Buzulları Korumak İçin Bilim İnsanları Fikir Üretmekte Zorlanıyor

Gezegenimizin buzulları hakkında endişelenmeniz gereken bazı nedenler:

-Kuzey Kutbu, dünyanın geri kalanından iki kat daha hızlı ısınıyor ve buzulları burada bolca eritiyor.
-Şu anki oranla deniz seviyesi 2100 yılına kadar 0.6 metre daha yükselebilir.
-Bu, dünyanın dört bir yanındaki kıyı topluluklarının, adaların varoluşlarının tehlikeye girmesi anlamına gelir.

Sonuç ise dünyadaki buzullar için zamanın hızla tükendiği…

Çoğumuz bunun için pek endişelenmiyoruz. Durum bizi vurana kadar bu tarz konuları önemsemiyoruz. Ancak küresel ısınma zamanla iklim değişikliklerine yol açıyor. Bugün bile görüyoruz ki yaz günü aşırı yağmurlar, kış günü aşırı sıcaklar görülebiliyor. İklim değişikliğinin yarattığı ufak sonuçlardan birkaçı oluşmaya başlıyor.

Bilim insanları ise bunları bir süredir biliyor ve çok endişeliler. Çıldırmak üzereler. Dünyanın en dikkatli ve ihtiyatlı insanları olsalar bile onlar da son kozlarını oynuyorlar.

Planlarının ilki, Grönland’daki Jakobhavn buzulunun önünde 5 kilometrilik uzunluk boyunca inşa edilmiş 100 metre yükseklikte bir duvar örmek. Amaçları ise denizden gelen ılık suyu engellemek.

Kutuplardaki buzullarını korumayı amaçlayan başka fikirler de var. Bunlardan bir tanesi, Batı Antarktika’daki kolayca zedelenebilir buzulları, daha ılık sulardan korumak için yapay adalar inşa etmektir. Bir diğeri: Antartika’daki Pine Island buzulunun aşağıdan erimesini yavaşlatmak için alttan soğuk deniz suyu pompalamaktır.

Çin, Finlandiya ve Amerika’dan yazarlar, bu projelerin çevreyi tahmin edecemeyeceğimiz şekilde bozacağını ve milyarlarca dolara mal olacağını söylüyor. Fakat bu projeler ve planlar bir gereklilik olmaktan çıkıp ekonomik bakımdan zor durumda kalmamak için yapılması gerekenler haline dönüşüyor. Eğer küresel ısınmayı önlemek için yapılacak projelerin maliyetlerinden kaçılırsa ileride daha büyük maliyetlere yol açacak zararlar verebilir.

Yazarlar şu şekilde devam ediyor: “Buzullara müdahale etme konusundaki tereddütleri anlıyoruz, bizler buzulbilimciler olarak bu yerlerin bozulmamış güzelliğini seviyoruz. Fakat eğer dünya bir şey yapmazsa buz tabakaları küçülmeye devam edecek. Sera gazı emisyonları da kesintiye uğrarken bu durumda küresel ısınmayı önleme çalışmaları yavaş ilerliyor.

Bilim insanlarının ve yazarların aktardığı bilgiler dikkate değerdir çünkü düşünerek, araştırarak, öğrenerek ve yılların bilgi birikimininde yardımıyla yorumlar yaparlar. Fikirlerinin içi boş değildir.

Küresel ısınma ve buzulların erimesi noktasında umursamaz olmayı seçecek durumu geçtik. Artık dikkat etmemizin zamanı geldi ve görünüşe göre geçiyor da. Sonuçta en büyük risk, hiçbir şey yapmamak. Ve bu riskten kaçınmak gerekiyor…

kaynak: futurism.com/artificial-walls-archipelagos-polar-glaciers/

Yorum yap