Çalışan Deneyim Alanında Önerdiğimiz 5 Makale

2021 senesinin başlarında pek çok işletme, Covid-19 nedeniyle ofislerinden uzaklaşmak zorunda kaldı. Tam geri dönüş hazırlıkları başlarken yeni varyantların ortaya çıkması, bu süreci daha da uzattı. İş yerleri zorunlu olarak planlarını erteleme ve hatta ofise dönmeme opsiyonunu gündemine taşıdı. Söz konusu kriz, kimi işletmeler için belli fırsatların da gün yüzüne çıkmasını sağladı. Teknoloji aracılığıyla yönlendirilen ve önemli bir yükseliş yakalayan çalışan deneyimi kavramına bu anlamda ayrı bir vurgu yapabiliriz. Sizinle paylaşacağımız 5 çalışan deneyimi makalesi, pandemi döneminden sonra pek çok şirketin dikkatini çeken Employee Experience’e bakış açınızı değiştirecektir.

İşverenler, insan kaynakları yönetimine yeni bir pencereden bakmak zorunda olduklarını kavramış görünüyorlar. Çalışan deneyimini artırmak noktasında pandemi bir fırsat olarak ele alınabilir. Çalışan deneyimi konusunda zihninizi açacak 10 çalışan deneyimi makalesi sizlerle!

1.Amazon, MIcrosoft ve Google Sorumluluğu Yönetiyor- Yazar David Roe

Uzaktan çalışma, yeni bir iş arayışında olan kişiler adına bir cazibe yaratsa da tümüyle uzaktan yürütülen bir iş modeline dair beklentiler farklılıklar içerebiliyor. Son dönemlerde uzaktan çalışma modeli ile ofisten çalışma modelleri arasında hibrit bir modelin ön plana çıkmaya başladığı görülüyor. Bu sürece Amazon, Google ve Microsoft benzeri dev şirketlerin öncülük ettiği biliniyor. Peki bu durum, çalışan deneyimini nasıl etkileyecek? Yazar David Roe’nin kaleme aldığı makaleyi buradan okuyabilirsiniz.

2.İşletmeniz Büyük İstifaya Nasıl Engel OLUR?

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından gerçekleştirilen bir araştırmanın verileri son derece çarpıcı. Buna göre 2021 yılının nisan ayında toplamda 4 milyon kişi çalıştığı işi bıraktı. Mayıs ayında ise bu rakam 3.6 milyon civarında seyretti. Bu rakamlar, büronun yaptığı araştırmalarda ortaya çıkmış en yüksek işten çıkma rakamları olarak dikkat çekti. Büyük istifa olarak adlandırılan bu sürecin olası gerekçeleri neler? Çalışan deneyimini geliştirerek çalışanları elde tutmak mümkün mü? Yazar Scott Clark, “büyük istifa kavramına çalışan deneyiminin penceresinden bakıyor. Yazıya buradan ulaşmanız mümkün.

3.Uzaktan Çalışmanın En Önemli Handikabı: Sosyal Etkileşimde Eksiklik

2020 elbette çalışanlar adına her açıdan zorlu bir sene olarak tarihe geçti. Daima uzaktan çalışmak zorunda kalınan bir süreçte, işletmeler yeni çalışma biçimleri ve yöntemleri ile tanıştı. Diğer yandan organizasyona dair bazı geleneksel kalıpların yıkılması, hızlı değişimleri tetikledi. Peki bu süreç çalışanlarda tam anlamıyla nasıl bir etki yarattı?

CCS Insight pandemide uzaktan çalışmaya dair kapsamlı bir anket gerçekleştirdi. Bu anket, insanların Covid döneminde teknolojik unsurları iş yaşamlarına nasıl adapte ettiklerine baktı . Diğer taraftan otomasyon, yapay zeka ve çalışan deneyimi, aynı anketin konularını oluşturdu. Anket büyük ölçüde uzaktan çalışmanın personellerin sosyal etkileşimlerinde yarattığı eksiklik duygusuna eğiliyor. Yazının tamamına bu linki tıklayarak ulaşmanız mümkün.

4.2021’in Öne Çıkan Çalışan Deneyimi Liderleri Kimler?

Sıradaki çalışan deneyimi makalesi, insan kaynakları yönetiminin bu etkin aracına liderler üzerinden bakıyor. Reworked geçtiğimiz ekim ayında, “Senenin Çalışan Deneyimi Liderleri” başlığı altında bazı ödülleri açıkladı. Reworked çatısı altında çalışan editör ya da araştırmacılar, bu ödüllere büyük ölçüde yön veren isimler oldu. En kıdemli, verimli ve yetenekli çalışan deneyimi liderleri, çalışmalarıyla size ilham verecektir. Bu senenin açıklanan beş önemli finalistini bu makale üzerinden detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

5.Çalışanları Dinlemek Niçin Bu Denli Önemli?

Scott Clark imzalı bu makalede pandeminin etkisi ile beraber çalışanların bir yol ayrımına girdiğine vurgu yapıyor. Bir sonraki aşamada başarılı olmak ve çalışanları elde tutmak isteyen iş verenler ise çalışanların duyarlılığını, memnuniyetini ölçmek adına dinleme programlarına yöneliyor.

Normal çalışma düzeninden ve disiplininden uzaklaşan çalışanlarda tükenmişlik hissi ve mental yorgunluk ön plana çıkabiliyor. Bu etkilere kalıcı bir şekilde maruz kalmamak adına personellerden geri dönüşler almak önemlidir.

Aktif bir dinleme uygulamasının kısa ya da uzun vadede çalışan deneyimi sonuçlarına ciddi bir katkı sunduğu kabul edilmektedir. Liderliğin, dinleme ve empati yapabilme ile olan ilişkisine vurgu yapan bu yazıyı şu bağlantı üzerinden okumanız mümkün.

Çalışan Deneyimi (EX) kavramını işletmenizde uygulayabilmek ve çalışan memnuniyetinizi artırabilmek adına Makers Türkiye ekibinden  danışmanlık ve eğitim hizmetleri için iletişime geçebilirsiniz.

Size ulaşmamız için aşağıdaki formu doldurun.