Bilim İnsanları Koyun-İnsan Embriyosu Üretti

Araştırmacılar, denek hayvanlarda bulunan vücut parçalarını kullanarak bir gün geleceğin organ bağışını temsil edecek koyun-insan melez embriyolarını ürettiler.

Bu başarı göz önüne alındığında, bilim insanları insan kök hücrelerini koyun embriyolarına sokmuş ve %99’dan fazla koyun, %1’den de az, siz ve biz gibi olan bir hibrid karışımla yaratık ortaya çıkarmıştır.

Tabii bu arada, deneyde yaratılan embriyoların insan parçaları 28 gün sonra tahrip olmakta. Fakat burada asıl göz önüne alınması gereken, bu olayın gerçekleşebiliyor olmasıdır.

Bu çalışmalarda insan hücrelerinin yaptığı katkı şu an için az gözükmekte. Stanford Üniversitesi’nden kök hücre biyolojisi uzmanı Hiro Nakauchi’nin bilgisine göre embriyodaki hücre sayımında her 10.000 hücreden yalnızca 1 tanesi insan hücresine aittir.

Bu araştırma, laboratuvarda gelişme evresindeki domuz embriyolarına insan hücrelerini başarılı bir şekilde entegre edip bu insan hücrelerinin büyümesini sağlayan bilim insanı ekibi tarafından yapılıyor. Aynı ekip daha önce domuz-insan melez embriyosu yapmış ve bu embriyoy kimera (ağzından ateş püsküren mitolojik bir canavar) olarak adlandırılmıştı.

Bu tür çalışmalar bilim insanlarının bazen çılgınlaştığını gösteriyor. Belki de bu sayede, organ bağışı bekleyen insanlar benzersiz bir çözüme kavuşuyor olabilecekler. Çünkü günümüzde organ bağışı bekleyen insanlar beklediklerini alamadan maalesef hayatlarını kaybedebiliyorlar.

Bazı biyologların açıklamalarına göre günümüzde organ bağışı ikizler arasında olsa bile bu organın ömrü uzun süreli olmuyor. Çünkü bağışıklık sistemi bir yerden sonra bu organlara saldırmaya başlıyor.

Koyun veya domuzdan melezleşmiş cins türler arası sonucu kimera ile üretilen organlar, çaresiz bir hastaya nakledilerek onun sağlığına uygun çözüme verebilmek için yeterli kaynağa sahip olabilir.

Bu naklin verimli olması için araştırmacılar, embriyo hücrelerinin en az %1’inin insandan olması gerektiğini düşünüyorlar.

İnsanlar, bu çalışmanın tehlikeli olduğunu düşünse de organ nakli bekleyen insanların her geçen yıl artmasıyla birlikte bunu denemenin faydalı olacağını düşünüyor.

kaynak: https://www.sciencealert.com/scientists-engineered-sheep-human-hybrids-first-time-stem-cell-chimera

PAYLAŞ