Bilim İnsanları, Robotlara Güvenebilmeyi Öğretmek İstiyor

Futurism

Eğer gelişmiş robotlar, toplumun her yerinde bulunmaya başlarsa, onlara güvenebileceğimizi bilmemiz gerekecek.

Aynı zamanda robotların da insanlara güvendiğinden emin olmalıyız. Şu anda bilim insanları, robotların anlayacağı yazılıma kolayca dönüştürülebilecek bir güven modeli geliştirmeye çalışıyor. Bu da zor bir süreç, çünkü robotlarda insanlardaki gibi birine güvenmek için gereken duygusal işleyiş yoktur.

Bu geliştirmeye yön vermek için, bilim insanları, hangi insanların zaten robotlara güvenmeyi istediklerini ve hangi insanların istemediklerini öğrenmek zorundaydılar. 4 yıllık çalışmalar üzerine, 2000’den fazla katılımcı insanın, robotiklerle ilgili görüşlerini belirleyecek senaryolar geliştirdiler.

Bazı insanlardan, yangının çıktığı bir binada çıkış yolu arayan robotu takip edip etmeyeceklerini seçmelerini istediler. Bazı durumlarda, robotun navigasyon aksaklıklarını hızlıca görmüşlerdi. Bir diğer senaryoda, katılımcılardan, kilitli bir odaya girmek için yardım isteyen robota yardım edip etmeyeceklerini seçmelerini istediler.

Bazı deneyler, robotların insanlığa güvenmek için ne kadar istekli olduğunu test etti. Bir deneyde, robotlar, insanlara borç veriyordu. Borcunu geri ödeyenlere göre robot o insan hakkında algoritma oluşturuyordu. Ve zamanla borcunu zamanında geri ödeyen insanlara daha fazla borç verme güvenine sahip oluyordu.

İnsan – Robot İlişkileri

Maalesef şu anda birbirimize güvenmeye gelince robotlarla tek taraflı bir ilişki içerisindeyiz. Ama gelecek için iyi işaretler var. Pek çok katılımcı, risk altında olsa bile, eğer robot güzel bir şekilde yardım istiyorsa ona yardımcı oldu. Ve bazı insanlar, yanan bina içinde robotun takip ettiği yolu, eğer robot o yolda kaybolsa bile izlemeye devam etti.

Bu arada, borç para olayında insanlar robotun güvenini kazanmak zorundaydılar. Bu da eğer uzak gelecekte robotlarla iç içe yaşamaya başlarsak, onlarla anlaşabilmek için çok çalışmak zorunda olduğumuzu düşündürüyor 🙂

Kaynak: https://futurism.com/robots-trust-humans