Boston Dynamics’in İki Ayaklı Robotu Şimdi Takla Atabiliyor

Boston Dynamics’in insansı robotu Atlas’ın, yeni bir beceresi olan takla atmayı gösteren videosunu yayımladı. Videoda, robot küçük bir platforma ustaca zıplıyor, 180 derece dönüyor ve yumuşak bir şekilde zemine doğru parenda atıyor.
Atlas son yıllarda çok gelişme gösterdi. İlk yapıldığı zamanlar insan gibi yürüyebilme kabiliyeti vardı. Daha sonraki güncellemeler ile daha fazlasını yapar hale geldi, özellikle düz olmayan zeminler üzerinde.
Boston Robotları Sürekli Gelişiyor
Boston Dynamics son zamanlarda SpotMini robotlarının son versiyonlarını da açıklamıştı. 4 ayaklı bu robot gerçek gibi hareket edip davranışlarda bulunabiliyordu. 4 ayaklı olması, 2 ayaklı olmaya karşın ona arazilerde ve engebeli yerlerde avantaj sağlıyordu ama 2 ayaklı insanımsı bir robotun avantajları her zaman daha fazla oluyor.
Atlas gibi bir robotun kullanılabileceği alanlar insanların akıllarında daha önceden tasarlanır. Atlas merdivenleri çıkabiliyorken Spotmini bunu yapamıyor. Geriye doğru takla atmak, Atlas gibi bir robot için pek önemli sayılmayabilir fakat bu bir robotun dengesini bozmadan neler yapabileceğini gösteren geniş yelpazesinin bir ürünü.
Atlas gibi robotlar için hala bazı engeller söz konusu. Bunlardan birincisi, pil ömürlerinin endişe verici olmasıdır çünkü bacak bağlantıları vücudunun üst dengesini korumak için sürekli çalışır. İnsanların yaptığı gibi bir nesneyi parmaklarıyla kavramak ve tutmak gibi davranışlarda da çok güç harcar.
Boston Dynamics, hala iki ve dört ayakları robotların gelişimi için çok çalışıyor. Bu makineler hayatımınız normal bir parçaları olduğu zaman bu ilerlemeler bizler için daha kullanışlı olmaya devam edecektir.
çevirinin kaynağı: https://futurism.com/boston-dynamics-bipedal-robot-backflip/

bir yorum bırakın