BM ile Google İklim Değişikliğini Önlemek Adına Büyük Adım Attı!

 

Birleşmiş Milletler’in çevre ajansı, iklim değişikliğiyle mücadelede kendisine güçlü bir ortak sağladı: Google Teknoloji şirketi, dünyanın değerli çevresel verilere erişimini artırmak için Birleşmiş Milletler ile ortaklık kurmayı kabul etti. Özellikle herkesin her yerde, Google’ın geniş uydular ağı tarafından toplanan çevresel verilere erişmesini sağlayan, kullanıcı dostu bir platform kurma planı oluşturuldu.

Öncelikle Taze Su

Bu ortaklık, öncelikle dağlar, sulak alanlar ve nehirler gibi tatlı su ekosistemlerine odaklanacak. Bu ekosistemler, gezegenimizin bilinen türlerinin tahmini yüzde 10’una ev sahipliği yapıyor ve araştırmalar, iklim değişikliğinin biyoçeşitlilikte hızlı bir düşüşe neden olduğunu gösteriyor. Google, gerçek zamanlı olarak bu ekosistemler ile ilgili haritalar ve veriler üretmek için uydu görüntülerini kullanacak ve bu bilgileri, geliştirilmekte olan çevrim içi platform aracılığıyla herkese ücretsiz olarak sunacaktır. Birleşmiş Milletler Çevre basın bültenine göre bu platform, ülkelerin ve diğer kuruluşların değişiklikleri takip etmesine ve ekosistem kaybını önlemesine ya da tersine çevirmesine yol açacak.

Kayıp Fonlar

Başkan Trump göreve başladığından beri, ABD küresel iklim araştırma fonlarına olan katkılarını sürekli olarak azaltmıştır. Uydu verilerini toplamak ve analiz etmek ne ucuz ne de kolay, ancak Google bunu Google Haritalar ve Google Earth gibi güç platformlarında yapıyor. Şimdi, bu ortaklık sayesinde dünyanın her yerinden insanlar iklim değişikliğinin etkileriyle mücadeleye yardımcı olmak için bilgiye erişmenin bir yolunu bulacaklar. Eyfel Kulesi’ni ziyaret etmenizi sağlayan aynı verileri gezegenimizi kurtarmaya yardımcı olabilir.

 

kaynak: futurism.com/un-environment-google-partnership/