, odak noktasındaki hedeftir. Söz konusu model, Employee Life Cycle olarak da bilinmektedir. Çalışan Deneyimi kavramının önemli bir parçası olmasına rağmen her iki model arasında keskin farklar söz konusudur. ELC özelinde belli bir başlangıçtan ve sondan söz etmek mümkündür.  Yani işe alımdan çalışan gelişimi, terfiden işten çıkış görüşmesine dek belli süreçleri içine alır.

Çalışan Yaşam Döngüsü’nün her personelde farklı bir sonuç vermesi, yaşamlarına ait kişisel dinamiklere, beklentilere ve algılara bağlıdır. Neticede tüm koşulların ve kazancın eşit olduğu iki farklı personelin Employee Life Cycle karnesi farklıdır. ELC, bir personelin bağlı olduğu işletme ile ne şekilde ilişki kurduğunu görselleştirmek adına başvurulan bir yöntem olarak öne çıkar. Bu döngü, organizasyon içerisindeki tüm ilişki biçimlerini kapsar. Şirketler bu modeli oluşturan her aşama için ayrı ayrı katılma stratejileri geliştirmek zorundadır. Çalışan Yaşam Döngüsü’nün işe alımdan çekiciliğe, geliştirmeden tutmaya kadar birçok önemli aşaması vardır. Bu aşamalara kısa kısa göz atmaya ne dersiniz.

Çalışan Yaşam Döngüsünün Aşamaları

Çalışan Yaşam Döngüsü, model itibarıyla müşteri yolculuğu süreçlerine benziyor. Aslında pek çok işletme, çalışan bağlılığının ne denli bir unsur olduğunun henüz farkında değil. Kurumlar, bundan ziyade daha çok müşteri bağlılığına odaklanmaya öncelik veriyor. Oysa çalışanların şirkete dahil olmaları, her anlamda bağlılıklarının artması, sadece anlamlı bir zekaya dönüştürülebildiği sürece mümkündür.

Çalışan döngüsünü gerçek anlamda kavramak adına temel aşamalarına da hakim olmak gerekir. İşletmeler adına söz konusu döngünün her aşaması, adayları şirkete çekebilmeyi ve dolaylı yoldan da müşteri deneyimini artırmayı amaçlar. Bu aşamalara gelin kısa kısa göz atalım:

Cazibe Aşaması

Bu döngünün ilk ve temel aşamasıdır. Ürün ya da hizmetlerin kaliteli ya da yenilikçi olması, tek başına yeterli değildir. Eğer büyük yeteneklerin ilgisini çekecek yönergelere sahip değilseniz, ürün ve hizmet aşamalarındaki gücünüzün anlamı olmayacaktır. Bu aşama işveren markası ile doğrudan ilişkilendirilebilir. Kurumun imajı hem mevcut çalışanlar hem de dışarıdaki adaylar için işletmeyi cazip bir noktaya çekmek durumundadır. Markanın bilinirliğini artırarak, büyük bir şirket kültürüne sahip olarak cazip avantajlar sunarak, bu aşamadaki başarınızı pekiştirebilirsiniz.

İşe Alım Aşaması

Çalışan döngüsünün bir diğer aşaması ise işe alım aşamasıdır. En cazip yetenekleri aramaya başladığınız ve sonrasında da işe dahil ettiğiniz dönemi kapsar. Bu süreçte ya var olan bir rol boşalır ya da personel için yeni bir pozisyon yaratılır. Bu aşamada var olan ekibinizden tavsiyeler almayı ihmal etmeyin. Ayrıca farklı işe alım platformlarından yararlanın. Nasıl birini aradığınız noktasında net olmaya çalışın.

İlk Katılım Aşaması

Çalışanın işe kabul edilmesi ile başlayan süreçtir. Bu aşamada işe alıştırma, kişiyi organizasyon ortamına ve şirket kültürüne ısındırma gibi yönelimler söz konusudur. Amaç, yetenekli personelden yüksek bir verim alabilmek adına uyum sürecinin hızlı bir şekilde atlatılmasıdır. Beklentilerinizi açık bir şekilde ifade etmek, bu süreçte sizin lehinize olur.

Geliştirme Aşaması

Çalışan Yaşam Döngüsü özelinde bir sonraki aşama ise geliştirme aşamasıdır. Bu aşamada profesyonel gelişimin teşvik edilmesi gerekir. Geliştirme aşamasında dışarıdan öğrenmeyi teşvik etmeye ve bilgi ya da becerileri beraber değerlendirmeye özen gösterin.

Saklama Aşaması

Saklama aşamasında tüm enerjinizi en yetenekli ve verimli elemanlarınızı elde tutmaya yönelik bir şekilde harcamalısınız. Şirket kültürü bu aşamada son derece etkili olacaktır. Ayrıca çalışan geri bildirimlerini düzenli bir şekilde takip etmeniz, bu aşamanın başarılı olmasını sağlayacaktır.

Ayırma Aşaması

Çalışan döngüsünün son aşaması olan ayırma aşaması, adından da anlaşılacağı üzere personelin farklı bir nedenle şirketten ayrıldığı dönemi ifade eder. Çalışanlar emeklilik, yeni istihdam ya da kişisel nedenlerden dolayı şirketi bırakmak durumunda kalır. İstifanın arkasında yatan sebepleri araştırmak, şeffaf geri bildirimler talep etmek ve genel anlamda olumlu bakmaya çalışmak, ayırma aşaması özelinde doğru bir yaklaşımdır.

Çalışan Yaşam Döngüsü modelinin, çalışan deneyimlerinizi optimize etmek adına harika bir fırsat olduğunu unutmayın. Bu modeli işletmelerinde doğrudan uygulamak ve yetenekli personelleri elde tutmayı amaçlayan işletmeler, Makers Türkiye ekibi ile danışmanlık desteği için iletişime  geçebilir.

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.