Bristlebot Yapımı (STEAM Projesi)

Bu kılavuz, bir diş fırçasından ve titreşimli bir motordan oluşturulmuş basit bir robot olan Bristlebot‘u nasıl yapacağınızı gösterecektir. Bu makerspace projesi, basitliği ve eğlencesi nedeniyle ilk ve ortaokul öğrencileri ve daha büyükleri için harika.

Bristlebot’unuzu uyarlamak için yaratıcılığınızı kullanın ve ardından arkadaşlarınıza karşı yarışın.

Bu proje yaklaşık 10-15 dakikada tamamlanabilir.

Bristlebot yaptıktan sonra onu ”robot art” yapmak için de kullanabilirsiniz. Sanatı, STEAM ile harmanlamak için güzel bir yol.

Gerekli Malzemeler

Aşağıda bu projeyi tamamlamak için ihtiyaç duyacağınız parçalar ve malzemeler bulunmaktadır.

-(1) Titreşimli Motor – 6mm
-(1) LR44 Düğme Pil
-(1) Diş Fırçası
-(2) El İşi Gözler
-(2) Boru Temizleyici
-Çift Taraflı Bant

Diş Fırçasını Hazırlayın

İlk adım, sadece aşağıda gösterildiği gibi başını bırakacak şekilde diş fırçasının sapını kesmektir. Sonra, bir çift taraflı bandı kesip kılların ters tarafına uygulamanız gerekecek.

Motoru Takın

Çift taraflı bantı bir kez uygulayıp titreşimli motoru üzerine takabilirsiniz. Bir motor kablosunu bantın üzerine yerleştirin ve motor kablosunu havada tutun.
Kablonun çift taraflı bantın içine doğru itilmediğinden emin olun. Bunun sebebi pille temas kurması için açıkta kalan tele ihtiyacınız olmasıdır ve
bantın içine doğru itildikçe mümkün olmayacaktır.

Pili Takın

Düğme pilin negatif tarafı aşağı bakacak şekilde çift taraflı bant üzerine monte edin. Bantın üzerindeki motor kablosuyla temasa geçtiğinden emin olun.

Robota Ayak Ekleyin

Motor ve pili taktıktan son şimdi boru temizleyici ayakları ekleyebilirsiniz. Bu ayaklar, sadece  dekorasyon için değil, robotu dengede tutmaya yardımcı olmak için de kullanılır.

Boru temizleyicisinin ayaklarını aşağıya doğru ve diş fırçasının başının etrafında bükün.

Robota Göz Ekleyin

Bu kısım tercihinize bağlıdır ve Bristlebot’un düzgün çalışması için gerekli değildir. Gözleri ve istediğiniz herhangi robot dekorasyonunu ekleyebilirsiniz. Bu, robotunuza okul renklerini ekleyerek okul ruhunu göstermenin harika bir yoludur.

Bristlebot’unuz Tamamlandı!

Şimdi Bristlebot’u ateşleyip işe yarayıp yaramayacağını görme zamanı. Motor kablosunu bükün ve düğme pili ile boru temizleyicisi arasına itin. Bu noktada robot canlanmalı
ve dolaşmaya başlamalıdır.

Daha büyük motorlar ve fırçaları kullanmak da dahil olmak üzere farklı değişik yapılarla deney yapmayı deneyin.

STEAM Sanat Projesi

Bristlebot’unuz tamamlandıktan sonra onu özel robot resimlerini yapmak için kullanabilirsiniz. Bristlebot her yerde dolaştığı için boyamayı bir kutu ya da koruma alanının içinde yapmak iyi bir fikirdir. Fırça kıllarını boyaya daldırın ve minik robotun paha biçilemez resimler yapması için taşkınlık yapmasına izin verin. Bu, teknolojiyi sanatla birleştirmek için harika bir yol. (STEAM)

Eğlenin ve yapmaya devam edin!

kaynak: https://www.makerspaces.com/how-to-make-a-bristlebot/?utm_source=makersturkey&utm_medium=blog&utm_content=how-to-make-a-bristlebot

PAYLAŞ