Bilim İnsanları 3 Kişinin Beynini Birbirine Bağladı

Benim düşündüklerimi düşünebiliyor musun?

Nörobilimciler, üç kişininin düşüncelerini birbiriyle paylaşması için üç yollu bir beyin bağlantısını başarılı şekilde yaptılar ve çalışma grubuna Tetris tarzı bir oyun oynattılar. Ekip, bu garip çalışmayı tüm insanların beyinlerini birleştirmek üzere geliştirmeyi düşündürüyor ve evet kulağa biraz tuhaf geliyor.

Beyin aktivitesini gösteren elektriksel uyarıları kaydetmek için manyetik bir stimülasyon ile bunu gözlemlediler. Bu sistemin arkasındaki araştırmacılar, BrainNet adını verdikleri proje ile web aracılığıyla bile birçok farklı zihnin birbirine bağlanabileceğini söyledi.

Bu garip çalışmanın yöntemlerini ortaya çıkarmanın ötesinde, BrainNet aslında insan beyninin derin bir seviyede nasıl çalıştığını da bize öğretmiş olacak. Çünkü bu proje, birden fazla beynin kolektif şekilde çalışması ve problemleri birlikte çözmek için ortaya çıkmış ilk projedir.

Bilim insanları tarafından hazırlanan deneyde iki “gönderici” elektrotlara bağlandı ve yukarıdan aşağıya düşen blokları içeren Tetris tarzı bir oyun oynamasını istedi. Her bloğun doğru bir şekilde yerleşip yerleşmeyeceğine karar vermeleri gerekiyordu.

Bunu yapmak için ekranın her iki tarafında yanıp sönen LED’den birine bakmaları istendi. Biri 15 Hz’de diğeri de 17 Hz’de yanıp sönen bu LED’lerde amaç beynin farklı sinyaller üretmesini sağlamaktı. Araştırmacılar 5 kişiden 5 farklı grupta, oyunun doğru şekilde oynanma oranını %81.25 oranında yakaladı. Ekip daha öncede iki beyni birbirine bağlayabilmiş ve katılımcıların birbirleriyle 20 soruluk bir oyun oynanmalarını sağlamıştır.

Şimdilik bu proje ne kadar nörobilim topluluğunun akaranları tarafından gözden geçirilmiş olsa da tam olarak güvenilir değildir. Gelecekte düşüncelerimizi birbirimizle paylaşabileceğimiz, önemli sorunları, problemleri bu yolla çözebilecek olmamız hayalperest bir bakış.

Bu proje ve bulgular gelecekte gerçekten beyinlerimizi birbirine bağlayıp işbirlikçi bir şekilde problemleri çözmemizi sağlayacak olmamızın olasılığı artırıyor.

Kaynak

https://www.sciencealert.com/brain-to-brain-mind-connection-lets-three-people-share-thoughts

Yorum yap