Bill Nye’dan Mars’ta Yaşama İnananlara “Siz İyi Misiniz?”

Bill Nye, Mars’ın insanlar için yaşanabilir bir gezegen olduğuna inanılması için esprili bir dille, o kişinin sarhoş olmuş bir insan gibi aklı bir karış havada olması gerektiğini söylüyor.

Bir profesör tarafından yapılan röportajda Bill Nye: “Mars’ın kolonileştirilmesi hakkındaki bu fikri, tüm saygımla şöyle karşılıyorum, ‘arkadaşlar, kafanız iyi mi? Yaşadığımız kendi gezegenimizle bile ilgilenemiyoruz, üstelik buraya tam olarak uygunuz. Başka gezegenleri bir kenara bırakın” diyerek mizahi bir yaklaşımda bulundu.

Nye, bilimsel konularda iletişimi çok kuvvetli ve saygı gören bir insandır bu yüzden Mars’ın kolonileştirilmesi üzerine söyledikleri önem taşır.

Nye, röportajın devamında “Mars’ta kolonileşmek mantıklı değil, çünkü orası çok soğuk ve neredeyse hiç su yok. Ve kesinlikle yiyecek hiçbir yok, ki bu en önemli problem. Bir filmden hatırladığım kadarıyla da Mars’ta nefes bile alınmıyor” dedi.

Nye, bu düşüncelerinde yalnız değil. Çok tanınan bir bilim savunucusu olan astrofizikçi Neil deGrasse Tyson, Mars’ı insanlar için yaşanabilir bir hale getirme planlarının tümünün saçma olduğuna inanıyor.

Her şeye rağmen Mars’ı kolonileştirme planları saçmalık değildir. Vefat eden fizikçi Stephen Hawking ve Elon Musk arasında Mars’ı kolonileştirme için bir dayanışma vardı.

Musk ve Hawking’in fikrine göre, Mars’ı Dünya 2.0 yapmak için tüm olanaklara sahibiz. Nye da en azından Kırmızı Gezegen Mars’ı keşfetmek için oraya astronot göndermemiz gerektiğine inandığını söyledi.

Ve kim bilir, bir astronot gönderildiğinde Bill Nye’ın kolonileşmeyle ilgili şüphelerinden kurtarıp, Elon Musk ve Stephen Hawking gibi bu işin olması gerektiğine inananlar safına taşırlar.

Ayrıca Neil deGrasse Tyson’un Mars’ın asla kolonileştirilemeyeceğiyle ilgili içeriği okumak için linki ziyaret edebilirsiniz: https://makersturkiye.com/tyson-asla-marsta-koloni-kurulamayacagini-soyluyor/

Kaynak

futurism.com/bill-nye-mars-terraforming-high

bir yorum bırakın