Bu Elektronik Deri, Sanal Nesneleri Manipüle Etmeye Yarıyor

Yeni geliştirilen bu teknoloji, sanal gerçekliğin geleceğinde bir devrim yaratabilir. Bu inovatif elektronik deri, (e-deri olarak da bilinir) kullanıcıların yalnızca sanal dünyada var olan nesneleri manipüle etmesine olanak tanıyan yumuşak, bükülebilir ve giyilebilir bir teknolojidir. Science Advances (Bilim Gelişmeleri) dergisinde yayınlanan bir çalışmada, bu e-derinin mıknatıslarla nasıl etkileşimi girdiği anlatılıyor.
E-deri, yakınlardaki mıknatıslarla etkileşime geçmek için manipüle edilmiş elle kullanılabilen ince bir filmdir. Kullanıcıların elinin şekline ve büyüklüğüne göre voltajı değişiklik gösterebilir.
Her açıda gerçekleşen hareketleri kontrol edebilecek şekilde özel olarak
tasarlanmış yazılım, kullanıcının elinin hareketlerinin belirli komutları
belirlemesini sağlar. Verge dergisinde bu teknolojinin kullanımına ilişkin
bir örneğe göre, sanal ışık anahtarlarının kapatılması ve sanal klavyeye yazı yazma gibi somut sonuçlar da içerebilir.
Çalışmanın başında olan Almanya’daki Ion Işın Fiziği ve Malzeme Araştırmaları Enstitüsü araştırmacısı Gilbert Santiago Canon Bermudez (baya uzun bir isimmiş),
Verge dergisine, e-derinin şu anda mevcut sanal gerçeklik teknolojilerinin yerini
alacak şekilde tasarlanmadığını söyledi. Daha organik ve etkileşim içeren bir deneyim
oluşturmak için diğer sanal gerçeklik teknolojileriyle harmanlanacağına benziyor.

Sanal Gerçekliği Değiştiriyor

Halihazırda sanal gerçeklik teknolojileri, hareketi algılamak ve izlemek için kameralar kullanmaktadır. Bu teknoloji zamanla gelişebilse de, bu metot parmaklardaki küçük hareketleri algılayacak ve diğer daha ayrıntılı hareketleri algılayacak kadar yüksek çözünürlük içermiyor. Bu elektronik derinin tanıtılmasıyla, sadece bu çok ayrıntılı küçük hareketlerin tespit edilmesiyle kalmayacak, aynı zamanda sanal bir çevreyle etkileşim kurmak için de kullanılabilir olacaklar.

Standart sanal gerçeklik teknolojilerinin açıkça etkileri, oyunlardan öğrenme deneyimlerine kadar bir alanı kapsamaktadır. Fakat, sanal gerçeklik teknolojilerinin ötesinde, e-deri teknolojisi, artırılmış gerçeklikte mevcut yetenekleri büyük ölçüde değiştirebilir. Artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanarak, fiziksel olarak çevrenizde bulunmayan nesneleri sanal bir şekilde görebiliyorsunuz. E-deriyi kullanarak da bir gün bu sanal nesneleri manipüle edebilir ve onlarla etkileşim kurabileceksiniz. Manipüle etmek derken burada kastedilen, o nesnelere sanal ortamda dokunabilmek ve şekillerini değiştirebilmektir.

Bu eğlenceli uygulamalara ek olarak, e-deri, sanal objeleri daha iyi manipüle etmek için kullanıcıya protez kol olarak takılabilir. Bu şekilde kolu olmayan insanlar da kolu varmış gibi bazı deneyimleri yaşayabilir.
Şu anda, e-deriyi geliştiren araştırmacılar, buzdolabı mıknatıslarının genişliğindeki bir alanda manyetik alanlar kullanıyorlar. Bunun sebebi ise teknolojinin daha küçük ayrıntıları içeren hareketleri kontrol edebilmesini sağlamaktır.
kaynak: https://futurism.com/new-electronic-skin-manipulates-virtual-objects/

bir yorum bırakın