Bilime Göre En Az Çaba İle Zayıflamanın Yöntemi

Görüşüne göre sen de zayıflamak istiyorsun. O halde kelamı duydun: Doğru ye, çok çalış.
Peki bunlardan hangisi sizin kilo vermenizde başarıya ulaşmak için büyük bir farklılık sağlayacak. Haftada 4 kez spor salonuna gitmek ya da öğle yemeğinde cips yerine salata söylemek gerçekten daha mı faydalı?
Teksas Üniversitesi’nden bir bilim profesörüne, diyet veya fitness, zayıflamak için önemli mi diye soruldu ve verilen cevap şaşırttı.
Profesör, “Araştırmalara göre diyet yapmak egzersiz yapmaktan daha büyük rol oynamakta” dedi.
Alternatif olarak şekerli, yağlı, yüksek kalorili gıdaları keserek belimizde bir zayıflama görebileceğimizi söylüyor. Profesör bunu şu şekilde ifade ediyor: 3500 kalori yakmak için 56 kilometre yürümek zorundasınız. Bu çoook uzun bir mesafe. Fakat yemeğe bakarsanız, bir çikolata yaklaşık 500 kaloridir. Her gün 8 kilometre yürüyerek vereceğin 500 kaloriyi, Snickers yemeden de verebilirsin.
Ayrıca, 3.000’den fazla insanın paylaştığı 20’den fazla çalışmayı içeren bir araştırmada, yüksek proteinli diyetlerin (düşük kalorili yiyecekler) insanların kilo vermesinde, egzersiz yapmalarına nazaran onlara daha çok yardım ettiği sonucuna ulaşıldı.
Yine de egzersizi hepten yok sayamayız. Başka çalışmalarda da doğru beslenmenin ve spor yapmanın kilo vermekte önemli adımlar olduğunu söylüyor tabii ki.
2018’de kilo vermeyi düşünüyorsanız diyetinizi güzelce yapın. Formunuzu korumak istiyorsanız da spor yapın.
çeviri kaynağı: https://sciencealert.com/the-most-effective-way-to-lose-weight-with-minimal-effort-diet?perpetual=yes&limitstart=1

Yorum yap