Bir Test, Gelecekte Kalp Hastası Olma Durumunuzu Söyleyebilir

Geleceği Tahmin Etmek

Ancestry.com, aile ağacımızı oluşturma konusunda daha pratik bir kullanıma sahip olabilir. Şimdi bir araştırmacı ekibi, tip 2 diyabet ve kalp hastalıkları dahil olmak üzere 5 ciddi sağlık durumunu içerme veya gelecekte içerebilme ihtimalinizi, genetik verilerinizi kullanarak ortaya çıkaracakları bir web sitesi inşa ediyor.

Algoritmanın Oluşturulması

Sekar Kathiresan ve meslektaşları, çeşitli hastalıklarla genetik varyasyonları tanımlamak için tasarlanmış genom ilişki çalışmalarından veriler toplayarak araştırmalarına başladılar.

Koroner arter hastalığı, atriyal fibrilasyon (düzensiz kalp atım hızı), tip 2 diyabet, enflamatuar bağırsak hastalığı ve meme kanseri ile ilişkili varyasyonlar üzerine odaklandılar.

Sonra, risk skoru ortaya çıkarmak için bir hastalığın genetik varyantları üzerinde tüm bu bilgileri kullanabilecekleri bir algoritma geliştirdiler. Bu, bir kişinin genomik verilerine dayanarak her bir hastalığı geliştirme riskini gösteren bir sayıdır.

Bu genetik test, geleneksel yaklaşımlardan çok daha fazla varyantı incelediği için daha hassas ve kapsamlıdır. Bu yüzden daha fazla insanın bu  5 sağlık durumunu geliştirme riski altına olabileceğini gösterebilir. Örneğin algoritma kalp krizi riskinin, geleneksel yöntemlerdeki saptamalara göre 20 kat fazla yüksek olduğu kişileri daha iyi tanımlamıştır. Böylece daha fazla insan kendindeki riskleri bilebilecek ve bu risk hastalığa dönüşmeden ilaçlara başvuracak ya da yaşam tarzlarında değişiklik yapacaklar.

Daha İyi Önlem, Daha İyi Sağlık

Bu, gelecekteki sağlık sorunlarını önlemek için genetik dataları kullanmayı düşünen ilk çalışma değildir. Dünya genelindeki sağlık hizmeti örgütleri, genetik testleri genel hasta bakımının rutin bir parçası haline getirmeyi planlıyorlar. Bu gelişme, hastalık riski taşıyan insanların bunu erken önlebilme şansını artırıyorken aynı zamanda ileride oluşacak hastalık maliyetlerini de azaltabilir.

Şimdilik, Katherisan, risk skoru verecek web sitesi projesi için yatırımcılarla görüşmekte ve sonunda daha fazla hastalığı tespit edebilmek için (şu an 5) algoritmasını genişletmeyi umuyor.

Kaynak:

futurism.com/genetic-test-risk-heart-attack/

Yorum yap