Bu Ejderha Robota İnanamayacaksınız!

 

Bu zamana kadar köpekten balığa, insandan kanguruya her türlü robot görmüştük. Bu kez karşımıza ejderha robot çıktı.Nereden olduğunu tahmin edebilir misiniz? Tabii ki Japonya’dan. Tokyo Üniversitesi JSK Laboratuvarı’ndan Japon mühendisler tarafından üretilen, karmaşık ortamlarda hareket edebilen ve hatta dar alanların içinden geçebilen bu robotun adı DROGON.

DRAGON, geçmesi gereken alanın ölçüleri verildiğinde gövde açılarını nasıl dönüştüreceğine otonom olarak karar verebilir.

DRAGON, her biri bir çift manevra kabiliyeti olan fan iticiye sahip dört modülden oluşmaktadır. Batarya ile çalışan menteşeli bağlantılar bu modülleri birbirine bağlar. Bir Intel Euclid işlemcisi, DRAGON’un hem gözleri hem de beyni olarak hizmet eder, uçan robotun etrafındaki dünyayı “görmesini” sağlar ve belirli bir alan üzerinden uyması gereken şekli otonom olarak kararlaştırır.

IEEE Spectrum tarafından yayınlanan bir raporda, DRAGON’un özelliklerini sergilediği bir video yer alıyor.

DRAGON şimdilik sadece üç dakika boyunca havada kalabilirken, hem çevik hem de oldukça güçlüdür. JSK mühendislerinin de bir sonraki geliştirme aşaması için büyük planları var. Modül sayısını 12’ye çıkarmak ve sistemin her bir ucuna tutucular eklemek, böylece nesneleri alma ve taşıma becerisini kazandırmak istiyorlar.

Kurtarma görevleri sırasında tehlikeli iç ortamlarda gezinmek için DRAGON’un gelişmiş bir sürümünü kullanmayı hayal etmek zor değil. Yıkılan binalarda hayatta kalanları arayabilir, gerekirse molozları yok edebilir. Sonuçta, diğer ejderhaları bilemeyiz ama bu DRAGON insan hayatını gerçekten kurtarabilir.

kaynak

futurism.com/dragon-flying-robot-change-shape/

Yorum yap