Beyninizi Fiziksel Olarak Değiştirecek 7 Şey

Daha sağlıklı, daha pozitif olabilmeniz için birkaç basit tavsiye!

1 – Endişelenip Durmayı Bırakın

© RyanMcGuire

Bir alışkanlığınızı terk ettiğinizde beyniniz olumsuzluk yaratan hatta depresyona sebep olabilecek birçok değişikliği tetikler. Hayatın ne kadar zor olduğundan şikayet etmek yerine güneşe çıkın, yürüyüş, meditasyon yapın. Nort Caroline Üniversitesi’ndeki psikologlar bir deney yaptılar ve günde 20 dakika pozitif düşünme seanslarına katılan insanların, hastalık belirtilerinin azaldığını ve zihinlerinin daha açık bir hale geldiğini keşfettiler.

2- Sahip Olduğun Şeyler İçin Minnettar Ol

© pixabay

Gün sonunda minnettar hissettiğiniz en az 3 şey bulun. Psikiyatri ve Nörobilim Dergisi, bu egzersizi yapmanın beyninizdeki serotonin seviyesini artıracağını belirtmektedir. Serotonin; insanda mutluluk, canlılık zindelik hissi veren bir nörotransmitterdir. Eksikliğinde depresif, yorgun ve sıkılgın bir ruh hali görülür.

3- Olumsuz Duygularını Yaz

© pixabay

Olumsuz duygularınızı yazmak istemekten çekinmeyin. Bilim insanları, duygularımızın dilbilimsel işlemlerden geçmesinin, beynimizdeki korku merkezi olan amigda aktivitesini azalttığını ve böylece stres düzeyini de azalttığını söylüyor. Daha sakin amigdala, daha çok mutluluk.

4 – İnsanlarla Çevrili Olun

© AJ Wilson

2010 yılında yapılan bir araştırmada, arkadaşlarla eğlenceli vakit geçirmenin ya da diğer insanlarla aynı ortam içerisinde olmanın beyne büyük ölçüde fayda sağladığını keşfetti. Çevrenizi zeki ve duygusal insanlarla kuşatırsanız, beyniniz pozitif değişiklikler yaşayabilir. İnsanların bulaşıcı özelliği vardır! Duygular ve davranışlarla “enfekte” olabilirsiniz.

5- Birilerine Sarılın

© Wikimedia Commons

Sarılmak sihirlidir. Sıcak bir kucaklaşma, beynimizin dopamin (zevk hormonu) yaymasını sağlar. Bu yüzden kendinizi güvende, mutlu ve rahat hissedersiniz. Araştırmacılar, sarılmanın kan basıncını düşürdüğünü, stresi azalttığını ve ruh halini geliştirdiğini belirtiyor.

6- Birden Çok İşi Aynı Anda Yapmayın

© pixabay

Birden çok işi, tek işe çevirin. Telefonda konuşuyorken ve aynı zamanda internette geziniyorken ya da mesajlaşıyorken birden fazla iş yaptığınızı görebilirsiniz. Ama araştırmalar göstermektedir ki bir kerede birden fazla şeye odaklanmak, çalışma verimliliğini %40 kadar düşürüyor. Bu yüzden dikkatinizi dağıtacak şeylerden uzaklaşın ve süreler belirleyerek her bir işinizi ayrı ayrı yapın. İşiniz bittiğinde molaya çıkarak, çay içerek ya da telefonda takılarak kendinizi ödüllendirin. Özellikle çalışan kişiler için bu çok önemli bir madde olabilir.

7- Doğru Müziğe Dalın.

© Pixel.la

Verimli bir şekilde çalışmak için müziği kapatmak zorunda değilsiniz. Aslında, doğru müzik beyninizdeki alfa dalgalarının gevşemesini sağlar. Çalışırken kendinizi üretken hissettiğiniz müzikler açın. Bunlar genellikle klasik, deep house ve slow şarkılar olabiliyor.

Diğer içeriklere de göz atmak yol bu tarafta: https://makersturkiye.com/category/blog/ 

çeviri kaynağı

Yorum yap