Bir Startup Kurucusunun Asla Kesmemesi Gereken 6 Maliyet

Yeni bir girişimi, sınırlı bir bütçeyle sürdürmek zordur. Giderleri azaltmanız ve minimum fon üzerinde var olmanız gerekir. Bunlar her yerden kesintiler yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Bu kesintileri doğru yerlerde yapmalısınız, aksi takdirde işinizin verimliliğinde çok fazla hasara neden olabilirsiniz.

Yeni bir girişimin, asla kesmemesi gerektiği maliyetlerden işte birkaçı:

1. Ürününüz

Ürününüz, sizi siz yapandır. Ana teklifinizdir. Bu, şirketinizin başarılı olup olmayacağını belirleyecek en önemli faktördür. Ürününüze yaptığınız yatırımı mümkün olduğunca artırın çünkü bunun üzerinde kesintiler yapmak ürününüzün cazibesini azaltacaktır.

2. Ürün Testi

Şimdi harika bir ürününüz olduğuna göre bunu test etmeniz gerek. Pek çok şirketin başarısız olduğu yer de burası. Ürününüzün piyasaya çıkmadan önce test edilmesi, daha sonra ürününüz üzerinden dönebilecek negatif yorumların önüne geçilmesini sağlar. Birçok yeni girişimin henüz çalışmayan ürünlerini piyasaya sürüyor olması oldukça şaşırtıcı.

3. Web Siteniz

Günümüzde dijital beceriler olmadan başarılı olmak çok zor. Yeni bir girişim kurmayı planladığınızda, web sitesi kurmak bu planlarınızın ilk sırasında olmalıdır. Web sitenizin kullanıcı dostu olması ve hepsinden önce mobil uyumlu olması gerekmektedir. Artık web site trafiklerinin %70’ine yakınının mobilden geldiği bir gerçek.

4. Sosyal Medyadaki Durumunuz

Günümüzde, sosyal medya yeni girişimler için pahalı bir platform olmaya başladı. Eğer viral çalışmalar yapmıyorsanız, organik bir şekilde kullanıcılara ulaşmanız çok zorlaştı. Sosyal medyada tanınmak ve ürününüzle ilgilenebilecek herkes tarafından tanınmak istiyorsanız sosyal medya reklamcılığına hakim olmalısınız.

5. Planınız

Ürününüzün pazarlamasını yaparken bir plan dahilinde ilerlemeni gerekmektedir. Hedef kitle iyi seçilmeli, bunun üzerine testler yapmalı ve daha sonra reklam yatırımı yapılmalıdır. Aksi halde yanlış hedef kitleye gitmek para kaybına yol açabilir.

6. Yetenekli Profesyonelleri Getirmek

Bazı girişim sahipleri, çok fazla zamana ancak yetersiz paraya sahip olduklarını düşünürler. Bu yüzden zamanı kullanmaları gerekir çünkü bu onların en büyük kaynağıdır. Her işi üstlenmek, maliyetleri kısmak için en iyi seçenek gibi gözükebilir fakat işinizi büyütmek istiyorsanız bu yeterli değildir.

Her şeyi kendinizin yapması uzun bir deneme ve hata sürecidir. Ve markanızı yaratmanın kısa sürede gerçekleşmeyeceği anlamına gelir. Ancak bazı işler için dış kaynaklardan yararlanmak, size gerçekten önemli şeylere odaklanmanız için rahatlık ve zaman verir.

Bir CEO’dan alıntılanan şu cümle yeterli olacaktır: “İşimizi ilk kurduğumuz zaman, muhasebecileri, tasarımcıları, pazarlama uzmanlarını yarı  zamanlı olarak işe getirmeyi, yani onlara maaş vermeye karar verdik. Çok fazla çalışan, çok fazla maaş bu da çok fazla para harcamak anlamına geliyordu şirket için. Ancak biz zamanla eskisinden daha hızlı para kazanan bir şirket olduk, çalışana yaptığımız yatırımın karşılığını aldık.”

Kaynak

https://www.lifehack.org/533039/6-startup-costs-you-should-never-cut

bir yorum bırakın