Bilim İnsanları Hiç Karanlık Madde İçermeyen Bir Galaksi Keşfetti

Nerdeyse Dünya’dan 65 milyon ışık yılı uzakta olan ve NGC 1052-DF2 (DF2) adı verilen bir galaksiden bahsediyoruz. Bu arada DF2, F-U olarak da adlandırılabilir çünkü bu galaksileri, karanlık maddeyi ve evrenimizle ilgi her şeyle ilgilenen bilim insanlarının söylediği şeklidir. Her neyse..

Peki DF2’yi bu kadar özel kulan nedir? Hemen hemen hiç karanlık madde (Karanlık madde, astrofizikte, elektromanyetik dalgalarla (radyo dalgaları, gözle görülebilen ışık, x-ışınları, vb.) etkileşime girmeyen, varlığı yalnız diğer maddeler üzerindeki kütle çekimsel etkisi ile belirlenebilen maddelere denir.) içermemesi.

Bizler doğrudan karanlık maddeyi hiç göremedik. Sadece karanlık maddenin var olduğuna inanmaktayız çünkü “düzenli” veya baryonik (Parçacık fiziğinde baryonlar üç kuarktan ya da üç anti-kuarktan oluşan atomaltı parçacıkların oluşturduğu ailedir.) maddeyi nasıl etkilediğini görebiliyoruz. Bu gözlemlere dayanarak araştırmacılar karanlık maddenin evrenimizin neredeyse %27’sini kapsadığını tahmin etmişlerdir.

Aşağıdaki Türkçe altyazılı video konuyu anlamanıza yardımcı olacaktır.

Karanlık madde keşfedildiğinden beri, araştırmacılar karanlık maddenin bir galaksinin temel formunda olması gerektiğini varsaydılar. Karanlık madde bir araya toplanırdı, küme oluştururdu ve sonra bu kümelerden gelen yer çekimi; yıldızları, gezegenleri ve galaksi içinde görebileceğimiz diğer nesneleri oluşturan baryonik maddeyi çekerdi. Kolay gözüküyor, değil mi?

Bu bilgiye dayanarak, DF2’yi inceleyen ekip bu galaksinin ne kadar karanlık madde içerdiğine dair ilginç bir fikir edindi. Ancak sonra DF2’nin gerçekten ne kadar karanlık madde içerdiğini hesapladıklarında bekledikleri miktarın sadece 1/400’ünü karşıladığını keşfettiler.

Yale Üniversitesi profesörü ve ayrıca Nature dergisi yazarı Pieter van Dokkum “Galaksilerin nasıl işlediğine dair fikirlerimize meydan okuyor.” yorumunda bulunuyor. “Bu sonuç belkide bir galaksi oluşumu için birden fazla yol olduğunu anlamına geliyor.”

DF2 galaksisi başka özellikleri açısından da eşşizdir. Diğer galaksilerin çoğunda olduğu gibi yoğun, merkezi bölgesi olan, spiral kollara ve bir diske sahip galaksilerin karakteristik özellerine uymuyor. Aynı zamanda merkezlerinde kara delik bulunan eliptik galaksilere de benzemiyor.

Bunların yerine, DF2 ultra ayrıntılı bir galaksidir. Diğer galaksilerde seyrek görülebilecek bir özellik. Tam anlamıyla bir gökada.

Galaksiye ait bir yakın çekim.

Araştırmacılar, DF2’nin yaşını azaltmayı umuyorlar. Şu an için 10 milyar yıldan daha yaşlı olduğu biliniyor. Ancak tam olarak ne kadar yaşlı bilinmiyor. Yaşı öğrenmekteki asıl gaye ise Big Bang’den sonra mı önce mi olduğunu bulabilmek.

Eğer DF2, 13 milyar yaşında olsaydı başka bir eşsizliğe daha sahip olabilirdi. Şimdiye kadar keşfedilen en eski galaksi.

kaynak: https://futurism.com/df2-galaxy-no-dark-matter/

Yorum yap