Bilim İnsanları, İnsanlık Tarihinin En Eski Çizimini Buldu

Bugünkü Güney Afrika’daki Cape Town şehrinin birkaç yüz kilometre doğusunda, dünyanın en eski sanat galerilerinden biri bulunuyor. Bu mağara, eski yazıtlarla ilgili bilgiler sunuyor ancak 2011 yılındaki keşiflerden bir parça diğerlerine nazaran öne çıkıyor.

Öne çıkan bu parça, kenarlarında kırmızı çizgiler barındıran bir taş ve üzerinde “hashtag” sembolü var. Antropologlar, 1990’lı yıllarda beri Blombos Mağarası’nda kemikler, boncuklar ve paralel zik-zaklar yaparak çizilmiş birçok ufak taşlar buluyorlar.

Bu mağara, 100.000 yıllık bir tarihi sunuyor. Yani modern insan kültürünün ortaya çıktığı düşünülen bir zamanda, insanlar taşlara bu çizgileri çizmiş. Fakat 300.000 yıl öncesine dayanan insan eli tarafından çizilmiş duvarlar ve taşlar da bulunmakta.

Ancak Blombos Mağarası’ndaki çok sayıda oyulmuş ve çizilmiş nesneler dışında, başka yerlerde ve eski zamanlarda bulunan çizilmiş nesneler, sanatçının niyeti hakkında gerçek bir fikir elde etmek için yeterli ayrıntıları sunmuyor. Bu da eski insanların, çizimlerinde gerçek bir sanat mı yoksa tesadüfi bir el işçiliği yapıp yapmadıkları sorusunu tartışmaya açık bırakıyor.

Bu nedene, Blombos Mağarası’ndaki figürler, amaç ve anlam ilişkisi içerisinde çizilen sembolik işaretlerin en eski örnekleri olarak kabul edilir. Ne çizdiklerini ve ne anlam ifade etmek istediklerini tam olarak bilemesek de.

Her bir nesnede (taş, duvar vb.), sert bir başka nesne tarafından oluşturulmuş çizgiler, çıkıntılar ve aşındırmalar bulunmakta. Fakat silis sayesinde birbirine tutunan kumtaşının keşfi ile birlikte, eski insanların neyi ne amaçla çizdiklerine dair daha fazla bilgi toplayabiliyoruz.

Nesneler üzerindeki çizgilerin nasıl çizildiği tespit edebilmek için uluslarası antropologlar bir araya gelip bir deney yürüttü. Bu kırmızı çizgilerin bir bal mumu boyasıyla ortaya çıktığını keşfettiler. Bu keşif, Homo Sapiens’ler tarafından ortaya çıkan pigment temelli sembolik sanatı, 30.000 yıl daha geriye atar.

Neandertallerin, duvarlarını kabaca çizmesine dair 64.000 yıl kadar öncesine dayanan söylentiler var ama şimdiye kadarki el işlerinin en eski örnekleri 40.000 yıl kadar önceye dayanıyor. Tabii en eski örnek olmak ilk olmak değildir.

Keşfedilen bu somut tasarım insan kültürü için bir dönüm noktasını temsil ediyor. Bugün hashtag dediğimiz “oktothorpe” sembolünün aslında uzun bir tarihi var. Her ne olursa olsun uzun zamandan beri karalıyormuşuz…

Kaynak

https://www.sciencealert.com/blombos-cave-worlds-oldest-drawing-hashtag-octothorpe-symbol-ochre-human-history

Yorum yap