Bilim İnsanları, İnsanlık Tarihinin En Kötü Yılını Belirledi

Photo by GEORGE DESIPRIS from Pexels

Biri insanlık tarihinin en kötü yılı nedir diye sorsa, ne cevap verirdiniz? 1347 yılı oldukça kötüydü. Veba’nın Avrupa’yı ciddi şekilde kırdığı yıl. Holokost (Yahudi Soykırımı) yıllarından herhangi biri de olabilir. 1941-1945 yılları arasında. Ya da 1918’de, 100 milyon insanın ölümüne sebep olan grip salgının başlangıcı.

Aslında en güçlüsü, çoğu insanın hiç düşünmediği bir yıldı: 536

Harvard Üniversitesi arkeoloğu ve orta çağ tarihçisi Michael Mccormick, “O yıl, en kötü değilse bile yaşamak için en kötü sayılabilecek dönemin başlangıcıydı” diyor. Araştırmaları sonucunda ekonominin 536’dan başlayarak 640 yılına kadar iyileşme belirtisi göstermediği ortaya çıkıyor.

536 yılı, Bizans Imparatoru Justınian the Great’ın saltanatının 10.yılıydı ve yer yüzünde düzenli çatışmalardan başka önemli bir şey olmuyordu. Veba ve bir soykırım da yoktu.

Ama o yıl, gökyüzünde garip bir şey oluyordu: Güneş’i engelleyen gizemli, tozlu bir sis ortaya çıktı. Sıcaklıkların düşmesine ve dünyadaki kaos, kuraklık, mahsul kusurları, Çin’de yazları kar yağması ve kıtlığın yıllarca sürmesine neden oldu.

O dönemlerden Bizans tarihçisi Procopius şöyle yazmıştı: “Ve bu yıl çok kötü bir olay gerçekleşti, Güneş yıl boyunca parlaklığını yitirmişti, adeta tüm yıl bir tutulma gerçekleşiyor gibiydi.”

Katastrofik volkanik püskürmelerin sadece Antarktika’dan gelen buz çekirdiklerinde ve Grönland’dan gelen ağaç halkalarında değil, aynı zamanda kısa süreli küresel soğuma ve kıtlığa neden olan volkanik olayları etkilemesinde de payı olduğunu gösteren güçlü kanıtlar var.

İsviçre ve İtalya arasındaki sınırda bulunan Colle Gnifetti büzülünün, ayrıntılı buz çekirdeği analizi, Dünya’nın darmadağın olduğu yüzyıl hakkında yeni bilgiler orta koydu.

Buz çekirdekleri, yıllık kar yağışı yoluyla buz birikintileri sürekli arttığından beri fantastik bir arkeolojik kaynaktır. Bu, herhangi bir yıla ait buz çekirdeği bulduğunuzda o yıldaki atmosfer olayları hakkında olup bitenlere bakabileceğiniz anlamına gelir.

536 yılında ise, volkanik kül ve tefra denilen enkazlar biz buz tabakasında birleşmişti, bu büyük bir volkanik olay olduğunu göstermektedir. Grönland ve Antarktika buz çekirdeği, 540 yılında ikinci bir erupsiyon kanıtını gösterdi ve bu da o dönemki sefaletin uzadığı anlamına gelmektedir.

Araştırma ekibi, 640 yıllarına ait bir çekirdekte kurşun olduğunu farketti. Bu kurşun birikintisinin anlamı şu: insanlar madencilik ve gümüşler ile uğraşmaya başlamışlardı.

Sonra 660 ve 695 yılında başka gelişmeler ortaya çıktı. İnsanlar artık gümüş paralar basıyordu.

Yüksek çözünürlüğe sahip buz çekirdeği, ortaçağdaki gümüş üretimi için bize bağımsız ve yeni bir kronoloji imkanı sunuyor. Bir parça eski dönmüş sudan bulabileceğin oldukça fazla şeyin olması çok ilginç değil mi?

Kaynak

https://www.sciencealert.com/scientists-have-determined-the-worst-year-ın-human-history?perpetual=yes&limitstart=1