Bilgi İşlemsel Düşünme ve Bilgisayarsız Kodlama

Photos From Csunplugged

Hesaplamalı Düşünme Nedir?
İçinde yaşadığımız dünya teknoloji ile dolu ve Bilgisayar Bilimi tarafından yönlendirilen dijital bir dünya haline geldi. Yazılım ve teknoloji, bilim ve tıptan sanat tarihine ve psikolojiye kadar her konuyu ve iş alanını dönüştürdü. Dijital teknoloji her yerdedir. Vatandaşların bilgilendirilmesi ve güçlendirilmesi için, yeni nesil öğrencilerin yaşadıkları bu dijital dünyayı anlamaları gerekir.

Bu nedenle Hesaplamalı Düşünmeye “21. Yüzyıl Becerileri” denmiştir ve herkesin öğrenmesi için önemlidir. Dijital dünyanın nasıl çalıştığını anlamak, bilgisayarların zor problemleri çözme gücünden yararlanmak ve harika şeyler yapmak için kritik öneme sahip! Ayrıca, yalnızca belirli teknolojilerin faydalarını değil, aynı zamanda potansiyel zararlarını, etik etkilerini veya bunların istenmeyen sonuçlarını da eleştirel olarak düşünmemizi sağlar.

Fakat Hesaplamalı Düşünme tam olarak nedir? Teknik bir tanım bakalım …

“Hesaplamalı Düşünme, problemlerin ve çözümlerinin formüle edilmesinde yer alan düşünce süreçleridir, böylece çözümler bir bilgi işleme ajanı tarafından etkin bir şekilde gerçekleştirilebilecek bir biçimde temsil edilir.” Cuny, Snyder, Kanat, 2010

Ancak CS Unplugged’da söylendiği gibi, basit fikirler için sadece büyük sözler! ‘Bilgi işleme ajanı’, bir görevi tamamlamak için bir dizi talimatı izleyen herhangi bir şey anlamına gelir (buna ‘hesaplama’ diyoruz). Çoğu zaman bu ‘ajan’ bir bilgisayar veya başka tür bir dijital cihaz anlamına gelir – ancak aynı zamanda bir insan da olabilir! İşleri biraz daha basit hale getirmek için bir bilgisayar olarak bahsedeceğiz. Çözümleri bir bilgisayarın bunları gerçekleştirebileceği şekilde göstermek için, bunları bir adım adım işlem olarak göstermeliyiz – bir algoritma. Bu algoritmik çözümleri oluşturmak için bazı özel problem çözme becerilerini uyguluyoruz. Bu beceri Hesaplamalı Düşünmeyi oluşturan şeydir! Ve onlar herhangi bir alana aktarılabilen becerilerdir.

Hesaplamalı Düşünme ‘Bilgisayar Bilimcisi Gibi Düşünmek’ olarak tanımlanabilir, ancak şimdi Bilgisayar Bilimcisi olmak isteyip istemediklerini öğrenmesi herkes için önemli bir beceridir! Hesaplamalı Düşünme ve Bilgisayar Bilimi’nin tamamen bilgisayarlar ile ilgili olmadığını, daha çok insanlar hakkında olduklarını not etmek ilginç ve önemlidir. Bilgisayarlar için programlar yazdığımızı düşünebilirsiniz, ancak gerçekten insanlar için programlar yazıyoruz – iletişim kurmalarına, bilgileri bulmalarına ve sorunları çözmelerine yardımcı olmak için.

Örneğin, bir arkadaşınızın evine yol tarifi almak için akıllı telefondaki bir uygulamayı kullanabilirsiniz; Uygulamaya bir bilgisayar programı örneğidir ve akıllı telefon programı bizim için çalıştıran “bilgi işlem aracı” dır. En iyi rotayı bulmak için algoritmayı kim tasarladıysa ve arayüz ve haritanın nasıl depolanacağı gibi tüm detayları, sistemi tasarlamak için hesaplamalı düşünmeyi uyguladı. Ancak akıllı telefon uğruna tasarlamadılar; akıllı telefonu kullanan kişiye yardımcı olmak için tasarladılar.

Photos From Csunplugged

Birbirinden farkılı ve hesaplamalı düşünceyi destekleyici etkinlik önerilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Derslerinize ve ünite planlarınıza ekleyebileceğiniz birbirinden özenle hazırlanmış etkinlik tasarımlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bilgi İşlemsel Düşünme ve Bilgisayarsız Kodlama etkinliği için bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kaynak: https://csunplugged.org/en/computational-thinking/