Bilime Göre Kadınlar Daha Fazla Uyumalı

Kahvaltıyı hazırlarken, masayı toplarken, telefonla konuşurken aynı zamanda zihinsel olarak günlük işlerin listesini hazırlamak ve organize etmek… Çok görevli çalışma mükemmel bir yetenektir ancak maalesef ki kadınları yorgun düşürür ve streslerini artırır.

Peki kadınların sağlıklı kalmak ve verimli olmak için günde ne kadar uyku edinmeleri gerekir?

Loughborough Üniversitesi’nden araştırmacılar, gün içinde beynimizi ne kadar çok kullanırsak o kadar çok uyumamız gerektiğini keşfetti.

Araştırmanın yazarı Jim Horne “Kadınların beyni erkeklerin beynine göre daha kompleks bir yapıdadır, bu sebeple erkeklere göre daha fazla uyku edinmeleri gerekir” dedi.

Ortalama yaşlarda bir kadın gün boyunca yaptığı aktivitelerin ve işlerin stres ve yorgunluğunu üzerinden atabilmek için 6 ila 8 saat arasında bir uyku edinmesi gerekir. Kadınlar, erkeklere göre yalnızca 20 dakika daha fazla uyuyarak beyinlerinin yenilenmesini sağlayabilir.

Aynı zamanda kadınların eğer yeterince uyku edinemezlerse depresyon, diyabet gibi hastalıklara yakalanma ihtimalinin arttığı da bulundu. Gece saatler ilerledikçe kadınlarun uykusu da hafifler, erkeklere göre tiz seslere karşı daha duyarlıdırlar ve kolay bir şekilde uyanma eğilimi gösterirler.

Sonuç olarak herkesin sevdiği o güzel enerji yayan kadın olmak istiyorsanız 20 dakika daha fazla uyumanız yeterli.

Şimdi telefonunuzu alın ve alarmınızı 20 dakika daha geç kurun, bilim bunu öneriyor. Fakat işe geç kalmayın 🙂

Kaynak

https://brightside.me/wonder-curiosities/science-says-women-need-more-sleep-because-their-brains-work-harder-245260/

Yorum yap