Bilim İnsanları, Mavi Işığın Körlüğe Nasıl Zarar Verdiğini Keşfetti

Kötü Mavi Işık

Görüş kabiliyetimiz, gözümüze gelen çeşitli ışıkları aslında aynı algılar. Ancak bu ışıkların farklı dalga boyları sayesinde renkler ortaya çıkar ve biz de bu renkleri algılarız. Daha kısa dalga boyuna ve diğer renklerden daha fazla enerjiye sahip olan mavi ışık, gözlerimize zarar verebilir. Körlüğün birincil nedeni olan maküler dejenerasyonu tetiklerler.

Toledo Üniversitesi’nden bir araştırmacı ekibi sayesinde, mavi ışığın bu hasara nasıl yol açtığını bilebiliyoruz. Bunu bilebildiğimiz için nasıl önleyeceğimizi de düşünebiliriz.

EKRANDAN UZAK DUR

Güneş ışığı, ışık spektremunun tüm renklerini ta maviden kırmızıya kadar içeriyor ve Güneş ışığı bizim birincil mavi ışık kaynağımız. Bununla birlikte bilgisayarlar, televizyonlar ve akıllı cihazlar gibi dijital cihazlarda mavi ışık yayarlar ve bu ekranlara yakın mesafeden bakarak çok fazla zaman harcarız. Ayrıca akşamları cihazlarımızla daha fazla zaman geçirmekteyiz, bu da mavi ışığın en çok zararı verdiği zaman dilimini kapsamakta.

Makule dejerenasyonu aslında retina hücrelerinin ölümüdür. Araştırmacılar, ışığı algılamak ve beyne sinyal göndermek için fotoreseptör hücrelerinin ihtiyaç duyduğu moleküller üzerinde çalışma yapmaya karar verdiler. Fotoreseptörler retina olmadan işe yaramıyor bu sebeple mutlaka retina molekülüne ihtiyacımız var.

Araştırmacılar labaratuvarda, fotoreseptör hücreleri, nöronlar ve kalp hücreleri de dahil olmak üzere vücudun çeşitli hücreleri ile retinal dokuyu kullanarak birleştirdi. Retina üzerine mavi ışık yaktıklarında, hücreleri öldüren zehirli kimyasal moleküller ortaya çıktığını gördüler. Ama bu mavi ışık ya da tek başına retina, hücreye zarar vermedi. İkisinin kombin olması gerekiyordu.

UMUT IŞIĞI

E vitamininin, bu hücre ölümlerini önleyebileceğini keşfettiler. Göz damlası gibi ilaçların, maküler dejerenasyonu yavaşlatabilecek bir tedaviye de yol açabileceğini ümit ediyorlar.

Retina ve mavi ışık kombinasyonunun yaratıığı bu toksik etkileşimleri engellemek için araştırma ekibi bir yöntem arayışında. Bu yöntemleri keşfedecek çalışmaları yaptıkça, teknoloji dünyasında büyüyen çocukların görüş yeteneklerini korumanın bir yolunu bulma peşindeler.

kaynak
futurism.com/the-byte/blue-light-blindness-retinal

Yorum yap