Boston Dynamics’in Bahçede Tur Atan Yeni Robotu

Herkes yeri geldiğinde temiz bir hava almalıdır…robotlar bile.

Boston Dynamics, yeni bir video daha yükledi. Bu videoda ise Atlas adındaki bipedal (Bipedalizm, organizmaların iki bacak üzerinde yaptığı hareketin şekline verilen isimdir.) robotu bahçeye bir koşu yapmaya çıkmıştı. Sadece bir robot, yeşil alan ve temiz hava. Atlas, fazla efor harcamadan eğimli yamaçlardan, farklı arazilerden rahatça geçiyor, bir kütük bile onu durduramıyor. Ufak bir çömelme ile Atlas önündeki kütüğü bir olimpik bir jimnastikçi gibi ortadan kaldırıyor.

Anlatmaya gerek yok görüyorsunuz ama Boston Dynamics’in robotları her türlü araziyi geçmek ve insani şeyler yapmak için oldukça iyi. Ve şimdi harici güç kaynaklarıyla çalışmak yerine kendi dahili pil güçleriyle çalışıyorlar. Atlayabiliyor, kapıları açabiliyor, kendilerine verilen görevleri bazen suiistimal edebiliyorlar. Umarız kin tutma yeteneği edinmezler…

İkinci videoda, Boston Dynamics bizlere SpotMini adlı robotunun önceden tanımlanmış bir güzergah üzerinde hiçbir ek yardım olmaksızın depoya doğru yürüdüğünü gösteriyor. Kamera, Boston Dynamics’in ofisleri ve laboratuvar tesisleri aracılığıyla robotu belirli bir rotadayken aldığı yol boyunca izliyor. Ön, arka ve yan sensörler, SpotMini’nin kendini konumlandırması için fiziksel dünyayı gerçek zamanlı bir şekilde yorumluyor. Yapması gereken şey, önceki turdan edindiği verileri toplamak, yorumlamak ve buna göre hareket etmek.

Kaynak

futurism.com/boston-dynamics-atlas-jogging/

bir yorum bırakın