Bu Şirket, Öldükten Sonra Bilincinizi Ölümsüzleştiriyor

Bu yeni startup (yeni girişim), tüm kullanıcılarının öldükten sonra hatıralarını ölümsüzleştireceğini vaad ediyor. Nectome, beyninizi korumayı ve fiziksel olarak bedeniniz işlevini yitirdikten sonra mümkün olduğunca sizden yüklemek istiyor. Şirketin web sitesinde “Eğer size beyninizi yedekleyebildiğimizi söyleseydik ne olurdu?” yazıyor.

Nectome’nin arkasındaki ana dayanak son derece basittir fakat bunu operasyonel hale getirmek zor olabilir. Bu startup, teoride vucütlarımızı yüzyıllar boyunca koruyabilmek adına özel olarak yapılmış kimyasal bir çözelti kullanacaktır. İnsan beynini, hatıralarımıza zarar gelmeyecek şekilde iyi korumayı amaçlıyorlar. Yaşadığımız yüzyılda bir insanın hatıralarını dijitalleştirip ardından bunları indirmenin ve insanların bilinçlerini yeniden yaratmanın gerçekleşebileceğine inanıyorlar.

Konuyla bağlantılı olarak aşağıdaki Türkçe altyazılı TED konuşmasını izleyebilirsiniz.

Bu ekip şimdiye kadar yaptığı çalışmalarda bir tavşanın beynindeki tüm sinirsel bağlantıları kuşatan bağlayıcılığı korumak için bu çözümlerini başarıyla kullandılar ve bir sonraki adımda insanlar için de bu çalışmayı gerçekleştirebileceklerine inanıyorlar.

Havalı duruyor değil mi? Ancak bir problem var. Nectome’nin kurucu ortağı Robert Mclntyre, tekniklerinin %100 ölümcül olduğunu aktarıyor. Kurucu ortak, bu eşsiz çalışmalarının onları ayrı birer bilim insanı kılmasından heyecan duyuyor ancak bilimsel başarılarınız ne kadar olursa olsun, insanları öldüremezsiniz.

Bu zorlu sorunu çözme amacıyla, startup şirketi Nectome, Kaliforniya’daki iki yıllık “Yaşam Sonu Seçeneği” yasasını tanıyan avukatlarla birlikte çalışarak, bu yasa ile hayatlarını tıbbi yardımla sonlandırmayı seçen ölümcül hastalıklara yakalanmış insanlar üzerinde çalışmak istiyor. Buna izin vereceklerini düşünüyorlar. Ölümcül hastalıklardan müzdarip olanların çoğu Nectome’nin tekniğinden yararlanma şansını memnuniyetle karşılayabilir.

Gönüllüleri, kalp-akciğer makinesine bağlanıp genel anestezi altına almayı düşünüyorlar. Daha sonra, Nectome’nin kimyasal çözeltilerini sırtlarındaki büyük alterlere pompalanmasını sağlamayı. Prosedür için hayatta kalacaklar ancak bu uzun sürmeyebilir.

Bu prosedür korkutucu gözüküyor olabilir. Ancak bu startup’ın bir bekleme süresi var. Nectome’nin çabalarının başarılı olup olmayacağını söylemek henüz imkansızdır. Ancak yinede bu hizmete kayıt olan insanlar, öldüklerinden sonra bir gün kendilerinin dijital versiyonuyla uyanacaklarını umarlar.

çeviri kaynağı: https://futurism.com/startup-kill-you-science/

bir yorum bırakın